Markéta Čekanová, Český rozhlas, Regina

Markéta Čekanová, Český rozhlas, Regina

„Vy jste říkali vysoká kauce, bude zaplaceno nájemným. Můžete prozradit ty konkrétní částky, to je jedna věc a druhá věc, která se teda netýká tohohle, ale když už jsme u těch filmařů, tak bych se zeptala na filmaře, kteří točí snímek Hall boy /???/ Když byli na Praze 5, tak dali Praze 5 nějaké peníze na úpravu těch lokalit, kde následně točili. Teď jsou v Karlíně, v těch starých továrních halách, za prvé pan starosta Nosek se nesmírně divil, že se tam točí Hall boy, vůbec prý o tom nevěděl a samozřejmě neví nic o tom, jestli dají nebo nedají, takže pravděpodobně nedají Karlínu žádné peníze, takže se chci zeptat, jestli to není škoda a jestli s nimi někdo nejednal.“

 

Jan Bürgermeister

„Ne, prosím Vás, ke Karlínu já si odpovím, i když ta odpověď z Prahy 8 je úplná. Pokud filmaři jsou na soukromém pozemku za zavřením, tak opravdu do toho těžko můžeme vstoupit. To je právo každého vlastníka si se svým majetkem v rozsahu možném dělat, co chce. Pokud točí na veřejných prostranstvích, tak městská část jednak vždycky je adresátem poplatku, město, nájemní smlouvy, a pokud někde mohou vzniknout škody nebo filmaři nabídnou dar nebo jiné plnění, tak co by to městská část nepřijala. To je standardní slušné chování slušných producentů v Praze.“

 

Miloš Gregar

„Já odpovím na tu první část otázky. Tak ty kauce byly stanoveny pro jednotlivé pořadatele různě. Kauce pro Rolling Stones jsou milion korun, pro First Daughter je taky milion korun, pro ten Etic film, který to pořádá, a pro YMCU,vzhledem k tomu, že se jedná o organizaci tohoto typu, tak byla stanovena na 300 tisíc korun. Co se týká nájmu jako takového, tak vyhláška, která povoluje výjimečně tyto akce v parcích první kategorie, tak hovoří, že se jedná o částku 50 000 korun za den, filmaři nabídli za těch sedm filmovacích dnů 400 000. To znamená o těch 50 000 korun navíc. Samozřejmě dále se jedná o příjmy městské části Praha 7 za zábory veřejného prostranství, čili ono to financování není jako jenom k tomu jednomu příjemci, tzn. k městské zeleni, ale jde to i na Prahu 7. Takže ten profit je z toho celkově vyšší. Nicméně ta kauce se nám zdála po projednání s odborem městské zeleně jako dostatečná.“

 

Jan Bürgermeister

„Prosím“.

 

Hympl, MfD

„Já se chci zeptat, kdyžtak mě opravte. Ten koncert Rolling Stones, ale měl by být 27., jestli není ve stejném datu, když tam bude 8000 křesťanů a vedle nevím, kolik tam čekáte lidí na té pláni.“

 

Jan Bürgermeister

„27., ale 7.“

 

Miloš Gregar

„Ono to bude v souběhu, ale samozřejmě ty zábory tam začínají dříve, než je ten vlastní tábor jako takový. Ale samozřejmě sejde se to tam, bylo to poměrně složité to tam jakoby dostat od sebe, ale je to organizačně zvládnutelné, takže se to dá. Bude tam určitý souběh.“

 

Jan Bürgermeister

„My zase vítáme, že v Praze budou jednak dvě významné akce, které ukáží, že Praha funguje normálně a že je schopna, že organizátoři můžou v jejich prostorách uspořádat náročné akce a význam toho filmu v podstatě jsme hodnotili dost podobně. Znovu říct, Praha funguje normálně a má své kvality tak, jako před povodní, třeba lepší. Takže další dotazy.“

 

Jiří Paroubek 

„Ještě my jsme tam utnuli ty eventuelní dotazy na tu záruky nebo ty akce té Evropské investiční banky.“

 

Jan Bürgermeister

„Aha, tam jsem…“

 

Jiří Paroubek 

„Jestli to někoho nezajímá.“

 

Jan Bürgermeister

„Pardon, já jsem nedal prostor pro dotazy, to máte pravdu.“

 

Burian, ČTK

„Já bych se zeptal na úvěr ze Státního fondu rozvoje bydlení. Kolik teda těch žadatelů dohromady zatím bylo vyplaceno nebo bude vyplaceno, teďka tady jsou nějaké čtyři žádosti, a jestli si myslíte, že to vůbec ta akce splnila svůj účel, protože asi těch lidí nebylo mnoho, kteří si požádali o úvěr.“

 

Jiří Paroubek

„Vy myslíte ty úvěry? No, zatím je to skutečně málo. Ty důvody, proč tomu tak je, stojí asi zato rozebrat, já osobně si myslím a my jsme tady o tom hovořili s kolegou Bürgermeisterem. Možná jeden z těch důvodů je ten, že lidé stále čekají na nějaký dotační titul a pochopitelně když čeká na dotační titul, tak si nebude někdo půjčovat peníze. Takže ona je tam taky vysoká částka poměrně toho kofinancování nebo toho podílu na financování toho vlastního žadatele, takže i ty řekněme podmínky pro uvolnění těch peněz nejsou zase tak jednoduché, takže myslím, že pokud má někdo jiné možnosti, jak to řešit, tak se snaží zřejmě brát půjčku jako to poslední. Nicméně běží to několik týdnů, já bych to nechtěl bagatelizovat, nechtěl bych z toho dělat nějaké definitivní závěry. Myslím si, že v průběhu letních měsíců se nám ukáže, jestli je to životaschopný program nebo ne.“

