Interview Plus - rozhovor s primátorem Hřibem

19. 5. 2022, Rozhlas, ČRo Plus, ČESKÝ ROZHLAS, Zdeněk Hřib

Jan Bumba, moderátor:

Jedním z neuralgických bodů procesu přijímání uprchlíků v ČR se stalo pražské hlavní nádraží. Přestože celkově zatím Česko v současné krizi obstálo velmi dobře, i podle hodnocení mezinárodních organizací, v budově tohoto klíčového dopravního uzlu se ocitlo v obtížně řešitelné situaci několik stovek lidí, převážně Romů. Vedení Prahy žádá o pomoc stát, který by se podle něj měl zasadit také o přerozdělování uprchlíků do dalších krajů. Kdy bude jasno o dalším postupu a co pro Prahu vlastně znamená příchod 90 000 lidí během několika málo měsíců? Dobrý poslech přeje Jan Bumba. Hostem interview je primátor Hlavního města Prahy Zdeněk Hřib z České pirátské strany. Dobrý den.

Zdeněk Hřib, primátor hl. města Prahy (Piráti):

Dobrý den.

Jan Bumba, moderátor:

Vy jste, pane primátore, oznámil včera, že magistrát nebude do konce května uzavírat asistenční centrum pro uprchlíky ve Vysočanech. Znamená to, že tím chcete dát jaksi vládě čas na vypracování onoho systému přerozdělování uprchlíků?

Zdeněk Hřib, primátor hl. města Prahy (Piráti):

Ano. Já jsem určitě rád, že vláda vzala na vědomí to, že v Praze je skutečně čtyřikrát více uprchlíků na hlavu než v některých jiných regionech a ty věci se začínají řešit a dává, se to do pohybu. A já určitě to vnímám jako dobrý signál, že tedy byly už v úterý prezentovány nějaké možnosti, já mám nějaké výhrady k těm opatřením. Něco mi tam chybí, něco mi tam přebývá. S ostatními hejtmany o tom určitě povedeme tu diskusi. A teď chceme opravdu dát prostor k tomu, aby ta diskuse mohla proběhnout, aby se dosáhlo konsensu mezi resorty jednotlivými, protože to opravdu není záležitost jednoho ministerstva. To opravdu je záležitost, kterou musí koordinovat přímo pan premiér Fiala a dosáhnout i toho konsensu s ostatními samosprávami. Protože u toho přesouvání uprchlíků se bavíme tedy o přesunu z místa A do místa B. A pochopitelně jak místo A, tak i místo B má nějaké samosprávné orgány.

Jan Bumba, moderátor:

Takže dáváte prostor, zároveň ale říkáte, že nervy vám vydrží do konce května.

Zdeněk Hřib, primátor hl. města Prahy (Piráti):

No, tak my budeme chtít hlavně vidět nějaký jasný harmonogram toho dalšího postupu. Ten zatím představen nebyl. Ale to já už jsem o tom informoval jak pana ministra vnitra, tak i pana premiéra. Prostě je nám jasné, že ne všechna opatření budou platná od třeba 1. 6., ale prostě chceme vidět nějaký jednoznačný plán, jak se to teda bude řešit. Protože ta situace je opravdu problematická i v tom, že ta válka jednak vytvořila tlak na ceny energií, tím se zvyšují ceny bydlení. Ale pochopitelně tady je ještě další nárůst cen bydlení vyvolaný tím, že tady je prostě spousta nových lidí, kteří potřebujou někde bydlet. A opravdu ta data vládní potvrdila to, co my jsme říkali celou dobu, že v jiných regionech ty kapacity jsou mnohem volnější a že by měl být vytvořen systém, který bude motivovat ty lidi k přesunu. Teď se to jenom potvrdilo, tak potřebujeme říct i to B, jak se to teda bude řešit.

Jan Bumba, moderátor:

Když hovoříme o přerozdělování uprchlíků nebo přemisťování nějakých lidí, tak kteří lidé by vlastně měli putovat z Prahy do jiných regionů?

Zdeněk Hřib, primátor hl. města Prahy (Piráti):

Tak to je předmětem těch opatření. Principiálně pravděpodobně primárně lidé, kteří potřebujou nějakou podporu od státu logicky. Pochopitelně pokud někdo sem přijede a zvládá se o sebe postarat sám, tak není vůbec žádný důvod, proč mu jakkoliv bránit tady ve městě setrvávat, pokud je tady samozřejmě legálně. Ale pochopitelně pokud stát nějakým způsobem podporuje někoho, tak by to měl činit tak, aby vlastně za ty státní peníze a dotace nevytvořil nějaký problém, který následně budeme muset za jiné státní peníze řešit. To je asi logické.

Jan Bumba, moderátor:

Mezi těmi lidmi, kteří by tedy mohli být relokováni jsou i ti Romové, kteří zůstali na hlavním nádraží?

