Hlavní město Praha na veletrhu MIPIM Cannes 2015
Praha se opět představí na veletrhu komerčních nemovitostí a investičních příležitostí MIPIM ve francouzském Cannes. Letošní 26. ročník přivítá návštěvníky ve dnech 10. - 13. března. Praha se zúčastní na ploše 80m2 již podvacáté v řadě a přiveze s sebou přední developerské společnosti, jako CRESTYL,UNIBAIL-RODAMCO a POINTPARK PROPERTIES. Letos se na pražské expozici bude město prezentovat projekty Holešovické tržnice a Výstaviště Praha.
- 2 minuty čtení
11. března od 15,30 hodin v rámci oficiální prezentace vystoupí pražská primátorka Adriana Krnáčová spolu s předsedkyní výboru pro kulturu, památkovou péči, výstavnictví, cestovní ruch a zahraniční vztahy Zastupitelstva hl. m. Prahy Eliškou Kaplický Fuchsovou. Tuto stěžejní součást doprovodného programu, která proběhne v prostorách pražské expozice, doplní DJ Aleš Matoušek a tradiční Pivovary Staropramen.
Projekty Prahy
Tradiční a kontinuální prezentace hl. m. Prahy na tomto prestižním mezinárodním veletrhu má za cíl podpořit vnímání Prahy jako otevřeného města s výrazným ekonomickým a lidským potenciálem, výhodnou strategickou polohou a investorskou přitažlivostí. Jádro doprovodného programu na stánku Prahy vždy tvoří oficiální prezentace pro potenciální investory.
Praha bude na veletrhu prezentovat možnosti budoucího využití Holešovické tržnice. Tato památkově chráněná kulturní památka České republiky je unikátním areálem, jehož rozloha, historie i architektonický význam nemá v evropském kontextu obdoby, má neopakovatelnou atmosféru. V současné době se v areálu Holešovické tržnice nachází celá řada obchodů a služeb, restaurace a drobné občerstvení, taneční klub i divadlo. Probíhají zde také farmářské trhy. V případě citlivé rekonstrukce s následným důstojnějším využitím, odpovídajícím zařazení do seznamu kulturních památek České republiky, by Praha získala unikátní prostor, jenž se může pochlubit více než staletým průběžným využíváním a vesměs původní a celistvou architekturou.
Výstaviště v Praze – Holešovicích má předpoklady stát se ekonomicky fungující, soběstačnou jednotkou a významným cílem kulturních, rekreačních nebo kongresových aktivit v Praze. Pokud se zde propojí komerční a kulturní provozy, stanou se součástí dění nejen v rámci Prahy, ale i České republiky a Evropy.
V obecné rovině je nutné navrhnout takové provozy a aktivity, které budou generovat příjmy s aktivitami, jejichž provoz bude naplňovat společenské, kulturní, rekreační, sportovní, vzdělávací a jiné potřeby občanů a návštěvníků Prahy.
Primárně nevýdělečné provozy a aktivity budou vyžadovat spíše návratné investice do rekonstrukcí a provozů, ale mohou zvýšit návštěvnost, která se pozitivně odrazí na fungování ostatních primárně komerčních provozů a aktivit.
Vzhledem k dlouhodobosti projektu je třeba na celý areál nahlížet jako na standardní investici, lépe řečeno podnik. Detailní plánování nákladů a realistický odhad výnosů určí limity a poměr kulturních (nákladových) a zážitkových (výnosových) provozů. Díky tomu bude zřizovatel schopen minimalizovat vlastní prostředky nutné jak pro provoz, tak pro investice.
Výše uvedené ekonomické potřeby definují nutnost detailního prozkoumání ekonomického a investičního dopadu každého jednoho provozu na celkovou ekonomiku areálu. Dlouhodobý charakter projektu vyžaduje i adekvátní plánování ekonomiky v čase, tedy nejen z pohledu cílového stavu, ale i průběžného stavu ekonomiky areálu při jeho transformaci.