Zápis z jednání výboru dopravy ZHMP, ze dne 11.10. 2007
Přítomni: Ing. David Vodrážka, Ing. Karel Březina, Ing. Marcel Rückl, Petr Zajíček, Mgr. Petra Kolínská, Radek Lohynský, Ing. Vladislav Mareček, Štěpán Šlosar, Radovan Šteiner, Ing. Petr Valenta, RNDr. Witzany Jiří Ph.D., Ing. Jan Heroudek
Omluveni: Ing. Antonín Weinert CSc.,
Jednání zahájil předseda výboru Ing. Vodrážka ve 14:00 hod.
Program jednání:
1. Problematika mýtného
2. Informace o postupu výstavby Pražského okruhu se zvláštním zřetelem na jeho severozápadní část
3. Informace o přípravě a trasování metra A a D I, včetně informace o jeho financování v rámci projektu PPP
4. Problematika jízdného v pražské MHD
5. Kapitola doprava rozpočtu hl.m.Prahy na rok 2008
Předseda výboru Ing. Vodrážka přivítal všechny zúčastněné a navrhl z časových důvodů předřadit bod jednání č.2 před bod č.1. Zbytek programu bude zachován.
Hlasování: Pro: všichni
Proti: nikdo
Zdržel se hlasování: nikdo
Add 1) Informace o postupu výstavby Pražského okruhu se zvláštním zřetelem na jeho severozápadní část
ŘSD ČR - ředitel závodu Praha Ing. Robert Wolf: Omluvil generálního ředitele ŘSD ČR Ing. Alfreda Brunclíka, který je služebně mimo území ČR a předal slovo Ing. Markovi Svobodovi, který je koordinátorem výstavby Pražského okruhu.
Ing. Marek Svoboda: všechny přivítal a dále komentoval jednotlivé stavby Pražského okruhu.
Stavba 511 – odkaz na písemné podklady dodané ŘSD ČR.
Stavba 512 – zahájeno zpracování dokumentace pro stavební povolení a výběr zhotovitele. Předpokládá se, že v letošním roce bude vypsán tendr na výběr zhotovitele. Předpoklad termínu zahájení stavby je březen 2008, předpoklad zprůjezdnění je květen 2010.
Stavba 513 – realizace, výstavba probíhá dle harmonogramu. Drobné úpravy, které by však neměly ohrozit termín dokončení dle podepsané smlouvy.
Stavba 514 – realizace, výstavba probíhá dle harmonogramu. Realizace změny ÚPn hl.m. Prahy v oblasti Lochkova, změna byla zaregistrovaná, provedená a neměl by být ohrožen termín dokončení stavby. Probíhá projednávání změny na křižovatce Strakonická. Celkový termín dokončení by neměl být ohrožen.
Termín zprůjezdnění (květen 2010) jižní části Pražského okruhu by neměl být ohrožen.
Stavba 520 – zpracovaná dokumentace, přerušena EIA a čeká se na finalizaci staveb 518 a 519.
Stavby 518 a 519 – zvažována varianta Ss a J. 15.9. 2007 byla v deníku Právo zveřejněna oponentní studie Mott MacDonalda, která však neměla k dispozici veškeré potřebné podklady. Stanovisko ministra dopravy ČR je zatím podporovat variantu, která je v souladu s ÚPn hl.m Prahy a středočeského kraje. Nicméně ministr dopravy stanoví expertní komisi složenou z vysokoškolských profesorů, která by měla obě varianty posoudit komplexně a dle veškerých dostupných podkladů. Výsledek práce této komise bude expertně posouzen odborníky z dopravní fakulty Jana Pernera z Univerzity Pardubice.
Diskuse:
Mgr. Kolínská: Dotaz na vyjádření Úřadu pro jadernou bezpečnost k variantě Ss.
Ing. Svoboda: Úřad předpokládá dodržení zákona ohledně zachování ochranných pásem obou staveb ve vzdálenost 3 km a doložit toto propočty expertní komisi.
Mgr. Kolínská: Mám k dispozici vyjádření Úřadu pro jadernou bezpečnost z 20.8. 2007, které říká, že s variantou Ss nemá problém.
Ing. Svoboda: Toto zkoumání bude předmětem komplexního hodnocení práce expertní komise.
Ing. Březina: V jaké horizontu by komise měla rozhodnout o variantě Ss nebo J?
