Novým ředitelem Pražské konzervatoře byl jmenován přední český klavírista a pedagog Ivo Kahánek

Pražská konzervatoř - logo
Pražská konzervatoř - logo Autor: archiv
19. května 2025
19. května 2025

Rada hl. m. Prahy dnes jmenovala do funkce ředitele Pražské konzervatoře renomovaného klavíristu a pedagoga Iva Kahánka. Vedení této prestižní instituce s více než dvousetletou tradicí se ujme od 23. června 2025.

  • 3 minuty čtení

„Věříme, že pan Kahánek přinese do vedení konzervatoře nejen své umělecké zkušenosti, ale i moderní vizi rozvoje hudebního vzdělávání, která osloví mladé talenty a posílí mezinárodní spolupráci,“ říká radní hl. m. Prahy pro oblast školství Antonín Klecanda.

Rozhodnutí o jmenování bylo učiněno na základě komplexního posouzení všech aspektů kandidatury. Zřizovatel, kterým je Magistrát hl. m. Prahy, zohlednil při svém rozhodování především faktory, jako jsou mezinárodní renomé, umělecké a pedagogické zkušenosti a koncepce rozvoje instituce. Konkurzní komise, v níž zasedli zástupci odboru školství, mládeže a sportu Magistrátu hl. m. Prahy, dále České školní inspekce, Pedagogicko-psychologické poradny a také zástupci Pražské konzervatoře, vybrala ze čtrnácti uchazečů pět nejvhodnějších pro výkon této funkce. Na základě tohoto výběru následně učinila finální rozhodnutí Rada hl. m. Prahy. 

„Je pro mě velkou ctí převzít vedení instituce, která formovala generace vynikajících hudebníků. Mým cílem je propojit bohatou tradici konzervatoře s moderními přístupy k hudebnímu vzdělávání a posílit její postavení na mezinárodní scéně,“ uvádí nově jmenovaný ředitel Pražské konzervatoře Ivo Kahánek a dodává: „Hlavní vizí je posílení Pražské konzervatoře jako středobodu odborného hudebního vzdělávání a mostu mezi základními uměleckými školami a univerzitou, kde je třeba odvést hlavní část špičkové vzdělávací práce, a to nejen u budoucích výkonných umělců, ale také mladých pedagogů. V každodenní práci mi jde také o to, aby na Pražské konzervatoři panovala přátelská a tvůrčí atmosféra a svoboda, nutná pro rozvoj jakéhokoli umění. Příležitost vést tuto slovutnou instituci vnímám jako velkou výzvu a pokusím se do jejího naplnění vložit všechny zkušenosti, které jsem nabyl jako výkonný umělec i pedagog.“

Ivo Kahánek je absolventem Janáčkovy konzervatoře v Ostravě a Akademie múzických umění v Praze. Svou kariéru obohatil o studium na londýnské Guildhall School of Music and Drama. Během své umělecké dráhy vystupoval s předními světovými orchestry, včetně Berlínské filharmonie pod vedením Sira Simona Rattla. Je držitelem mj. prestižní BBC Music Magazine Award a jeho specializací je interpretace české hudby, zejména děl Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů.

Mezi úspěšné studenty Iva Kahánka patří laureát Mezinárodní hudební soutěže Pražského jara Matouš Zukal, pianista a skladatel Tomáš Kačo či další nadějní klavíristé Pavol Praženica či Nora Lubbadová.

Podle radního Antonína Klecandy je moderním a zároveň osvědčeným trendem, že umělecké vzdělávací instituce vedou aktivní umělci, kteří do výuky přinášejí nejen své odborné znalosti, ale i aktuální zkušenosti z umělecké praxe. Tento model propojuje pedagogickou činnost s živým uměleckým prostředím, což studentům umožňuje získat inspiraci a praktické dovednosti přímo od renomovaných umělců. Například britský kontrabasista a akademik Jonathan Vaughan je od roku 2022 rektorem Guildhall School of Music & Drama v Londýně nebo koncertní klavírista Massimiliano Baggio je ředitelem Konzervatoře Giuseppe Verdiho v Miláně, dále cembalistka a varhanice Barbara Maria Willi úspěšně vede od roku 2014 katedru varhanní a historické interpretace na Hudební fakultě JAMU v Brně a od roku 2020 je její děkankou.

Pražská konzervatoř byla založena v roce 1808 a patří k nejstarším hudebním školám v Evropě. Mezi její absolventy patří významné osobnosti české i světové hudby.