Hlavní město hledá úspory v energetice, ušetří při rekonstrukci Vinohradského divadla i Průmyslového paláce
Oddělení energetického manažera Magistrátu hl. m. Prahy pomáhá městským částem hledat úspory v energetice a plnit legislativu a Klimatický plán hl. m. Prahy. Za tři roky svého fungování kromě pořádání odborných seminářů a vzdělávání pomohlo například s realizací plynové kotelny v Masarykově střední škole chemické společně s městskou společností Teplo pro Prahu. Mezi aktuální energeticky úsporné projekty patří také rekonstrukce Průmyslového paláce či příprava rekonstrukce Vinohradského divadla
- 3 minuty čtení
- 15 fotografií
Oddělení energetického manažera funguje od roku 2021, jeho hlavním přínosem je poradenství a vzdělávání a městských částí a příspěvkových organizací hl. m. Prahy v oblasti úspory energií. „Pravidelná setkání na úrovni hlavního města Prahy a městských částí nám umožňují efektivně sdílet znalosti a zkušenosti mezi jednotlivými městskými částmi, což je nezbytné pro přijímání konkrétních a účinných opatření,“ vysvětluje primátor Prahy Bohuslav Svoboda a dodává: „Díky vzájemné spolupráci dokážeme lépe nacházet a realizovat zajímavé projekty, které přispívají ke snižování energetické náročnosti budov a k ochraně životního prostředí. Společným úsilím jsme schopni dosáhnout výrazných výsledků, které mají pozitivní dopad na kvalitu života obyvatel Prahy. Tato setkání nám poskytují platformu pro diskusi o nejnovějších trendech a technologiích v oblasti energetické účinnosti a udržitelného rozvoje. Zároveň nám umožňují lépe koordinovat naše kroky a zajistit, že naše strategie jsou v souladu s celkovými cíli města,“ uvádí primátor.
Pravidelné schůzky s městskými částmi
Oddělení energetického manažera uspořádalo 18. června 2024 již 6. energetický meeting zástupců městských částí s hlavním městem Prahou. Na meetingu byly představeny také aktuální projekty s význačnými energetickými úsporami. „Připravujeme a finišujeme například projekt rekonstrukce Průmyslového paláce a rekonstrukce Vinohradského divadla v rámci dotací pro památkové objekty,“ uvedl Filip Hlaváček z odboru evropských fondů pražského magistrátu. Podle něj činí u památkových objektů požadavky na energetické úspory 10 %. „Na pokračování dotačních titulů čeká rekonstrukce areálu Pragerovy kostky, tří pavilonů v zahradách Emauzského opatství, kde se nachází například Centrum architektury a městského plánování (CAMP),“ popsal Filip Hlaváček.
Energetické úspory na budovách a infrastruktuře v Praze
Na ambiciózních projektech spolupracuje s oddělením energetického manažera městská společnost Teplo pro Prahu (TPP). „Jde nám o cílenou modernizaci teplárenského majetku Prahy. Kromě samotných energetických úspor zkvalitňujeme provoz budov a jejich užívání. V roce 2023 jsme navázali na úspěšnou první etapu. V rámci naší spolupráce se snažíme poskytnout maximální odbornou podporu při přípravě jednotlivých projektů a zároveň tím, že jsme městskou společností, významně snižujeme administrativní zátěž hlavnímu městu a jeho příspěvkovým organizacím. V současné době zahajujeme etapizace obnovy tepelného hospodářství na školských objektech a objektech odboru sociálních služeb. S podporou oddělení energetického manažera jsme schopni flexibilně a efektivně řešit modernizace a optimalizace energetických zdrojů majetku hlavního města,“ řekl Petr Dolejš, předseda představenstva TTP. V rámci další etapy bylo od 1. listopadu 2023 do správy TPP převzato celkem 28 předávacích stanic v Praze 13 a jedna plynová výtopna Ježovská v Motole, jejich předpokládaný objem výroby tepla činí 50 000 GJ ročně. Do investičního plánu TPP byly zařazeny také další 4 předávací stanice a výtopna Ježovská.
Hlavní město Praha rovněž plánuje s podporou Státního fondu životního prostředí podporovat komplexní energetická opatření na objektech škol a zároveň přispět ke zvýšení školských kapacit a zlepšení kvality výuky. V plánu TPP jsou konkrétně projekty modernizace kotelen se Střední odbornou školou civilního letectví v Praze, ZŠ a SŠ Karla Herforta či Gymnáziem Karla Sladkovského.