Záznam z jednání výboru dopravy ZHMP, ze dne 10.5. 2007
Přítomni: Ing. Vodrážka, RNDr. Habrnál, Ing. Rückl, p. Zajíček, Mgr. Kolínská, p. Šteiner,
Ing. Valenta,
Omluveni:, pí. Žižková, p. Lohynský, Ing Mareček, p. Šlosár, Ing. Weinert CSc., RNDr. Witzany Ph.D.
Přítomni přizvaní: Ing. Cvetlerová, Ing. Prokel, Ing. Jílek, Ing. Adámek, Ing. Pivec, Ing. Heroudek.
Jednání bylo zahájeno ve 14, 10 hod.
Program:
1) Postup výstavby Pražského okruhu
2) Výjezdní zasedání
Na jednání byly předány písemné materiály:
- Informace o postupu výstavby pražského okruhu (ŘSD ČR)
- informace o předkládaných návrzích změn Úpn vlny 07 (OUP MHMP)
Úvodem:
Jednání řídil předseda výboru Ing. Vodrážka, přivítal členy výboru a hosty.
Hlasování: pro 7 proti 0 zdržel se 0
Ověřovatelem zápisu byl schválen jednomyslně RNDr. Habrnál
Hlasování: pro 7 proti 0 zdržel se 0
K projednání byl dodatečně zařazeno projednání vlny 07 návrhů změn Územního plánu hl.m. Prahy (Úpn). Písemné podklady byly rozeslány členům výboru v předstihu.
Návrh změn, včetně detailního grafického znázornění na mapě HMP, představila Ing. Cvetlerová, ředitelka odboru územního plánu (OUP) MHMP:
Změn je celkem 430. Změny již byly projednány ve výboru územního rozvoje ZHMP a následně rozděleny do 6 tabulek. Ing. Cvetlerová představila návrhy, které se úzce týkají dopravy a byly výborem ÚR ZHMP doporučeny ke schválení. Tyto návrhy jsou uvedeny ve 2 tabulkách: tabulka č. 2 – návrhy doporučené ke schválení a tabulka č. 6 – návrhy, na které se bude zadávat zpracování SEA.
Změny doporučené ke schválení (tab. 2):
1301, 1302, 1304 - změny v lokalitě Chodov Jižní město – územní plán navrhoval smíšenou výstavbu, ale MČ požaduje zachovat stávající parkoviště. Změna na čistě obytnou plochu – funkční využití DGP.
1559 – posun komunikace v Praze - Horních Počernicích – uvedení ÚPN do souladu se skutečným stavem.
1701 - vybudování autobusové smyčky v MČ Praha Nebušice
1715 – zrušení místní komunikace navržené v ÚPn na území MČ Praha Horní Počernice, navržená komunikace je v areálu nákupních středisek u stanice metra Černý Most, blízko prodejny IKEA a bez praktického významu.
1722 – výstavba podzemních garáží na Proseku v Lovosické ul. – garáže jsou navrženy na základě výsledků studie zpracované MHMP a Útvarem rozvoje hl.m. Prahy
1732 – vybudování pěší Lávky na Zbraslavi přes Strakonickou – pěší propojení Prahy Lipence – Zbraslav, Báně
1766 – rekonstrukce areálu Pražských papíren v Praze Bubenči. Nový investor chce areál rekonstruovat a proto se navrhuje změna z původně navržené plochy oddechu. Návrh změny je předložen výboru dopravy z toho důvodu, že Ústav dopravního inženýrství hl.m. Prahy pochybuje o kvalitní dopravní obsluze rekonstruovaného areálu
1807 – návrh Středočeského kraje na propojení Jesenice s metrem C pomocí tzv. METROBUSU, která spočívá v kombinaci vyhrazených jízdních pruhů pro autobusy ve vhodných místech s vybudováním nových komunikací vyhrazených pro autobusy.
1824 – požadavek na zrušení ulic Na Farkáně a U slévárny v Praze - Radlicích. Změna je podmíněna schválením změny 1897 – rekonstrukce areálu Waltrovky a změny 1867 – nová komunikace v místě stávajícího areálu Waltrovky.
1846-1861 – přesun stávajících železničních zastávek nebo zřízení nových zastávek. Změny jsou navrženy dle požadavků ROPIDu a ÚRM MHMP.
1866 – obchvat severně od MČ Praha - Lochkov – požadavek MČ Lochkov na základě urbanistické studie.
1869 – hromadné podzemní garáže v Praze - Dejvicích pod tramvajovou smyčkou Jugoslávských partyzánů-Koulova-Terronská (proti hotelu Internacional). Garáže jsou navrženy na základě výsledků studie zpracované MHMP a Útvarem rozvoje hl.m. Prahy
1872 – výstavba hromadných podzemních garáží na Komenského nám. na Žižkově.
1875 – prodloužení tram. tratě Pankrác - Budějovická, včetně žádosti MČ Praha 4 o prohlášení za veřejně prospěšnou stavbu, v případě schválení je třeba vypracování podrobné studie.
