Nejstarší počátky Prahy jsou skryty pod dlažbou Malostranského náměstí

Archeologický průzkum
27. července 2018
27. července 2018

V souvislosti s připravovanou rekonstrukcí Malostranského náměstí byla v posledních měsících provedena zjišťovací archeologická sonda v jeho horní části. Náměstí dnes díky dobře zachovalému nadloží pod současným povrchem patří mezi nejcennější archeologické lokality Prahy.

  • 1 minuta čtení
  • 4 fotografie

Poslední archeologické nálezy na Malostranském náměstí potvrzují, že se jedná o jednu z nejzajímavějších lokalit na území celé Prahy. „Několik metrů mocné historické souvrství s pozůstatky starobylých staveb představuje unikátní zdroj informací o minulosti města v širokých souvislostech a zasluhuje zvýšenou pozornost a ochranu,“ uvádí vedoucí Odboru archeologie pražského pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) Jaroslav Podliska.

Pozoruhodné nálezy a nové informace o dávné minulosti tohoto místa přinášejí již po mnoho let především archeologické výzkumy odborníků z NPÚ. Z nich vyplývá, že malostranský areál byl nejpozději od 9. století centrem zdejšího osídlení, ze kterého se v průběhu staletí postupně vyvinulo velkoměsto Praha. „Není dokonce ani vyloučeno, že právě zdejší tradice pražení železných rud a následné výroby železa, archeologicky prokázaná již v dobách pravěkých, se mohla odrazit ve jménu Prahy,“ dodává archeoložka Jarmila Čiháková.
Řadu důležitých informací o památkách skrytých pod dlažbou ještě nemáme k dispozici a přinesou je teprve další výzkumy, které jsou naplánovány na podzim tohoto roku.

Například není zcela znám rozsah nejstaršího raně středověkého opevnění dnešní Malé Strany, které bylo již prokázáno na několika místech po obvodu dnešního náměstí. „Podrobnosti o pravěkém osídlení Malostranského náměstí nejsou zatím dostatečně osvětleny. Archeologické výzkumy doložily, že prostor náměstí byl v průběhu středověku využíván k různým účelům. Vedle nálezů raně středověkého opevnění zde byly odkryty například dřevěné cesty, domy a pozůstatky řemeslnické činnosti,“ konstatuje archeolog Jan Havrda.

Že se pod dnešním povrchem Malostranského náměstí skrývá stovky let stará historie Prahy dochovaná ve vrstvách hlíny, písků a v nánosech sedimentů, zdůrazňuje i radní pro územní rozvoj hl. m. Prahy, Petra Kolínská. „Ty nálezy jsou fascinující. Netušila jsem ani to, že pod půlkou náměstí je prakticky historická bažina, ani že uprostřed náměstí, v budově bývalé jezuitské koleje, jsou zachovány základy rotundy sv. Václava a staveb, které svým stářím odkazují na dobu prvních Přemyslovců. Proto jsme pro obyvatele Prahy a její návštěvníky připravili venkovní výstavu přibližující minulost i budoucnost náměstí. Výstava zde bude celý srpen,“ uzavírá.

 

Fotogalerie