Pražské komorní divadlo kritizuje způsob grantové podpory

Reakce na vystoupení, které bylo zveřejněno ve zpravodajství ČTK dne 9.12.2009 pod názvem „Pražské komorní divadlo kritizuje způsob grantové podpory“.

Zpravodajství ČTK | 9.12.2009 | 12:44 | rubrika: Kultura a zábava - Praha, Středočes. kraj, ČR | autor: bor

Praha 9. prosince (ČTK) - Způsob grantové podpory pražského magistrátu prý poškozuje divadla. Ředitel Pražského komorního divadla (PKD) Dušan David Pařízek a umělecký šéf David Jařab v prohlášení, které zaslali ČTK, upozornili na to, že řada pražských kulturních institucí stále čeká na rozhodnutí o udělení víceletých grantů, ačkoli výbor pro kulturu a volný čas zastupitelstva je posoudil už koncem listopadu. Radní pro kulturu Milan Richter s kritikou nesouhlasí, podle něj peníze nelze ze zákona rozdělovat před schválením městského rozpočtu.

"Granty se dříve schvalovat nedaly, protože není schválen rozpočet," zdůraznil radní s tím, že stejný postup se používá dlouhodobě. Návrh kulturního výboru mají příští úterý projednat radní a pak ve čtvrtek zastupitelé. Podle Richtera je ale podmínkou odsouhlasení rozpočtu, o kterém bude zastupitelstvo také jednat.

Občanskému sdružení PKD, které provozuje Divadlo Komedie, současný grant končí v polovině sezony, tedy s koncem roku 2009. Vzhledem k tomu, že se má
o další činnosti rozhodnout až 17. prosince, nemohly být podepsány smlouvy na příští rok se zaměstnanci, externími spolupracovníky a program plánování provozu se zastavil.

Načasování grantového řízení a samotný proces rozhodování už nyní Divadlo Komedie poškodil, tvrdí Pařízek s Jařabem.

Příští rok mají PKD a Divadlo Komedie dostat od města 14,5 milionu korun, poté se mají roční příspěvky čtyřletého grantu pohybovat od 14,5 do 15,5 milionu korun. "Požadovaný příspěvek pro léta 2010 - 2013 (v roce 2010 17,5 milionů Kč) představuje minimální výši prostředků, umožňujících plánovaný rozvoj činnosti. Jde o prostředky odpovídající 70 procentům celkového rozpočtu," uvedli Pařízek a Jařab. Setrvání na současné úrovni více než podprůměrného příspěvku podle nich negativně ovlivní výsledky budoucí práce.

"Projekt samostatného uměleckého provozu Divadla Komedie je smysluplné pouze rozvíjet a rozšiřovat, nebo ukončit," konstatovali zástupci PKD.

Podle zástupců PKD formulovalo Divadlo Komedie požadavky na zvýšení dotace v letech 2010-2013 s cílem realizovat pro Prahu umělecky nadstandardní
a v pražském spektru ojedinělou dramaturgii s alespoň minimálním zázemím. Přitom náklady na výrobu, propagaci, mzdy i honoráře divadla jsou hluboko pod pražským a celostátním průměrem.

Ne vlastní vinou se divadlo octlo v situaci, kdy každým dnem prodlevy přichází o finanční prostředky: o výnosy krácené nemožností zahájit v regulérním termínu prodej vstupenek na leden 2010, o ztracený zisk z nerealizovaných mezinárodních koprodukcí a zahraničních zájezdů. U scény, která patří k nejprogresivnějším v zemi, nelze potíže svalovat na hospodářskou krizi, ale na způsob grantové podpory, který nastavil pražský magistrát. Přitom problémy s financemi mají i další pražská divadla a kulturní subjekty.



Reakce na vystoupení, které bylo zveřejněno ve zpravodajství ČTK dne 9.12.2009 pod názvem „Pražské komorní divadlo kritizuje způsob grantové podpory“.


Vážený pane řediteli,

reaguji na Vaše vystoupení, které bylo zveřejněno ve zpravodajství ČTK dne 9.12.2009 pod názvem „Pražské komorní divadlo kritizuje způsob grantové podpory“.