Ing. Svoboda: Dokumentace pro UR je přerušena a do února 2008 má být doplněna. Tedy komise by měla rozhodnout tak, aby termín doplnění dokumentace k UR byl splněn.
Zajíček: existuje platný ÚPn hl.m. Prahy a ÚPn středočeského kraje o kterém i Výbor dopravy ZHMP informovala dopravní komise Rady středočeského kraje. Oba ÚPn podporují variantu J. Ve studii Mott MacDonalda respektive v expertní komisi by mělo být uvedeno v kapitole financování, že v záporná položce nákladů by měly být uvedeny náklady spojené s tvorbou ÚPn středočeského kraje. Oddalování termínu výstavby Pražského okruhu v severozápadní části oddaluje i městské investice neboť dle usnesení Rady HMP k ÚPn hl.m. Prahy je zprovoznění severozápadní části městského okruhu podmíněno zprovozněním Pražského okruhu v tomto segmentu. Doporučil Výboru dopravy urychlení realizace Pražského okruhu a dodržování platných usnesení Zastupitelstva a Rady HMP a platného ÚPn hl.m. Prahy.
Ing. Vodrážka: Ztotožňuji se s poznámkou p. Zajíčka.
RNDr. Witzany: Souhlasím s tím, že by se neměl oddalovat termín realizace Pražského okruhu.
Ing. Svoboda: Ke zpracování studie Mott MacDonalda nebyly k dispozici DUR obou staveb respektive studie neměla všechny potřebné podklady, které by mohla seriózně posoudit.
Mgr. Kolínská: Pokud je ke studii třeba DUR, zpracování k variantě Ss bude trvat dlouho. Vláda v roce 2004 schválila usnesení ve kterém se hovoří že do roku 2007 nebudou na severozápadní segment Pražského okruhu peníze. Tedy bylo dost času na projektovou přípravu. Evropská komise postrádá komparativní, enviromentální a ekonomické studie týkající se mimo jiné Pražského okruhu.
Ing. Svoboda: Expertní komise budou posuzovat obě varianty komplexně.
Ing. Březina: Je „zajímavé“, že při zpracování studie Mott MacDonalda nebyly poskytnuty Ministerstvem dopravy ČR všechny potřebné podklady. Vyjádřil poznámku k dodaným podkladům u stavby 512, nabytí právní moci UR je 5.10. 2007 a výběr zhotovitele duben 2007.
Ing. Svoboda: Omlouváme se za překlep, ale u výběru zhotovitele má být uveden duben 2008. Co se týká kvality studie Mott MacDonalda měl by se k tomuto vyjádřit odpovědný pracovník Ministerstva Dopravy ČR.
Mgr. Kolínská: Ve studii Mott MacDonalda v kapitole 1.2 je situace popsána a problém je na straně objednatele.
Ing. Rückl: Studie Mott MacDonalda byla jistě tendenční, když ji zadával za stranu Zelených pan náměstek Ing. Petr Šlegr. Studie řešila pouze odpovědi na 3 otázky tudíž je akceptovatelné, že Ministerstvo dopravy ČR zřídí expertní komisi. Vzhledem k tomu, že pro stavbu 518 Pražského okruhu byla vyhlášena veřejná prospěšnost a varianta J je v souladu s ÚPn hl.m. Prahy a ÚPn středočeského kraje, a dále varianta J je ve velkém stavu rozpracovanost doporučuji Výboru dopravy vzít na vědomí dodané podklady a přijmout usnesení, že doporučujeme Radě HMP pokračovat ve variantě J.
Ing. Vodrážka: Ztotožňuji se s tímto doporučením.
Usnesení Výboru dopravy ZHMP: Výboru dopravy ZHMP bere na vědomí dodané podklady k postupu výstavby Pražského okruhu a doporučuje Radě HMP pokračovat ve variantě J stavby 518 a 519 Pražského okruhu.
Hlasování: Pro: 7
Proti: 1
Zdržel se hlasování: 2
Add 2) - Problematika mýtného
náměstek ÚDI Praha Ing. Vladimír Kadlec – v zápisu z minulého jednání Výboru dopravy bylo téma mýtného lehce nastíněno. Dodané podklady se opírají o zkušenosti zahraničních měst, ve kterých bylo mýtné zavedeno. Před zavedením mýtného musí být jednoznačně uveden smysl a cíl, kterých má být tímto opatřením dosaženo. Mýto může přinášet fiskální zisk, ale také může být účinným nástrojem v regulaci dopravy. Před zavedením mýtného je třeba upravit organizaci dopravy na okolní komunikační síti a dále vytvořit řádné legislativní prostředí. Zkušenosti ze zahraničí říkají, že samotná příprava před zavedením mýtného byla velmi dlouhá a bylo třeba dbát názorů a postojů obyvatel k této problematice.