1889 – návrh změny plochy bývalé vlečky ČKD u Harfy na smíšenou plochu obchodu a služeb
1890 - narovnání a optimalizace vedení železniční tratě Praha - Hostivař Praha hl.n.
1924 – příprava území a územní rezerva prodloužení trasy metra A z Bílé hory na Zličín přes Řepy
Návrhy určené ke zpracování SEA (tab.: 6)
1637 – Žádost MČ Praha 22 o propojení ul. V Kuťatech na ul. Přátelství. Ul. V Kuťatech má nedostatečné šířkové parametry a není schopna pojmout narůstající dopravu z rostoucí obytné zástavby
1891 – rozšíření plochy překladiště v Praze Kyjích v návaznosti na stávající terminál.
1918 – hledání nové trasy pro Vysočanskou radiálu v úseku Balabanka – Kbelská
Diskuse:
Mgr. Kolínská: poděkovala za vybrání změn týkajících se dopravy a požádala o:
- zdůvodnění proč jsou některé stavby navržené na veřejně prospěšné
- zdůvodnění nesouhlasných stanovisek tam, kde jsou nějaké.
- doplnění informace u změny č.1000 v nové verzi změn vlny 07 o původní funkční určení plochy
- o doplnění textu u garáží na Praze 9 o ústně podanou informaci že se jedná o podzemní garáže
- o doplnění informací (jsou-li k dispozici) u garáží ohledně kapacity a charakteru ve smyslu, zda jsou určeny pro rezidenty či návštěvníky.
Ing. Cvetlerová: se omluvila, že omylem uvedla garáže v Lovosické ul. (Praha 9) jako podzemní. Garáže budou povrchové. Na garáže jsou vypracovány podklady na úrovni studie, ze kterých vycházejí návrhy změn ÚPn. Tyto studie jsou k dispozici a lze do nich nahlédnout. Územní plán neřeší pro koho budou garáže určeny. Tyto informace budou až v následných dokumentacích
p. Zajíček se dotázal, zda v bloku změn tkajících se železničních zastávek byly zapracovány připomínky z výjezdního zasedání výboru dopravy po železničních zastávkách v roce 2005, zejména zastávek u Ostrčilovy ulice a v Malešicích.
Ing Adámek – zástupce Českých drah - reagoval, že změny vyplývají ze studie obsluhy Prahy železniční dopravou. V tomto bloku se jedná např. o Zlíchov, Hlubočepy a Černý Most. Zastávky, které se objížděly na výletním zasedání jsou již v ÚP zaneseny a proto se jich tento blok změn ÚPn netýká. Další informace předloží na příštím zasedání výboru dopravy, kde je tento bod zařazen.
Ing. Vodrážka konstatoval, že materiály byly přeloženy pozdě a k některým změnám, např. Metrobus a změny areálu Waltrovky je potřeba mít podrobnější informace. K změnám na téma parkování požádal o dodání stanovisek dotčených městských částí.
Navrhnul přesun tohoto bodu jednání na příští jednání výboru dopravy s tím, že požádal členy výboru, aby své dotazy a připomínky předali v předstihu Ing. Cvetlerové prostřednictvím tajemníka výboru dopravy Ing. Heroudka.
p. Zajíček požádal o písemný komentář k návrhům změn, které se týkají dopravy
RNDr. Habrnál poděkoval za vytipování návrhů změn, které se týkají dopravy a požádal, zda je možné vytipovat i změny, které výrazně ovlivní dopravu v okolí, např. velké bytové komplexy nebo překladiště.
Ing. Cvetlerová zopakovala, že písemné informace včetně komentáře byly členům výboru rozeslány v předstihu s tím, že detailní informace o změnách jsou k dispozici na internetu a odkaz je v písemných materiálech.
Návrhy změn, které výrazně ovlivní dopravu v okolí lze odhadnout pouze subjektivně, protože v to jde nad rámec ÚPn a tyto informace nejsou k dispozici.
Ing. Vodrážka po diskusi přerušil tento bod jednání.
Schválení zápisu z jednání dne 12.4.2007:
Hlasování: pro 7 proti 0 zdržel se 0
Zápis byl schválen
Jednání výboru pokračovalo výjezdem na stavbu tunelu na stavbě městského tunelu č. 514 – Lochkov – Slivence. Informace o postupu výstavby MO byla předložena v písemné podobě.
Ing. Vodrážka se dotázal na časový harmonogram postupu výstavby komunikace Jinočanská. Informace bude podána písemně do příštího jednání.
Na místě byli členové výboru dopravy seznámeni s významem tunelu pro odklonění tranzitní dopravy z centra a s postupem a technologií výstavby, včetně exkurze přímo do tunelové roury.
Výbor dopravy byl ukončen v 16:50
Zaznamenal: Mgr. Jaroslav Mach (MHMP-DOP)
Příští jednání se uskuteční 14.6.2007 v zasedací místnosti č. 430, Mariánské náměstí č. 2, 4. patro.
Podpisy:
Ověřil: RNDr. Habrnál
Schválil: Ing. Vodrážka