Hodina Země v Praze: Deset dominantních staveb se ponoří do tmy. Poukážou na význam klimatu v dnešním světě i v našich dějinách

V sobotu 28. března mezi večerní půl devátou a půl desátou hodinou centrum hlavního města potemní. V rámci celosvětové akce Hodina Země městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) začne postupně zhasínat památky podle doby jejich vzniku. Od dvanáctého století až po jednadvacáté, každé bude reprezentovat právě jedna stavba. Smyslem je poukázat na skutečnost, že bez příznivého životního prostředí by to celá staletí nešlo a klimatické změny proto nesmějí zůstat bez pozornosti ani dnes.

  • 1 minuta čtení
hodina_zahsnuti_01
Autor: Oskar Exner

„Symbolickým zhasnutím městských dominant chceme nejen dát najevo, že o klimatických změnách víme a na jejich řešení se chceme aktivně podílet, ale také lidem připomenout, že i přes nelehkou situaci v době pandemie jde život dál a měli bychom pokračovat ve věcech, které považujeme za důležité,“ uvedl radní hl. m. Prahy Jan Chabr a dodal, že Rada hlavního města Prahy v loňském roce schválila klimatický závazek Prahy ke snižování emisí CO2 a opatření nutná k jeho naplnění: „Jedním z nich je i projekt synergické obnovy kabelové sítě pražského veřejného osvětlení a kabelů distribuční sítě, který předpokládá vznik až tří tisíc nabíjecích míst pro e-mobilitu na stožárech veřejného osvětlení.“

Podle místopředsedy představenstva THMP Tomáše Novotného úderem půl deváté jako první zhasne Strahovský klášter a jako poslední o devět minut později Památník obětem komunismu. „Stranou nezůstane ani Karlův most, Rudolfinum, Staroměstská radnice nebo Klementinum. Jednotlivé stavby se budou zhasínat postupně od nejstarší z nich, a to vždy s rozestupem jedné minuty, zhasnuty pak zůstanou až do půl desáté.“ Cílem je připomenout, že na příznivém životním prostředí byl vždy závislý osud celé společnosti. „Historii už ovlivnit nedokážeme, ale budoucnost je v našich rukou. V THMP proto mimo jiné jezdíme ekologickými vozidly, zvažujeme aspekty zdravého svícení a v neposlední řadě při naší práci odpovědně nakládáme s odpady,“ dodal Tomáš Novotný.

Hodina Země je každoroční mezinárodní klimatická akce pořádaná vždy poslední sobotu v březnu. Domácnosti, podniky i veřejné instituce a významné kulturní památky při ní po dobu jedné hodiny vypínají své osvětlení s cílem upozornit na změny klimatu.

V sobotu postupně zhasnout tyto pražské stavby: Strahovský klášter, Staronová synagoga, Karlův most, Staroměstská radnice, Malostranská mostecká věž, Klementinum, Stavovské divadlo, Rudolfinum, Čechův most a Památník obětem komunismu.

 

25. března 2020
25. března 2020