Diskuse:
Ing. Březina: V podkladech je spíše uváděn efekt dopravní. Mě by zajímal i ten fiskální efekt, tedy výnosnost v prvních letech provozu mýtného. V dalších studiích bych byl rád, kdyby byla uvedena možnost propojení se stávajícím systémem mýtných bran na dálnicích a vybraných rychlostních komunikacích.
Zajíček: Bylo by vhodné zvážit možnosti mýtného a jiných technicko organizačně dopravních řešeních, které by splnily stejný účel jen by třeba nebyly tak finančně nákladné.
Šteiner: Odbor informatiky MHMP připravuje v současné době zajištění přípravy pilotního ověření mýtného. Ředitel INF MHMP se mi osobně omlouval, že se jednání nemůže zúčastnit, neboť má v současné době jednání s představitelem Londýna. Ve spolupráci s odborem informatiky MHMP připravujeme v horizontu měsíce informaci do Rady HMP k postupu prací k zavedení mýtného na území hl.m. Prahy. A nemám problém tento materiál předložit na některém z dalších jednání Výboru dopravy.
RNDr. Witzany: Kdy bude problematika mýtného z hlediska dopravy blíže specifikována?
Ing. Prokel: Mýtné bude mít vazby na středočeský kraj, tudíž by bylo vhodné o konkrétních představách mýtného informovat představitele středočeského kraje.
Šlosar: Kde budou hranice mýtného? Dále je nutná komunikace s představiteli městských částí o této problematice.
Šteiner: Avizovaný materiál bude obsahovat konkrétní dopravní údaje. Cílem mýtného je zejména ochrana historického centra města před zbytnou automobilovou dopravou. Hranice mýtného by tedy měla tvořit zejména hranice pražské památkové rezervace. Nicméně předpokládáme, že projekt mýtného bude otevřený pro případné rozšíření.
Ing. Březina: Garantem by neměl být odbor informatiky neboť problematika mýtného je spíše dopravně legislativní záležitost.
Šteiner: Prvním krokem (kromě rozsahu) však musí být nadefinování typu systému. Jelikož odbor informatiky úzce spolupracuje s odborem krizového řízení na městském kamerovém systému je vhodné aby za technickou stránku nesl odpovědnost odbor informatiky. Je zřejmé, že ostatní odbory budou na dané problematice velmi úzce a intenzivně spolupracovat.
Ing. Vodrážka: Doporučil Výboru dopravy výše uvedený materiál vzít na vědomí.
Usnesení Výboru dopravy ZHMP: Výbor dopravy ZHMP bere předložený materiál na vědomí.
Hlasování: Pro: 10
Proti: 0
Zdržel se hlasování: 0
Add 3) Informace o přípravě a trasování metra A a D I, včetně informace o jeho financování v rámci projektu PPP
DP. hl. m. Prahy generální ředitel Ing. Martin Dvořák – DP zadal studii, která má definovat a popsat model financování metra D prostřednictvím projektu PPP. Materiál má být zpracován do konce roku. Závěry mají být předloženy představenstvu DP a pak následně Radě HMP. DP předpokládá, že na základě tohoto materiálu by práce na projektu mohly být zahájeny v roce 2009a samotné stavební práce by měly být zahájeny v roce 2010.
Diskuze:
Zajíček: Byla uvedena jen trasa D. Zdá se mi, že možnost projektu PPP pro výstavbu trasy metra je poněkud netypická. Zajímá mě proč dochází k etapizaci výstavby metra D. Již jednou studie porovnávala stavební náklady potřebné na lehké metro a úspora byla cca 10 %. Myslím, že by bylo vhodnější provozovat jednu technologii na všech trasách a tuto technologii pouze modernizovat. Z hlediska provozních nákladů při rekuperaci rozdíl technologií spíše nahrává těším vozům. Měla by se vést debata, zda zadání neudělat jinak z dlouhodobější strategie.
