Primátor se setkal s kominíky

Zástupce Cechu pražských kominíků a Jednoty kominíků dnes odpoledne přijal  na pražské radnici primátor hlavního města Pavel Bém.
27. ledna 2010
27. ledna 2010

Zástupce Cechu pražských kominíků a Jednoty kominíků dnes odpoledne přijal na pražské radnici primátor hlavního města Pavel Bém. Informovali primátora především o aktuálním vývoji legislativních změn kominického řemesla. Tohoto již tradičního novoročního setkání se zúčastnila i náměstkyně primátora pro oblast školství Marie Kousalíková.

  • 2 minuty čtení

 „Mám radost ze setkání s Vámi, je to letos již po osmé. Vždy se těším, že uvidím kominíky, jsem totiž pověrčivý,“ přivítal primátor „nositele“ štěstí. „Vy jste pro mne krásným klenotem dobrého, poctivého řemeslnictví. Vaše komunita si zaslouží respekt za Vaši pospolitost.“

„Jsem moc ráda, že tento obor se rozvíjí a popřála bych učňům, aby vydrželi a dařilo se jim,“ uvedla náměstkyně Marie Kousalíková, autorka myšlenky a základního konceptu projektu ŘEMESLO ŽIJE! Hlavní slogan, tvořící současně název projektu vyjadřuje, že i v době technického pokroku, digitalizace a automatizace je ruční práce původním základem k jakémukoliv technologickému řešení a řemeslná zručnost je stále vysoce ceněnou hodnotou.

Učební obor „kominík“ nabízí v České republice pouze jediné učiliště a to právě v Praze na Jarově. Škola obdržela na příští rok přibližně 15 přihlášek na tento učební obor. Další možností, jak získat potřebnou kvalifikaci, nabízí Společenstvo kominíků ČR. Jsou jí kurzy, které ve spolupráci se školou na Jarově pořádá.

Kominictví jako živnost vzniklo v Čechách v 16. století, kdy se obecněji rozšířilo užívání kamen a s ním stavba úzkých „vlašských“ komínů. Před tím čistila široké komíny a průduchy krbů a ohnišť kuchyní čeleď a pomahači. Odborné vymetání komínů přinesli do Čech a do Německa Italové.

Kominický cech vznikl v pražských městech až po všeobecném rozšíření řemesla
a jeho nejstarší dochovaná pečetidla a písemné materiály pocházejí z 18. století. Patronem cechu zobrazovaným v cechovním znaku, na cechovní korouhvi a na pečetích byl sv. Florián s praporcem, vědrem a kominickými škrabkami. Po zrušení cechů v roce 1849 vzniklo podle nového živnostenského řádu C. k. privilegované společenstvo kominíků v Praze a Jednota kominických tovaryšů ku vzájemné podpoře. Po vzniku Československé republiky se v roce 1920 ustavila Jednota kominíků v Praze, jejíž činnost byla opakovaně přerušena v letech 1939–1945,
1951–1968 a 1981–1990, avšak vždy byla znovu obnovena. Kominíků registrovaných v Jednotě je nyní zhruba 500.

 

 

 


MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy

do funkce opětovně zvolen 30. 11. 2006, působnost v oblasti finanční a zahraniční politiky, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl. m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl. m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl. m. Prahy k městským částem, oblast tělovýchovy.


Ing. Marie Kousalíková – radní hl. m. Prahy pro oblast financí

do funkce zvolena 30.11.2006. Působnost v oblasti rozpočtů a vyúčtování, kontaktu s finančními institucemi, finančních vztahů mezi hl. m. Prahou a MČ.