Ovzduší
Projekt zakrytí Spořilovské pro Prahu připraví firmy Satra a Sudop
Ekolist.cz, 9. ledna 2025
Projektovou dokumentaci plánovaného zakrytí Spořilovské ulice v Praze 4 pro městskou firmu Technická správa komunikací (TSK) vytvoří za 56 milionů korun bez DPH sdružení firem Satra a SUDOP. Vyplývá to z informací uvedených ve věstníku veřejných zakázek a ČTK o tom informoval mluvčí Prahy 4 Aleš Berný. Radnice městské části podle něj vítá další krok k tomu, aby se obyvatelům Spořilova ulevilo od smogové a hlukové zátěže.
Oslavy silvestra s pyrotechnikou místy výrazně zhoršily stav ovzduší
Ekolist.cz, 1. ledna 2025
Ovzduší v Česku se po silvestrovské půlnoci na některých místech výrazně zhoršilo, vliv měla odpalovaná pyrotechnika, ale působily také meteorologické podmínky. V Praze, kde byla část města pod vlivem teplotní inverze, byla situace nejhorší za posledních osm let. Naopak v Brně, kde po půlnoci mírně sněžilo, byly koncentrace prachových částic v ovzduší po silvestrovské půlnoci nejnižší za posledních pět let. Na sociální síti X to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). O nárůstu znečištění ovzduší na silvestra informuje opakovaně.
Špatná kvalita ovzduší si ročně v EU vyžádá na 240 000 obětí, uvádí agentura
Ekolist.cz, 11. prosince 2024
Špatná kvalita ovzduší je v Evropě stále příčinou mnoha úmrtí a poškozuje řadu ekosystémů, uvedla Evropská agentura pro životní prostředí (EEA). Odhaduje se, že nejméně 239 000 úmrtí ročně lze v Evropské unii přičíst nadměrnému množství jemných prachových částic v ovzduší, uvedla EEA v nové zprávě.
MŽP: Kvalita ovzduší a vody se loni dál zlepšovala, ubývá ale orné půdy či ptáků
Ekolist.cz, 15. listopadu 2024
Kvalita ovzduší a vody v Česku se loni dále zlepšovala, ubývá ale stále orné půdy či ptáků. Vyplývá to ze Zprávy o životním prostředí ČR za rok 2023, jejíž výsledky zveřejnilo ministerstvo životního prostředí. Krajina v zemi čelí rizikům spojeným se změnou klimatu, což podle úřadu dokládají častější extrémní projevy počasí, například povodně. Odklon od fosilních zdrojů energie k obnovitelným brzdí kolísání cen a dostupnost energie, třeba doprava je nadále závislá především na fosilních palivech, uvedlo ministerstvo.
V pákistánské provincii Paňdžáb ošetřili kvůli smogu bezmála dva miliony lidí
Ekolist.cz, 12. listopadu 2024
Kvůli zhoršující se smogové situaci onemocnělo v říjnu v pákistánské provincii Paňdžáb přibližně 1,8 milionu lidí. V oblasti se na celý týden uzavřely školy, protože úroveň znečištění dvojnásobně překračuje zdraví ohrožující limit, píše agentura AP.
Indie rozdává pokuty majitelům vozidel a stavenišť za znečišťování ovzduší
Ekolist.cz, 4. listopadu 2024
Úřady v indickém hlavním městě Dillí a jeho okolí rozdaly pokuty majitelům tisíců vozidel a stavenišť za porušování pravidel o znečišťování ovzduší. Snaží se tímto způsobem čelit zhoršené kvalitě vzduchu v posledních třech týdnech, píše agentura Reuters. Podle žebříčku švýcarské skupiny IQAir je Dillí velkoměsto s nejvíce znečištěným ovzduším na světě.
Znečištění ovzduší v pákistánském městě Láhaur 80krát překročilo limity WHO
Ekolist.cz, 2. listopadu 2024
Znečištění ovzduší ve druhém největším pákistánském městě Láhaur dnes dosáhlo rekordu. Naměřené hodnoty jsou osmdesátkrát vyšší než limity Světové zdravotnické organizace (WHO), sdělily úřady agentuře AFP.
Zhoršující se znečištění ovzduší v indickém Dillí vyvolává obavy
Ekolist.cz, 31. října 2024
Kvalita ovzduší v indickém hlavním městě Dillí se v posledních dnech výrazně zhoršila. Úroveň znečištění na několika místech ve městě překročila 25násobek až 30násobek bezpečného limitu, který doporučuje Světová zdravotnická organizace (WHO). Experti varují, že situace se zhorší v důsledku počasí, používání pyrotechniky při oslavách hinduistického svátku díválí a pálení zbytků plodin po sklizni v okolních státech. Informuje o tom web stanice BBC.