 

 

Jan Bürgermeister

„Já za tuto otázku v podstatě mohu poděkovat. Jenom než o tom napíšete, že o to není zájem, tak třeba to pomůže rozprostřít větší podvědomí o tomto produktu, který opravdu připraven je, a svým způsobem asi nemá ani strop, vzhledem k tomu zájmu. Jiný problém je, že máme nastřádány žádosti o dotace na opravu bytových domů tak, jak ministerstvo pro místní rozvoj minulý listopad nebo říjen nastavilo. Celkem - a to už se přijímání na městských částech zastavilo za 724 milionů. Proti tomu jsme nazdrojovali do povodňových fondů městských částí z prostředků ministerstva pro místní rozvoj do této chvíle tuším, že 130 milionů a zbytek 137 milionů a zbytek zůstává doteďka neřešen, což je situace nepříjemná. Může mít i konsekvence, o kterých již tady se kolega zmínil.“

 

Jiří Paroubek

„Jestli můžete tomu pomoci hodně tím, když napíšete, že v zásadě je možné čerpat až řádek set milionů korun. To je ten rámec, který byl předběžně domluven se Státním fondem rozvoje bydlení v rámci teda těch půjček, samozřejmě jsme také počítali také pro město, tam se ukazuje, že ty potřeby budou někde souhrnně kolem miliardy, řekněme, že polovina bude čerpána z tohoto státního fondu, z toho úvěru, takže tam pro soukromé osoby můžou být řády až 100 milionů korun.“

 

Jan Bürgermeister

Já, když se vrátím ke Karlínu, to cash flow na opravu bytových domů ve vlastnictví obce městské části Praha 8 je už zpracováno. V podstatě pokud se nestane něco mimořádného, tak do konce roku by měly kromě deseti domů být všechny opraveny. Těch deset jsou ty, které se musí zprojektovat a opravdu promyslet jejich další funkce a smysluplnost velkých investic do podchycení apod. Do statického zajištění této operace je právě, jak tady bylo popsáno, finančně zajištěném pro Vaši představu srpen, září, říjen, měsíční spotřeba prostředků 200 – 250 milionů, to tempo vypadá reálné a zdroje naproti popsaným způsobem jsou problémem, co jsem se zmínil předtím, ty žádosti od soukromníků na opravu bytových domů ve výši 724 milionů. My strašně potřebujeme, aby ministerstvo řeklo, že opravdu těmi 137 milionů končí a že dál prostředky nejsou, protože potřebujeme, resp. starostové a zastupitelstva městských částí, musí něco konkrétního říct a my jsme opravdu v nezáviděníhodné situaci, že neznáme přesnou odpověď. Ale to se týče té půjčky na opravu bytového fondu, tak vše zajištěno tak, aby jednak lidé nato dosáhli, aby Karlín, Praha 8 to uměla, opravdu uměla postavět a jsem v tom velký optimista.“

 

Šprunková, Blesk

„Mě by zajímalo, jestli město chystá nějakou oslavu po referendu jako některá města to chtějí..“

 

Jan Bürgermeister

„Já si myslím, ne, zcela vážně, myslím si, že zažíváme mimořádnou událost v moderních dějinách tohoto státu a moderní dějiny řekněme si troufnu oddatovat postmoderní dějiny od roku 89, kdy každý občan má výsostné právo se zásadně a jedinečně vyslovit k zásadnímu rozhodnutí o tom, kam bude směřovat tento stát v budoucnosti. A jelikož důležité je, aby si to lidé uvědomili a svůj názor v referendu řekli co nejzodpovědněji, tak výsledek toho referenda určitě není důvodem k oslavám, ale důvodem k oslavám bude velká účast a dobrý výsledek pro každého z nás. A my opravdu neplánujeme oslavy, které by zdůrazňovaly, že to je snad zásluha politiků. Snad to bude zásluha toho, že jsme národ plný rozumných lidí tak, jako jsme neinvestovali do nějaké extrémně náročné kampaně ve stylu předvolební. Máme zato, že vážnost toho rozhodnutí a důležitost, mimořádná důležitost toho referenda nestojí za to, abychom z toho dělali nějaké představení, že ta podstata je mnohem důležitější… Podotýkám, když už je možná taková hezká chvíle, chvíle se o tom zmínit, pro mě neexistuje jiné možné rozhodnutí, než vstoupit do EU, a můžu si to pojmenovat, že volím ze dvou špatných cest tu lepší nebo jakkoliv jinak, ale já nevidím jinou možnost pro tento stát, než patřit do evropského prostoru a ne jakéhokoliv jiného.“

 

Hympl, MfD

„Já se chci zeptat, v tý souvislosti, kdy se vrací pan primátor z dovolený?“

 

Jan Bürgermeister

„Ježíšmarjá, to já se musí zeptat. Já Vám mohu popravdě odpovědět, že moje pověření zastupovat primátora je v tuto chvíli do konce týdne… Žádné další dotazy? Takže za týden nashledanou.“