OTEVŘENÁ OBŽALOBA KOMUNISMU V POLSKÉM FILMU: ROK SOLIDARITY

tisková zpráva

Od 2. do 4. října proběhne v kině Aero ve spolupráci s Městskou částí Praha 3 za podpory Polského institutu a Ústavu pro studium totalitních režimů přehlídka: Polský film proti totalitě.

Tato přehlídka představí 7 polských filmů převážně z roku 1981 (na jehož sklonku byl v Polsku vyhlášen výjimečný stav a bylo zakázáno nezávislé hnutí Solidarita) od režisérů Andrzeje Wajdy, Krzysztofa Kieslowského, Agnieszky Holland, Wojciecha Marczewského, Piotra Szulkina a Ryszarda Bugajského. Festival si připomíná 20. výročí pádu berlínské zdi a následný kolaps totalitních režimů ve střední a východní Evropě, včetně tehdejšího Československa.

„U příležitosti dvacátého výročí pádu totality chceme lidem uměleckou formou připomenout marasmus komunismu,“ uvedl spolupořadatel přehlídky, žižkovský radní Daniel Reisiegel k festivalu.

Rok 1981

Rok 1981 v Polsku (těsně před vyhlášením stanného práva) je pro polskou filmovou tvorbu, která si před zločiny komunismu nebere žádné servítky, rok přelomový. Maximální utlumení cenzury stejně jako touha vlastní tvorbou napomoci snahám Solidarity dala vzniknout mimořádným dílům, které dnes více než jiné dokážou přiblížit skutečnou tvář života v komunistické totalitě. Mnoho z těchto filmů však byla zakázána a k divákům se dostala až na začátku 90. let, ve změněné politické situaci, kdy se – zvláště v českém prostředí – jen mihla v kinech, bez velkého diváckého i kritického zájmu.

„Cílem malého filmového festivalu je tato díla znovu české veřejnosti představit,“ doplňuje Ivo Andrle, dramaturg kina Aero. Období komunistické totalitní vlády ve střední a východní Evropě bylo filmovým médiem otevřeně reflektováno jen velmi málo. Do pádu železné opony tomu bránila cenzura, resp. autocenzura (a v rámci „oblev“ v různých státech se tedy nejvíce dařilo více či méně krotkým alegoriím a různě zašifrovaným sdělením, které byly sice tehdejšímu divákovi srozumitelné, pro dnešní mladé lidi však tomu tak mnohdy není).

Zahájení přehlídky

Oficiální zahájení přehlídky proběhne v pátek před filmem Člověk ze železa. Součástí zahájení bude také úvod pana Mgr. Petra Kopala z Ústavu pro studium totalitních režimů.

PROGRAM

Pátek 2. 10.

18:00 Náhoda

20:30 Člověk ze železa + přednáška

Sobota 3. 10.

17:30 Člověk z mramoru

20:15 Výslech

22:30 Válka světů – příští století

Neděle 4. 10.

18:00 Trauma

20:30 Osamocená žena

Cena 60 Kč

Předprodej vstupenek na pokladně kina Aero a Světozor. Rezervace vstupenek na www stránkách nebo na tel. 608 33 00 88.

Pořádá: Kino Aero a Městská část Praha 3

Spolupořádá: Polský institut, Ústav pro studium totalitních režimů

Mediální partneři: A2, Houser, Metropolis, Radio 1, Vltava

www.kinoaero.cz

Kino Aero, Biskupcova 31, Praha 3

------------------------------------------------------------

FILMY

Člověk z mramoru

(Czlowiek z marmuru)

Andrzej Wajda / Polsko 1977

Studentka filmové školy se v rámci práce na své diplomové práci pustí do odhalování skutečného života dělnického hrdiny a úderníka z 50. let, který figuruje v glorifikujícím dokumentu. Podle dělníka byla tehdy vytvořena mramorová socha, která se pro mladou režisérku postupně přetavuje ve skutečného člověka, ve stylu filmu Občan Kane postupně kontaktuje pamětníky dělníkova osudu a odkryje zasuté zločiny padesátých let včetně zinscenovaných procesů. Poslední záběr gdaňské loděnice a smrt tří dělníků anticipuje Wajdův další snímek – Člověk ze železa.