NKÚ: Kotlíkové dotace snížily znečištění, dotace v průmyslu pomohly minimálně
Ekolist.cz, 29. října 2024
Takzvané kotlíkové dotace, určené na výměnu nevyhovujících kotlů v domácnostech, přispěly v letech 2014 až 2022 ke snižování znečištění ovzduší. Naproti tomu dotace určené na snižování emisí z průmyslu se na snížení objemu vypouštěných škodlivých látek, jako jsou oxid siřičitý a oxidy dusíku, podílely jen minimálně. Uvedl to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) ve zveřejněné tiskové zprávě k výsledkům kontroly dotací určených na zlepšování kvality ovzduší. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) s některými závěry v tiskové zprávě NKÚ nesouhlasí. Celkový přínos vynaložených peněz podle něj vystihují nepřesně.
Dillí zakázalo do konce roku pyrotechniku, chce snížit znečištění ovzduší
Ekolist.cz, 15. října 2024
Indická metropole Dillí nařídila od 14. října až do konce roku úplný zákaz zábavní pyrotechniky, aby snížila znečištění ovzduší ve městě. Rozhodnutí přichází dva týdny před hinduistickém svátkem díválí, kdy lidé hromadně odpalují ohňostroje a petardy. Píše o tom agentura AFP.
Ekologické organizace: V ČR nejvíce znečišťují uhelné elektrárny, znečištění rtutí kleslo
Ekolist.cz, 11. října 2024
Za největšího znečišťovatele roku 2023 označily ekologické organizace Arnika, Hnutí Duha a Greenpeace uhelné elektrárny, stejně jako v předešlém roce. Loni nicméně podle ekologických aktivistů kleslo množství nebezpečných látek vypouštěných do životního prostředí, například rtuti, což vysvětlují například evropskou snahou nahrazovat elektřinu z uhlí obnovitelnými zdroji.
Ministerstvo zrušilo prodloužení rtuťové emisní výjimky pro Počerady
Ekolist.cz, 24. září 2024
Ministerstvo životního prostředí zrušilo prodloužení rtuťové emisní výjimky pro elektrárnu Počerady na Lounsku. Informovaly o tom dnes ČTK ekologické organizace. Výjimku udělil hnědouhelné elektrárně Krajský úřad Ústeckého kraje. Mluvčí Greenpeace ČR Lukáš Hrábek ČTK řekl, že právě krajský úřad musí nyní rozhodnout o dalším postupu. Elektrárnu vlastní skupina Sev.en Energy. Její mluvčí Eva Maříková ČTK řekla, že elektrárnu vlastník provozuje na základě platných povolení a plní již dříve vydané emisní limity, rtuť zbývá dořešit. Vrácení věci krajskému úřadu podle ní znamená, že celý proces ohledně žádosti o výjimku pokračuje.
Zákon o ochraně ovzduší zřejmě stanoví náběh pokročilých biopaliv
Ekolist.cz, 17. září 2024
Podíl pokročilých biopaliv v pohonných hmotách by se měl postupně zvyšovat tak, aby v roce 2030 činil 5,5 procenta. Počítá s tím doporučení sněmovního výboru pro životní prostředí k vládní novele zákona o ochraně ovzduší, kterou Sněmovna projednávala ve druhém čtení. Navyšování podílu pokročilých biopaliv vyplývá z požadavku evropské směrnice. Jde o biosložku převážně rostlinného původu, například ze slámy, řas a podobných materiálů. Půjde i o obnovitelná paliva nebiologického původu Samotná novela především rozšiřuje počet firem s povinností nepřetržitého monitoringu znečištění životního prostředí.
Praha bude více kontrolovat, zda auta nejezdí bez filtru pevných částic
Ekolist.cz, 11. září 2024
Pražský magistrát se chce zaměřit na vozidla, která jezdí po hlavním městě bez filtru pevných částic. Spolu s Českými Radiokomunikacemi (ČRa) nasadí stacionární, mobilní a přenosná zařízení pro detekci emisí pevných částic ve výfukových plynech, která nevyhovující vozidla odhalí. Zástupci magistrátu a ČRa to uvedli při společné prezentaci.
Dillí kvůli znečištění zakáže do 1. ledna výrobu a prodej zábavní pyrotechniky
Ekolist.cz, 10. září 2024
Vedení indické metropole Dillí zakáže až do 1. ledna prodej zábavní pyrotechniky, petard a ohňostrojů. Rozhodnutí samosprávy, o kterém informovala agentura Reuters, přichází před listopadovými oslavami hinduistického svátku Díválí. Má předejít dalšímu znečištění ve městě s 20 miliony obyvatel, které každou zimu trápí velmi špatná kvalita ovzduší.