Šteiner: Náklady na zabezpečovací systémy jsou čím dál tím dražší a možnou úsporou v těchto technologiích je následná možná personální úspora. Co se týká rekuperace je v lehkém metru obdobná jako v současném metru, to je dáno technologií. Je zřejmé, že rekuperace na trase D musí fungovat bez ohledu na zvolenou technologii. Co se týká trasování, tak cca do konce roku by měla být studie, která by měla prověřit možnosti financovaní trasy metra D formou PPP projektu.
Ing. Dvořák: Etapizace trasy metra D má logiku vzhledem k celkovému počtu odbavených cestujících v tomto segmentu města. V současné době je tato část města obsluhována autobusovou dopravou. Výběrové řízení by mělo být technologicky neutrální. Realizace a výstavba, provozování. Předpoklad je, že trasa metra bude zařazena do PIDu a bude provozována zaměstnanci DP.
Zajíček: zatím nebyla zmíněna trasa A
Ing. Březina: V dodaném materiálu je uvedeno, že musí být preferovány parametry lehkého metra, což je v rozporu s tím co generální ředitel uvedl před chvílí. Jen konstatuji, že toto je nutné dát do souladu. Dále bych se chtěl informovat na přípravu změny ÚPn z hlediska prodloužení metra A.
Ing. Dvořák: Na trase metra A dochází také ke změně etapizace. Trasa je rozdělena na úseky 5A1, 5A2, 6A a 7A. Přičemž etapa 7A je nová a to v úseku Dlouhá míle - Letiště Ruzyně, má být realizována až v horizontu roku 2018. V současné době jsou priority etapy 5A1 a 5A2 nejen z hlediska dopravní obslužnosti, ale i proto, že čerpáním se zdrojů Evropské unie v hodnotě cca 50% investičních nákladů na výstavbu by mělo být hrazeno z těchto zdrojů. Trasa metra A by měla být dlouhá 13 km měla by mít 8 nových stanic. Stanice Dlouhá míle bude velkým dopravním terminálem. Bude zde počítáno s přestupy na železnici a autobusovou dopravu, která by měla být vytěsněna z prostotu Vítězného náměstí. Také je zde počítáno s kapacitním záchytným parkovištěm P+R a návazností na městský okruh. Dle mých informací by projednávání ÚPn mělo být na pořadu jednání Zastupitelstva HMP v listopadu letošního roku.
Ing. Vodrážka: Na výboru územního rozvoje jsme měli tento materiál a schválili jsme toto trasování metra A. Dále jsme doporučili, aby v případě nutné etapizace byla v první fázi konečnou stanicí metra trasy A stanice Motol. Jiná další možná ukončení budou zbytečně prodlužovat diskuze a oddalovat samotnou realizaci.
Ing. Vodrážka: Doporučil Výboru dopravy výše uvedený materiál vzít na vědomí.
Usnesení Výboru dopravy ZHMP: Výbor dopravy ZHMP bere na vědomí tento materiál.
Hlasování: Pro: 10
Proti: 0
Zdržel se hlasování: 0
Add 4) Problematika jízdného v pražské MHD
DP. hl. m. Prahy generální ředitel Ing. Martin Dvořák: DP z hlediska probíhající transformace vydefinoval několik priorit financování. Vnitřní optimalizace a úspory. Změnou smluvních vztahů a personálními úsporami se nám podaří příští rok ušetřit 0,5 mld Kč. Dalším zdrojem je rozpočet hlavního města Prahy. Meziročně v období 2006 – 2007 nastal pokles provozního rozpočtu o 520 mil Kč. Dalším zdrojem je lepší komerční využívání komerčních prostor DP a majetku. A dále je možnost cenové politiky, tak aby valorizace ceny jízdného reflektovalo zvýšení vstupních nákladů (elektrická energie, nafta apod). DP je největším pražským odběratelem elektrické energie. Spolu s ROPIDem jsme připravili návrh na zvýšení cen jízdného. Materiál máte před sebou a byli bychom rádi, kdyby tato valorizace byla zrealizována počátkem roku 2008, předpokládáme tímto výnos 820 mil korun.
Diskuze:
RNDr. Witzany: Nejsem proti zvyšování cen. Avšak pokud chcete srovnávat ceny jízdného na úroveň evropských měst srovnávejme i dotace. V Praze máme tradici nízké ceny jízdného a velké dotace. Je to vážné politické rozhodnutí, zda budeme snižovat dotaci a zvyšovat cenu jízdného.
