Lampář v cylindru se vrací do ulic metropole
V centru Prahy mohou lidé opět během celého adventního období potkávat pouličního lampáře s charakteristickou dlouhou tyčí a v historickém oděvu. Od setmění denně rozsvěcí plynové lucerny v části Starého Města a zájemce z řad široké veřejnosti nechává proniknout do tajů lampářského umění.
- 3 minuty čtení
V centru Prahy mohou lidé opět během celého adventního období potkávat pouličního lampáře s charakteristickou dlouhou tyčí a v historickém oděvu. Od setmění denně rozsvěcí plynové lucerny v části Starého Města a zájemce z řad široké veřejnosti nechává proniknout do tajů lampářského umění.
S myšlenkou na obnovení Cechu lampářů České republiky přišli v roce 2004 příznivci plynového světla z plynáren a dalších firem zabývajících se použitím plynu. Nová, dnes v Praze používaná technologie plynového osvětlení, pochází právě z dílny zakladatelů cechu. Jeho hlavním cílem je vytvářet podmínky pro prohlubování profesní cti, tradic a úrovně lampářů a sjednotit aktivity v oblasti plynového osvětlení.
V Praze se začal používat svítiplyn k veřejnému osvětlení od roku 1847. Dne 15.září 1847 byla karlínská plynárna uvedena do provozu. Tehdy se v pražských ulicích a náměstích rozsvítilo poprvé 200 plynových lamp. Konec 19.a začátek 20. století znamenal nástup elektrické energie do osvětlovací techniky a plynové osvětlení ulic muselo postupně uvolnit své pozice. V Čechách a na Moravě se nejdéle plynové světlo udrželo právě ve starých částech Prahy. Jako poslední byly koncem dubna 1985 převedeny na elektřinu osmiramenné stožáry na Hradčanském náměstí a v Loretánské ulici. „Ten na Hradčanském náměstí jsme po rekonstrukci vrátili na původní místo loni v květnu. Na Loretánském náměstí se historická replika plynového kandelábru rozsvítí snad již v příštím roce,“ podotkl Pavel Klega.
Zavádění plynového osvětlení do centra města pokračuje v ose Královské cesty. „Získali jsme povolení na zabudování plynového potrubí do konstrukce Karlova mostu. Ukládat jej budeme do speciálních žlabů v mostovce po částech tak, jak bude postupovat samotná rekonstrukce mostu. Na Karlův most tak vrátíme původní romantické osvětlení s nezaměnitelnou atmosférou, které tato místa poprvé ozářilo v roce 1866. My ho nyní spustíme současně s ukončením veškerých prací na obnově Karlova most,“ uvedl náměstek Klega. Již prvního prosince se ale nově rozsvítil Ovocný trh se 58 lucernami a budování plynového osvětlení finišuje také v Karlově ulici, kterou osvítí 43 luceren. „Hotovo bude do Vánoc. Celkem by se tak v centru Prahy mělo denně během vánočních svátků rozsvítit již na 410 plynových lamp,“ zakončil náměstek Klega.
V Praze 3. prosince 2007
Ing. Pavel Klega – náměstek primátora hl. m. Prahy odpovědný za hospodářskou politiku města.
Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti správy městského nemovitého majetku, hospodářské politiky, ekonomického využití rozvojových lokalit a dále v oblasti zásobování vodou, rozvoje a správy kolektorové sítě a problematiky technické vybavenosti MČ.