Organické látky
Informace z ročenky Praha ŽP 2006
(Informace z ročenky Praha ŽP 2006)
Monitoring těkavých organických látek (TOL) v ovzduší
Mezi těkavé organické látky řadíme zejména těkavé organické uhlovodíky, které při určité intenzitě slunečního záření, teplotě, relativní vlhkosti ovzduší a dalších faktorů indukují v přízemní vrstvě atmosféry fotochemický proces, jehož reakčním produktem je ozon. Kinetiku tohoto chemického procesu významně ovlivňuje koncentrace TOL v ovzduší. Přízemní ozón má negativní vliv na lidské zdraví, zejména na dýchací cesty, proto se v členských státech evropské unie věnuje zvýšená pozornost TOL v atmosféře.
V roce 1994 byl zahájen pravidelný monitoring TOL v ovzduší na observatoři Praha - Libuš. Odběry se provádějí dvakrát týdně po celý rok vždy v pondělí a čtvrtek ve 14 hodin SEČ. Vzorky jsou odebírány do speciálních kanystrů po dobu 3 minut. Ihned po odběru následuje analýza na plynovém chromatografu. Za rok je provedeno přes 100 analýz ovzduší k získání ročního průměru. Výsledky analýz jednotlivých uhlovodíků jsou uloženy v databázi laboratoře organické analýzy ČHMU a jsou součásti komplexní databáze ČHMÚ a ročenky ČHMÚ.
Obr. Koncentrace vybraných alifatických uhlovodíků
Zdroj: ČHMÚ
Obr. Koncentrace vybraných aromatických uhlovodíků
Zdroj: ČHMÚ
Komentář ke grafům:
Graf reprezentuje celoroční průběh koncentrací vybraných uhlovodíků. Z grafu je zřejmé, že koncentrace těkavých organických látek dosahují maxima v zimních měsících, kdy je zvýšený výskyt inverzních situací. V letním období naopak koncentrace klesají, s výjimkou isoprenu, který vzniká rozkladem terpenoidních sloučenin v listech a jehličí. V zimě je jeho koncentrace téměř zanedbatelná. Koncentrace všech TOL významně závisí na směru proudění větru a rozptylových podmínkách. Z grafů je též patrné, že koncentrace vybraných uhlovodíků spolu korespondují – snížení nebo zvýšení koncentrací se projeví v celé skupině vybraných uhlovodíků (alkany, alkeny, aromáty atd.).