Ing. Dvořák: Dle našich průzkumů bariérou využívání MHD není cena, ale její kvalita, četnost a hustota obsluhy. Předpokládáme, že zvýšením cen jízdného nedojde k poklesu zájmu o MHD. Dochází nejen ke snížení provozní dotace ze strany města, ale i ze strany ROPIDu k navýšení objednávky dopravních objemů. Příští rok ROPID objedná o 4,8 % více dopravních objemů.
Zajíček: Ano zdražení jízdného je politická záležitost. Ve studii však není uvedeno srovnání kupní síly obyvatelstva s ostatními zahraničními městy. S ohledem na celkové zdražování v současné době bych byl nerad, aby se zdražovalo ještě jízdné.
Ing. Březina: Myslím si, že tuto debatu vedeme na základě nesprávně zpracovaných podkladech respektive na nesprávném místě zpracovaných. Protože, zdražení je politické rozhodnutí a město si objednává v nějaké kvalitě a kvantitě MHD. V tuto chvíli nejsem pro zvyšování cen zejména s ohledem na zvyšování životních nákladů obyvatel.
Ing. Vodrážka: Dnes nejde o to, abychom řekli, zda souhlasíme či nesouhlasíme s úpravou cen jízdného, je to pouze začátek diskuse.
Šteiner: Studie firmy Deloitte je pouze prvním signálem k možnému zdražení jízdného. Proto tedy prosím berte tuto studii jako nezávislé doporučení odborné firmy. Cílem dnešního jednání není odhlasovat zdražení jízdného, ale pouze nastartovat diskuzi o možném zdražení. Než by Rada projednávala toto zdražení je třeba vytvořit další studie např. včetně názorového průzkumu cestujících či průzkumu kvality přepravy MHD.
Ing. Prokel, ředitel ROPIDu: Do vstupních nákladů je třeba započítat i aktivity státu např. 5% DPH. Tímto opatřením je dopad do jízdného cca 140 mil Kč ročně. Přepravní nároky neustále narůstají např. bytovou výstavbou, podporou studentů se strany státu apod.. Dle našich nezávislých průzkumů nejvíce vadí občanům cena jízdného a kvalita přepravy zejména z hlediska přeplňování vozidel.
Mgr. Kolínská: V podkladech mi chybí jiné nástroje, které používají zahraniční města k podpoře svých dopravních podniků. V některých městech např. ve Francii platí, že velké podniky musí přispívat dopravnímu podniku. U nás byla by vhodné podpořit změnu daňových zákonů, tak aby podnik např. mohl zaplatit zaměstnancům roční kupón a tyto náklady dát do svých nákladů, což v případě služebního auta jde. Dále by bylo vhodné vypracovat nezávislé hodnocení efektivity hospodaření DP.
Zajíček: Jen upozorňuji, že vzhledem k administrativě spojené s tištěním kupónů a jízdenek, jestli se nerozhodne cca do měsíce, nebude toto opatření proveditelné od 1.1. 2008 a tudíž budeme mít na tuto diskusi skoro rok.
Ing. Březina: Kdy pan radní Šteiner předpokládá, že by Rada HMP měla rozhodnout o zdražování jízdného v Praze?
Šteiner: Aby Rada HMP mohla kvalifikovaně rozhodnout o zdražení cen jízdného nebo o zavedení nového tarifu, musíme mít na stole kvalitně zpracované podklady. Jen upozorňuji, že při minulém zdražení nedošlo k odlivu zákazníků, jak jsme byli varováni, ale dokonce o nárůstu cca o 2 %.
Ing. Březina: V zmíněném programovém prohlášení Rady HMP není zmínka o možném zdražení jízdného. Ptám se ke kterému datu můžeme očekávat zdražení jízdného.
Šteiner: Ano, v programovém prohlášení Rady není tato zmínka, ale není tam i zmínka o zmrazení cen jízdného. Naopak ve volebním programu naší strany uvádíme, že zdražení cen jízdného je nutné za splnění určitých podmínek. Znovu opakuji, že musíme mít veškeré podklady a potom se můžeme bavit o termínu, ke kterému zdražíme jízdné.
Ing. Vodrážka: Poprosil bychom se vrátili k věcné rovině a ne rovině spíše politické. Musím se omluvit z dalšího průběhu neboť mám další jednání, proto předávám řízení panu Rücklovi.