Zdeněk Hřib, primátor hl. města Prahy (Piráti):

Tohle musíme oddělit. To jsou dvě úplně samostatné věci. Já se tady bavím o otázce 99,5 % uprchlíků, které tady v Praze máme a nejsou na hlavním nádraží. Ta situace na hlavním nádraží se týká skutečně pouze půl procenta uprchlíků tady v Praze. Ale je to záležitost určitě, byť těch lidí jako, byť je to výrazná menšina, tak samozřejmě ta situace asi netěší určitě nikoho. Ta situace tam dobrá není. Je to problém, který je nutné řešit a my ho řešíme. Řešíme ho s ministerstvem vnitra. A tam tedy situace dospěla k tomu, že skutečně bude nutné tam ukončit ty nadstavbové služby, to znamená vlastně poskytování jídla a případně té možnosti i přenocovat nebo prostě jenom dek na tom hlavním nádraží, protože to je velice daleko od toho původního záměru, který tam měly i ty neziskové organizace, to znamená jakýsi infokiosek, kde se jenom dozvíte, že jako tudy se dostanete do asistenčního centra ve Vysočanech, tudy se dostanete k mezinárodnímu rychlíku, který vás odveze jinam a tudy se jede do jiného krajského města.

Jan Bumba, moderátor:

Tam, jestli jsem to správně pochopil, zatím nejste úplně ve shodě s ministerstvem vnitra ohledně těch služeb, které by měly být poskytovány na hlavním nádraží?

Zdeněk Hřib, primátor hl. města Prahy (Piráti):

Naopak. Já si myslím, že tady je ta shoda, řekl bych, prakticky absolutní. Mě kontaktovali jednak zástupci hasičů, police, ministerstva vnitra a vlastně i neziskové organizace s tím, že ta situace je nadále, tak jak je na tom nádraží, neudržitelná a že je nutné se skutečně vrátit k tomu původnímu záměru infokiosku. To znamená, tady je nutné toho dosáhnout nějakým plánovaným, řízeným a koordinovaným postupem, tak aby nevznikl žádný zmatek a všichni byli informováni o tom, co se děje. A touhle cestou bude postupováno i v souladu tedy s doporučením krizového štábu, který o tom rozhodl včera.

Jan Bumba, moderátor:

Když říkáte, pane primátore, že ke konci května skončí ta dobrovolnická pomoc na hlavním nádraží, tak jak ale by to mohlo v praxi vypadat? To zakážete dobrovolníkům, aby chodili pomáhat?

Zdeněk Hřib, primátor hl. města Prahy (Piráti):

Ne. Naopak. Já jsem už tak jako orientačně se dotazoval, zdali by třeba Organizace pro pomoc uprchlíkům byla, což je jedna z těch neziskových organizací, asi ta nejhlavnější, která to tam řeší, tak jestli by byla ochotná pokračovat v té činnosti po konci května. Pokud by se to vrátilo k tomu původnímu záměru, jak to celou dobu vlastně mělo být. A tam teda vidím nějakou možnost se o tom s nimi bavit. Ale pochopitelně i pro ně ta situace není komfortní. Protože ta situace je velice náročná i psychicky a fyzicky pro všechny dobrovolníky, kteří tam pracují. To tedy není jenom z Organizace pro pomoc uprchlíkům. Tam jsou i další. A já tomu naprosto rozumím. My bysme se vlastně nikdy nebyli schopni dostat do toho stavu, ve kterém jsme teď, myslím v tom dobrém. To znamená, že světová média obíhají ty záběry z Kongresového centra, jak se výborně staráme o příchozí uprchlíky a nikdy by to pochopitelně ani zástupce vysokého komisaře pro uprchlíky při OSN nemohl popsat slovy standard světové úrovně, kdyby třeba v tom Kongresáku nepomáhaly ty kvanta těch tlumočníků, kteří jsou také dobrovolníci.

Jan Bumba, moderátor:

Co tedy bude s těmi lidmi, kteří teď jsou na hlavním nádraží? Tam platí, že pokud teda mají maďarské občanství, tak by měli směřovat do Maďarska?

Zdeněk Hřib, primátor hl. města Prahy (Piráti):

Tak tam je velká skupina lidí, která skutečně v tuto chvíli se dostala do situace, že my jim tady vlastně už žádnou pomoc nabídnout nemůžeme.

Jan Bumba, moderátor:

Kvůli tomu, že mají maďarské občanství.

Zdeněk Hřib, primátor hl. města Prahy (Piráti):

U kterých bylo zjištěno to maďarské občanství. To je jedna skupina. Další skupina by se dalo říct, je ta, která dostala nabídku ubytování. Ale buďto ji nějak jako nepřijali, nebo z toho ubytování svévolně odešli z libovolných důvodů. A to už skutečně se dostávají tím pádem do režimu, kdy jim žádnou další pomoc podle těch vládních pravidel ani nemůžeme nabídnout. To znamená, to jsou lidé, kteří by se vlastně měli vrátit zpátky do vlasti.

Jan Bumba, moderátor:

A to bude vypadat jak to je někdo posadí na vlak a odveze pryč?

Zdeněk Hřib, primátor hl. města Prahy (Piráti):

No tak jedná se o podpoře, kterou by měli poskytnout dopravci. Samozřejmě proto, aby ten přesun byl co nejsnazší, nejkoordinovanější. To je záležitost, si myslím, jako technického rázu, která určitě proběhne. A i mluvím tady o těch záležitostech o nějakém usnadnění té přepravy z hlavního nádraží s panem ministrem dopravy. Takže já jako myslím, že toto nebude kámen úrazu.

Jan Bumba, moderátor:

Hostem interview je dnes primátor Hlavního města Prahy Zdeněk Hřib z České pirátské strany.

 

19. května 2022
19. května 2022