150 minut / polská verze, české titulky / 60 Kč

Člověk ze železa

(Czlowiek z zelaza)

Andrzej Wajda / Polsko 1981

Stávka v Gdaňských loděnicích a vznik polského uskupení Solidarita jsou jedním z tématů nepřímého pokračování předchozího Wajdova filmu Člověk z mramoru – reportér Winkel dostává na podzim roku 1980 za úkol natočit reportáž o vedoucím stávky Macieku Tomczykovi, postupně si ale začíná uvědomovat, že má sloužit pouze ke kompromitaci portrétovaného… Wajda rychle zareagoval na situaci v Gdaňsku a celý neobyčejně autentický film natočil přímo v centru stávky s použitím dokumentárních metod.

153 minut / polská verze, české titulky / 60 Kč

Náhoda

(Przypadek)

Krzysztof Kieslowski / Polsko 1981

Zdánlivě banální dobíhání odjíždějícího vlaku má pro mladého studenta medicíny Witeka (Boguslaw Linda) mnohem větší význam, než by si dovedl představit. Odvíjí se od něj jeho tři možné životy – může se stát aktivním komunistou, zapáleným disidentem nebo praktickým lékařem ubíjeným šedí sedmdesátých let. Režisér Kieslowski se zaměřuje na úlohu náhody v celém lidském životě, zejména pak odhaluje bolestnou nemožnost jakékoli morální volby v marasmu nemorální společnosti socialistického Polska ve letech 1978 – 81.

122 minut / polská verze, české titulky / 60 Kč

Osamocená žena

(Kobieta samotna)

Agnieszka Holland / Polsko 1981

Trýznivá studie současné polské reality byla posledním filmem významné polské autorky Agnieszky Holland, význačné představitelky „kinematografie/ kina morálního neklidu“ (jako herečka se také objevila ve filmu Výslech), než ji stanné právo donutilo emigrovat do Paříže.

93 minut / polská verze, české titulky / 60 Kč

Trauma

(Dreszcze)

Wojciech Marczewski / Polsko 1981

Příběh citlivého třináctiletého chlapce, který se navzdory zatčení svého otce v období politických perzekucí dostane do celostátního pionýrského tábora a tady podlehne soustředěnému nátlaku ideologického „školení“, je nesmírně působivou obžalobou systému demagogické totality. Originální a přesvědčivé postižení mechanismů moci a jejich důsledků zařazuje Marczewského film mezi výjimečná díla, neztrácející ani v dnešní době nic na svých hodnotách.

106 minut / polská verze, české titulky / 60 Kč

Válka světů – příští století

(Wojna swiatów - nastepne stulecie)

Piotr Szulkin / Polsko 1981

Předloha H. G. Wellse o mimozemské invazi na Zemi posloužila režisérovi Piotru Szulkinovi spíše jako prostředek k vykreslení depresivního života v totalitním státe, v němž je „občan“ naprosto ovládán státní mašinérií, jež ke svému cíli používá vše – zejména pak média. Přestože jde vlastně o sci-fi, ve které probíhá obyčejným lidem skrytá invaze mimozemšťanů, snímek spíše nepřímo vypovídá o době vzniku, polské stávce v Gdaňských loděnicích, stanném právu a celkové společenské nejistotě.

96 minut / polská verze, české titulky / 60 Kč

Výslech

(Przesluchanie)

Ryszard Bugajski / Polsko 1982

Lehkomyslná kabaretní zpěvačka se v padesátých letech minulého století dostává do nelidské a nekompromisní mašinérie politických procesů, v nichž zdánlivě nemá šanci na úspěch. Statečně vzdoruje výslechům, vydírání, týrání a ponižování – snaží se nenechat si degradovat vlastní osobnost. Režisér Bugajski, který rok po natočení snímku emigroval do Kanady, dokázal v rámci uzavřeného prostoru skvěle načrtnout charaktery mučitelů a jejich obětí a vytvořil jeden z nejvýznamnějších antikomunistických polských filmů.

118 minut / polská verze, české titulky / 60 Kč

30. září 2009
30. září 2009