Ing. Dvořák: Doufám, že k celému procesu dojde od 1.1. příštího roku neboť se domnívám, že veškeré potřebné podklady jsou na stole. Rozumím politické rovině, ale fakta, kterými jsou snižování provozní dotace a zvýšení objednávky prostřednictvím ROPIDu, jsou naprosto zřetelná. Abychom odstranili nejpalčivější problémy s přeplňováním vozidel bylo by optimální navýšení objednávky ze strany ROPIDu o cca 7-9 %. Co se týká externího auditu, nepřísluší zadání DP a realizace takovéhoto auditu znamená 3-6 měsíců v té lepší variantě. Já jsem dostal tento týden za úkol od pana radního Šteinera shromáždit doplňující informace včetně aktualizace průzkumu. Toto se nám podaří v horizontu tří týdnů a pak tedy doufám, že pokud tyto informace budou úplné dojde k diskuzi na půdě Rady HMP.
Mgr. Kolínská: Navrhuji aby Rada HMP zadala externí audit efektivity hospodaření DP.
RNDr. Witzany: Předpokládám, že než Rada HMP bude jednat o změně cen dostaneme všechny potřebné podklady (srovnávací studie zadaná Radou, která bude obsahovat porovnání výše jízdného s dalšími městy, dotace, posouzení efektivity hospodaření DP) tak aby Výbor dopravy o této problematice ještě jednal na některém z dalším jednáních před rozhodnutím Rady HMP v této věci. Pokud změny jízdného by měli být od 1.1. 2008 předpokládám, že se o tomto bude jednat v rozpočtu HMP. Spíše bych doporučoval zvýšit dotaci než zvyšovat ceny jízdného. V důvodové zprávě postrádám zadání, kolik si město objednává dopravních výkonů a v jaké kvalitě, kolik stojí jednotka, kolik je z toho uhrazeno jízdném a kolik z toho vyplývá oprávněně požadovaná dotace.
Ing. Rückl: Ano, až bude srovnávací studie a všechny potřebné podklady výbor dopravy se k tomuto projednání vrátí.
Ing. Březina: Navrhuji usnesení ve smyslu, že na základě proběhlé diskuse Výbor dopravy žádá pana Radního Šteinera před rozhodnutím Rady HMP o úpravě jízdného o předložení materiálů k projednání Výboru dopravy.
Šteiner: Podklady na základě, kterých Rada rozhodne předložím Výboru dopravy, ale ne před samotným rozhodnutím Rady neboť úpravy cen jízdného plně přísluší rozhodnutí Rady HMP. Tudíž je pro mne nepřijatelný výše uvedený návrh usnesení.
RNDr. Witzany: Navrhují následující usnesení. Výbor doporučuje Radě zadání nezávislé srovnávací studie v otázce jízdného a efektivity hospodaření a hledání rezerv v efektivitě hospodaření DP a žádá, aby tyto materiály byly předloženy Výboru dopravy.
Ing. Dvořák: Tento materiál je ta nezávislá studie a dle požadavků radního Šteinera je třeba jen tuto studii doplnit. Nepředpokládám, že budeme tvořit další studie. Základní požadavek na doplnění je srovnání a přepočet na paritu kupní síly což jistě uděláme.
Mgr. Kolínská: Osobně mi bude stačit, když dostaneme potřebné materiály až po rozhodnutí Rady HMP v této věci. Navrhuji usnesení výboru dopravy, kterým výbor dopravy doporučuje Radě HMP objednat externí audit efektivity hospodaření DP, časově nezávisle na zdražení cen jízdného.
RNDr. Witzany: Navrhuji následující usnesení. Výbor doporučuje Radě HMP doplnit srovnávací studii ve smyslu proběhlé diskuze a žádá aby tyto materiály byly průběžně předkládány Výboru dopravy.
Usnesení Výboru dopravy ZHMP: Výbor dopravy doporučuje Radě HMP doplnit srovnávací studii ve smyslu proběhlé diskuse a žádá aby tyto materiály byly průběžně předkládány Výboru dopravy.
Hlasování: Pro: 4
Proti: 1
Zdržel se hlasování: 3
Usnesení Výboru dopravy ZHMP: Výbor dopravy doporučuje Radě HMP objednat externí audit efektivity hospodaření DP.