Předně chci zmínit, že zástupci odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu MHMP s Vámi již několikrát probírali Vaše dotazy ke grantovému systému hl.m.Prahy a postup při poskytování víceletých grantů. Naposledy jste obdržel k této záležitosti podrobnou odpověď na Váš dopis řediteli odboru dne 1.12.2009, kde Vám byl sdělen přesný postup grantového řízení včetně časového harmonogramu. Kromě toho na 41. mimořádném zasedání výboru pro kulturu a volný čas ZHMP dne 25.11.2009, na němž byl projednáván návrh grantové komise na poskytnutí víceletých grantů, byl přítomen zástupce Divadla Komedie, takže jste měl neprodleně k dispozici veškeré aktuální informace. Dále chci připomenout, že Vaší žádosti o grant byla věnována mimořádná pozornost a byla Vám dána zcela ojedinělá možnost, abyste mohl před členy grantové komise vysvětlil nepřesnosti a nejasnosti, které Vaše žádost obsahovala, aby nedošlo
k poškození Vašeho projektu při vypracování návrhu na poskytnutí výše finančního příspěvku. Dále chci připomenout, že součástí vyhlášení víceletých grantů je příloha č. 4 k usnesení Rady HMP č. 956 ze dne 21.7.2009 - harmonogram grantového řízení, který je přesně naplňován krok za krokem v souladu
s předem stanovenými termíny. Takže skutečnost, že definitivní schválení návrhu na udělení víceletých grantů bude předloženo na zasedání Zastupitelstva hl.m.Prahy dne 17.12.2009 jste věděl již v okamžiku, kdy byly víceleté granty vyhlášeny, tedy 21.7. t.r.

Jako zkušený divadelní ředitel přece víte, že ze zákona finanční prostředky na následující rok nemohou být rozdělovány před schválením městského rozpočtu. S touto skutečností se musel vypořádat Poradní sbor primátora hl.m. Prahy, když připravoval nový grantový systém na léta 2010 - 2015 i Rada hlavního města Prahy při vyhlašování víceletých grantů včetně harmonogramu jejich projednání a schválení. Návrh na poskytnutí víceletých grantů bude tedy projednáván týž den jako rozpočet města na příští rok. Doposud za celou dobu, co trvá pražský grantový systém v oblasti kultury a umění, se nepodařilo, aby výsledek grantového řízení znali žadatelé ještě před začátkem roku, na který je grant udělován, jak tomu bude poprvé letos. Ale nově nastavený grantový systém jde ještě dále a umožňuje v případě nositele víceletého grantu požádat si o grant na další období nikoli až v posledním, ale již v předposledním roce trvání tohoto grantu. Takže v případě Činoherního klubu o.p.s., který získal čtyřletý grant na období 2007 – 2010, je předkládán již nyní návrh na poskytnutí dalšího čtyřletého grantu na období 2011 – 2015.

Vidíte sám, vážený pane řediteli, že grantový systém v tomto roce zaznamenal tak významné změny oproti dřívější době, že se vůči Vaší kritice musím co nejdůrazněji ohradit.

A nyní k navržené výši grantu. Na léta 2010 – 2013 jste požadoval grant ve výši 17 500 000 Kč – 20 260 000 Kč, navrženu máte částku 14,5 milionu Kč na léta 2010 a 2011, na rok 2012 – 15 milionů Kč, na rok 2013 – 15,5 milionu Kč. Předchozí čtyřletý grant činil 12 milionů Kč na každý rok. Navrhované navýšení tedy činí postupně od 2 do 3,5 milionu Kč na rok.

Jsem velmi překvapen až zaskočen, že o této částce hovoříte jako o „více než podprůměrném příspěvku“. A to navíc v době ekonomické krize, kdy se všeobecně šetří a poskytované příspěvky se naopak snižují. Dovoluji si Vás upozornit, že grant není nárokový a že při srovnání Vašeho grantu s výší grantu v ostatních dotovaných sférách, např. sociální oblasti a zdravotnictví, mě Vaše kritika více než udivuje a řekl bych, že musí až urážet všechny ty, kteří více než rok pracovali na tom, aby Vám byl grant poskytnut historicky poprvé v takto brzkém termínu.

S pozdravem

 

Ing. Milan Richter
radní hl. m. Prahy

 

 

 

 

19. prosince 2009
19. prosince 2009