Evropský týden mobility v Praze - Den Eska – 16. září 2008

V rámci Evropského týdne mobility uspořádala dnes v prostorách pražského Masarykova nádraží organizace ROPID ve spolupráci s Českými drahami a Správou železniční dopravní cesty Den Eska, neboli Den pražské železnice.

 

V rámci Evropského týdne mobility uspořádala dnes v prostorách pražského Masarykova nádraží organizace ROPID ve spolupráci s Českými drahami a Správou železniční dopravní cesty Den Eska, neboli Den pražské železnice.

 

 „Hlavní náplní  dne je výstava o železnici v rámci Pražské integrované dopravy, kde představujeme nejen současnou tvář železnice v Praze a okolí, ale hlavně seznámujeme veřejnost s plány a záměry do budoucna, ať už se jedná o připravované posílení dopravy od letošního prosince nebo dlouhodobý výhled fungování železnice po dokončení přestavby pražského železničního uzlu,“ informuje Václav Haas, specialista ROPIDu na železnici.

Velkým lákadlem pro malé i velké jsou zvláštní vyhlídkové jízdy vlakem po tratích v centru Prahy. Zájemci mají jedinečnou možnost si zblízka prohlédnout nově otevřené tunely pod Vítkovem i další související stavby tzv. Nového spojení. Speciální vlak, který tvoří třídílná motorová jednotka Regionova, má dnes zvláštní jízdní řád s odjezdy z Masarykova nádraží v 10:04, 11:24, 14:04, 15:34 a 17:04. Vlak během okružní vyhlídkové jízdy navštíví stanice Praha-Libeň, Praha-Vysočany a Praha hlavní nádraží. Každá jízda trvá cca 60 minut.

„Tratě Nového spojení byly poprvé otevřeny 1. září a postupně je využívá stále více vlaků včetně S linek,“ uvádí ředitel Krajského centra osobní dopravy v Praze Alois Kašpar. „Díky Novému spojení se od prosince také zrychlí některé spoje. Například linka S 2 do Čelákovic a Lysé nad Labem pojede mezi Masarykovým nádražím a Vysočany poloviční čas proti současnosti,“ doplnil Alois Kašpar. 

Zájemcům z řad odborné i laické veřejnosti nabízí ROPID u svého infostánku řadu informačních a propagačních materiálů, týkajících se Pražské integrované dopravy a cestování vlakem. Připraveni jsou také pracovníci ROPIDu, kteří zodpoví nejrůznější dotazy a pomohou nahlédnout pod pokličku fungování Pražské integrované dopravy. České dráhy pro výstavu připravily informační brožurky Esko – Spojení pro město s jízdními řády a dalšími praktickými informacemi o provozu „S“ linek.  

„Železniční doprava se stává v Praze a okolí jedinou možností, jak i nadále zvyšovat kapacitu veřejné dopravy v tomto hustě zalidněném regionu. Všichni dobře víme, že více automobilů již příjezdové silnice do Prahy nepojmou. Jediným řešením je tedy pokusit se co nejvíce lidí nalákat do vlaků,“ přibližuje základní strategii Pražské integrované dopravy Pavel Procházka, pověřený řízením organizace ROPID. 

Význam železnice roste také spolu s postupující modernizací kolejové sítě. Hlavní vlakové linky jsou pro přehlednost zařazeny do systému „Esko“ a označeny písmenem „S“ a číslem linky. Dávají tak najevo svoji příslušnost k městské dopravě v Praze i k příměstské dopravě v jejím okolí. Linky „S“ se po vzoru zahraničních systémů městských vlakových linek postupně stávají plnohodnotnou součástí městské dopravy v Praze a zároveň na svých bedrech nesou hlavní zátěž dopravy ze středočeského regionu. A právě Pražská integrovaná doprava je pojítkem železniční i ostatní městské a regionální dopravy v Praze a jejím okolí. Díky integrovanému systému mohou cestující již téměř 15 let využívat všech druhů veřejné dopravy na jeden jízdní doklad.

 

 

V Praze v 16. září 2008

 

16. září 2008
16. září 2008