Hlasování: Pro: 3
Proti: 1
Zdržel se hlasování: 4
Add 5) Kapitola doprava rozpočtu hl.m.Prahy na rok 2008
Šteiner: Tento pátek proběhne druhé čtení rozpočtu na rok 2008. První čtení již proběhlo, ale v zásadě rozhoduje pouze o celkových číslech v rámci jednotlivých kapitol. Vzhledem k pokročilé hodině bych kolegy odkázal na písemné podklady. V investiční části rozpočtu dosáhne kapitola 03 v příštím roce rekordní částky blížící se k 10 mld korun. Konkrétní členění bude k dispozici cca do třech týdnů. Z hlediska běžných výdajů došlo k určitému snížení řádově o 500 mil provozní dotaci dopravnímu podniku.
Diskuse:
Zajíček: V kapitole OMI 9567 Radlická radiála se jedná o to, aby byly na příští rok zajištěny peníze pro průzkumnou štolu. Obvodní báňský úřad Kladno si tuto štolu předepsal a bez ní se zastavuje další projektování a příprava Radlické radiály.
Mgr. Kolínská: Chtěla bych poprosit, zdali bychom pro příští jednání nemohli dostat tabulky v jiném formátu. Navrhuji, aby přibyly dva sloupečky, srovnání rozpočtu s minulým rokem a celkové číslo kolik ta celá věc má stát.
RNDr. Witzany: Požaduji, aby dotace DP byla nahrazena výkonovým rozpočtováním, aby to mělo nějakou racionalitu. Navrhuji, aby pro chodníkový program byl rozpočet navýšen neboť se jedná o poměrně malou částku.
Šteiner: Investice na chodníkový program se mohou zvýšit, to není problém. Samotnými investory jsou však příslušné městské části. Dále je třeba tyto akce zkoordinovat s opravami inženýrských sítí pod danými chodníky. K diskusi o městském okruhu, celkové náklady jsou v rozpočtu fixovány avšak některé tendry zejména na technologie nejsou ještě vypsané tudíž nemůžeme říci finální částku do posledního milionu. A v tuto chvíli opravdu nemám k dispozici od OMI tendry, které ještě nevyhodnotili.
Mgr. Kolínská: Poprosím, aby v rozpočtu byly částky rozdělené na stavební a technologické části. U celkové částky bych byla ráda, aby tam byl uveden odborný odhad s poznámkou, že je to pouze kvalifikovaný odhad a že celková suma bude upřesněna po výběrových řízeních.
Šteiner: Struktura rozpočtu vychází z účetních předpisů. Toto co požadujete může být uvedenou pouze v komentáři k rozpočtu.
Zajíček: Já se ptal na průzkumnou štolu na Radlické radiále, zda bude prosazována nebo ne.
RNDr. Witzany: Komentář k rozpočtu by měl být zaměřen více finančně a ne tak technicky jak je v současné době.
Ing. Kolečkář: V případě dokončení jižní části Pražského okruhu a městského okruhu kolem roku 2011 nebude na západní straně města kvalitní propojení těchto okruhů. Proto si myslím, že by bylo vhodné podporovat stavbu Radlická radiály. Navrhuji členům výboru dopravy ZHMP hlasovat o tom, aby příprava Radlické radiály nebyla pozastavena.
Šteiner: Odmítám takovýto lobismus podporovat.
Ing. Kolečkář: To není lobismus, to je otázka řešení stavu, který v Praze existuje.
Šteiner: Odmítám v rámci prvního čtení rozpočtu preferovat jednu investici před druhou. Pokud OMI bude mít v rozpočtu dostatek finančních prostředků, bude příprava Radlické radiály pokračovat.
Kolečkář: To není otázka prvního čtení rozpočtu, ale otázka koncepce dopravy, kdo ji řeší a kdo určuje priority a ta tady nefunguje.
Šteiner: To prosím, aby bylo v zápisu. Myslím, že to jsou silná slova. A od dodavatele města je toto hodně příkrý odsudek. Tak to jste přehnal.
Ing. Rückl: Zdá se mi předčasné v prvním čtení rozpočtu řešit partikulárně detailní stavby, která má přednost před kterou. Na některém z dalších jednání se můžeme vrátit k posouzení naléhavosti té či které stavby. Finance teď spadají přímo pod pana primátora hl.m. Prahy MUDr. Pavla Béma, tedy celkový finanční rámec je jasně daný a i kdyby pan radní chtěl nějakou stavbu upřednostnit, tak jeho rámec je jasně daný.
Jednání bylo ukončeno v 16:15
Zaznamenal:
Ing. Jan Marek – odbor dopravy MHMP