V ČR se zatím vyměnilo 194 000 neekologických kotlů. MŽP vyplatilo 21 miliard korun
Ekolist.cz, 3. září 2024
Celkově se zatím v Česku vyměnilo 194 000 neekologických kotlů, na které přispěly dotační programy ministerstva životního prostředí. Zájemcům o výměnu ministerstvo vyplatilo 21 miliard korun, řekla ČTK jeho mluvčí Veronika Krejčí. Přesná data resortu chybí, avšak pracuje s odhadem 150 000 kotlů, které zbývá vyměnit. Začátkem září začal platit zákaz používání kotlů první a druhé emisní třídy. V krajních případech při používání starých kotlů hrozí lidem pokuty až 50 000 korun, a to opakovaně.
V ČR je i přes začátek zákazu 150 000 nevyhovujících kotlů. Výměny zrychlují
Ekolist.cz, 1. září 2024
Navzdory dnes začínajícímu zákazu kotlů první a druhé emisní třídy jich v českých domácnostech je stále přes 150 000. Poptávka po výměnách sice podle výrobců v posledních týdnech razantně vzrostla, drtivá většina objednávek se však do začátku zákazu nestihla vyřídit. Na dotaz ČTK to uvedl prezident prezident Asociace podniků topenářské techniky Zdeněk Lyčka.
Měření v Turnově ukázalo největší znečištění ovzduší na náměstí Českého ráje
Ekolist.cz, 28. srpna 2024
Nejhorší kvalita ovzduší v Turnově na Semilsku je v centru na náměstí Českého ráje a také u nedalekého rekreačního areálu Maškova zahrada. Ukázalo to měření, které tam loni v říjnu provedl Státní zdravotní ústav. Hlavní příčinou znečištění je na těchto místech doprava, v tom by plánovaný obchvat mohl pomoci, řekl vedoucí národní referenční laboratoře pro vnitřní a vnější ovzduší Bohumil Kotlík.
Elektrárna Počerady musí zastavit provoz. Soud zrušil výjimku pro vypouštění rtuti
Ekolist.cz, 7. srpna 2024
Ústecký krajský soud dnes zrušil uhelné elektrárně Počerady výjimku z limitu na vypouštění rtuti. ČTK to řekla mluvčí soudu Veronika Suchoňová. Rozhodnutí je dnešním dnem pravomocné. Soud vyhověl žalobě ekologických organizací, které ve vyjádření pro ČTK uvedly, že nyní elektrárna bude muset zastavit provoz. Elektrárnu na Lounsku vlastní skupina Sev.en Energy. Mluvčí Eva Maříková ČTK řekla, že nejprve se musí vedení podrobně seznámit s rozsudkem, než ho bude komentovat.
Ekologické organizace poukazují na překračování emisního limitu v Počeradech
Ekolist.cz, 26. července 2024
Ekologické organizace v čele s Hnutím DUHA poukazují na to, že uhelná elektrárna Počerady na Lounsku porušuje zákon. Podle nich překračuje emisní limity pro rtuť, přičemž výjimka elektrárně skončila na konci června. Eva Maříková, mluvčí skupiny Sev.en Česká energie, pod niž elektrárna patří, ale ČTK řekla, že krajský úřad Ústeckého kraje vyhověl žádosti o prodloužení platnosti výjimky.
Lodní doprava znečišťuje více oxidy síry než emisemi skleníkových plynů, upozorňuje Freidinger
Ekolist.cz, 23. července 2024
Emise skleníkových plynů nejsou tím největším problémem lodní dopravy, mnohem horší jsou emise oxidu síry a dusíku nebo prachových částic, řekl v rozhovoru s ČTK Jan Freidinger z organizace Greenpeace ČR. Uvedl, že 90 procent světového obchodu využívá lodní dopravu a podle predikcí bude podíl této přepravy narůstat. Mimo emise mají lodě negativní dopady na mořské ekosystémy a živočichy.
Znečištění ovzduší je druhou největší hrozbou pro lidské zdraví, uvádí experti
Ekolist.cz, 20. června 2024
Saharský prach zhoršuje kvalitu ovzduší ve východním Středomoří
Ekolist.cz, 13. června 2024
Ovzduší na jihu Moravy nejvíc zhoršují komíny domácností. Výměna kotlů nepostačí
Ekolist.cz, 5. června 2024
Novelu zavádějící nepřetržitý monitoring emisí škodlivých látek vláda schválila Aktulizováno
Ekolist.cz, 22. května 2024
Vláda projedná návrh zákona o ochraně ovzduší a jeho připomínky
Ekolist.cz, 21. května 2024
Výzkum ukázal, že domácí topeniště v Tišnově znečišťují více než doprava
Ekolist.cz, 4. května 2024