Co nabídl dnešní Velký výlet Prahou na kole, vlakem a autobusem?
V první den Evropského týdne mobility v Praze se uskutečnilo několik propojených i nezávislých akcí pro malé i velké Pražany. Všechny měly společný cíl: podporu dopravy šetrné k životnímu prostředí.
- 3 minuty čtení
V první den Evropského týdne mobility v Praze se uskutečnilo několik propojených i nezávislých akcí pro malé i velké Pražany. Všechny měly společný cíl: podporu dopravy šetrné k životnímu prostředí.
na kole se mohli zájemci připojit k „Pražskému cyklozvonění“. Bylo věnováno zeleným stezkám – Greenways, za jejichž budováním stojí Nadace Partnerství. Cyklojízdy s cílem u vodní nádrže na kraji lesoparku Kamýk startovaly ze tří míst: z Centrálního parku Prahy 13, Centrálního parku Prahy 11 a od Modřanského biografu. V Modřanech se do akce zapojil i pražský radní Petr Štěpánek, který absolvoval předtím jízdu z Hlavního nádraží vlakem…
vlakem, který speciálně v tento den vypravila společnost České dráhy dopoledne a odpoledne ze stanice Praha – Hlavní nádraží. První zastávka vlaku v Modřanech nabídla procházku či projížďku po cyklostezce. Druhá zastávka byla na Zbraslavi, odkud se dále jelo autobusem…
přesněji autobusy, které v rámci dnešní akce ETM přistavil Dopravní podnik hl. m. Prahy. Od zbraslavského nádraží se účastníci dopolední jízdy rozdělili: jedna skupina směřovala na stavbu úseku Pražského okruhu Lahovice – Slivenec a druhá na prohlídku zbraslavského zámku. V odpoledním programu byla nabídka návštěvy zámku.
Po prohlídkách se účastníci „Výletu“ autobusy vrátili zpět na zbraslavskou železniční zastávku a cesta dále pokračovala vlakem přes Bráník, Krč, Malešice, Libeň až do cíle na Hlavní nádraží.
Železniční doprava se stala nedílnou součástí Pražské integrované dopravy. V metropoli denně přepraví téměř 80 000 cestujících, kteří mohou využívat v osobních, spěšných vlacích a dokonce i ve vybraných rychlících, stejné jízdné jako v ostatní městské hromadné dopravě. „V budoucnu by měla hrát železnice v metropoli ještě větší roli. Příští rok bude dokončena nejvýznamnější současná železniční stavba – tzv. Nové spojení,“ uvedl pražský radní pro dopravu Radovan Šteiner. Stavba byla zahájena v červenci 2004, v květnu 2006 byl proražen jižní tunel, o měsíc později i severní. Na podzim příštího roku se počítá s uvedením stavby do zkušebního provozu a v prosinci s plným provozem.
Výstavba tunelů Nového spojení je pro dopravou extrémně zatížené centrum české metropole výrazným přínosem - umožní ekologicky šetrné dopravě vstup do centra města tak, že jsou všechny další systémy městské hromadné dopravy pro cestující v bezprostředním dosahu. Další výhodou je vzájemné propojení pražských předměstí, když na pražském hlavním nádraží bude možné křižovat a napojovat trasy všech příměstských velkokapacitních železničních souprav.
Připravují se i další stavby např. modernizace úseku Praha-Bubeneč – Praha-Holešovice s novou zastávkou Podbaba, Praha hl. n. – Praha-Smíchov, Praha hl. n. – Praha-Hostivař či modernizace stanice Praha-Malešice jako nejdůležitějšího uzlu pražských tratí používaných dosud pouze pro nákladní dopravu. Zásadní změna čeká i pražské Hlavní nádraží, nejdůležitější železniční stanici v celé ČR. V příštím roce zde kromě revitalizace budovy stanice proběhne také modernizace 1. – 4. nástupiště.
Pražský okruh, tedy silniční okruh kolem Prahy, bude mít po dokončení zásadní význam pro zklidnění dopravy v metropoli. Jeho investorem je Ředitelství silnic a dálnic ČR. Stavba úseku Lahovice – Slivenec představuje investici 8,9 mld. Kč, projekt je spolufinancován z Fondu soudržnosti Evropské unie.
Zámek Zbraslav - původně cisterciácký klášter z roku 1292 – prošel v první polovině 18. století barokní přestavbou a po roce 1825 byl upraven na zámek. V současné době je zde Expozice asijského umění a Sbírka orientálního umění Národní galerie.
V Praze 16.9.2007