Pod bývalým Stalinovým pomníkem v Praze bude výstava ke 100. výročí republiky

Pravděpodobně největší počin k blížícímu se kulatému 100. výročí Československa připravují instituce, které víc než deset let společně budují unikátní sbírku Paměť národa. V čele projektu stojí nezisková organizace Post Bellum, která výstavu připravuje ve spolupráci s partnery Ústavem pro studium totalitních režimů, Českým rozhlasem a hlavním městem Prahou.

  • 3 minuty čtení
  • 12 fotografií
pod_byvalym_stalinovym_pomnikem_v_praze

Vytvoří multimediální a zážitkovou expozici o 20. století využívající nejmodernější projekční techniky přímo v rozsáhlých bunkrech pod Stalinem na pražské Letné. Výstava bude na místě od října 2018 do léta 2019. Tuto středu projekt představili přímo v podzemních prostorách ředitelé zmíněných institucí: Mikuláš Kroupa (Post Bellum), Zdeněk Hazdra (ÚSTR) a pražská primátorka Adriana Krnáčová.

Jedinečná výstava v jedinečném prostoru

„Projekt s nadšením podporuji,“ uvedla primátorka Adriana Krnáčová. „Tento prostor je tak spjatý s našimi dějinami, že jsem si nemohla vymyslet lepší. Nyní nevyužívané prostory budou patrně potřebovat určité úpravy. Konkrétně to bude jasné až po stavebně-technickém průzkumu.“

„Bude to moderní expozice s video-mappingem, zvukovými efekty, audio záznamy ze vzpomínek pamětníků, s unikátními fotografiemi, historickými objekty. Návštěvník výstavy se ocitne v tomto atmosférou nabitém prostoru a projde skrze konkrétní příběhy celé 20. století. Zažije prostřednictvím různých efektů drama 20. století, octne se uprostřed legionářů někde na ruské Sibiři, na frontách druhé světové války, stane se účastníkem politických procesů 50. let, zažije kus normalizace a s oddechem si připomene dojemnou atmosféru listopadu 1989. Chceme návštěvníkům zprostředkovat obrovskou zkušenost předešlých generací, které nasazovaly své životy za naši svobodu,“ přibližuje ředitel Post Bellum Mikuláš Kroupa a dodává: „Prostory pod bývalým pomníkem Stalina mají velmi jedinečnou atmosféru s úžasnou akustikou, je to prostor, který nejde srovnat s čímkoliv jiným v Praze. Věříme, že výstava lidmi otřese a uvědomí si, jak cenná je naše svoboda.“

Celonárodní sbírka

Post Bellum vyhlašuje veřejnou celonárodní sbírku na webu www.nastalina.cz. Aby výstava mohla být otevřena, potřebuje vybrat 10 milionů korun. V toto chvíli má více než 3,5 milionu korun, především od drobných dárců a Evropské komise, která projekt podpořila. „Bohužel to nestačí. Moderní technologie i objekty, které chceme využít, jsou opravdu nákladné, proto budeme vděční, když nám s realizací veřejnost pomůže a lidé do toho půjdou s námi. Vyhlašujeme vlastně duhou sbírku „Národ sobě“ jako kdysi na záchranu Národního divadla. Toto má být sbírka, ze které nejen instalujeme výstavu, ale také připravíme náš dlouhodobý projekt Institutu Paměti národa - muzea totalitních režimů,“ vysvětluje Mikuláš Kroupa.

Sbírku Paměť národa budují spolu s Post Bellum i Ústav pro studium totalitních režimů a Český rozhlas. Výstavu podpořil ředitel rozhlasu René Zavoral: „Jsme rádi, že se Paměť národa dostane ještě více k široké veřejnosti, že příběhy a poučení z nich můžeme kromě rozhlasových vln a webu www.pametnaroda.cz vyprávět i touto cestou.“

Bude i muzeum?

Výstava se v prostorách „na Stalinu“ se otevře v říjnu 2018 a bude trvat až do léta 2019. Pak se objekt uzavře: „Věřím, že výstava otevře diskuzi, že tento národ si kvalitní a moderní muzeum totalitních režimů - Institut Paměti národa opravdu zaslouží. Kde by mohlo stát je stále otázkou. Pod Stalinem to technicky možné asi není. Ale v Praze je nemalé množství zchátralých budov v majetku města, které hledají svoji náplň. Jsme přesvědčeni, že takové místo, kde by lidé sdíleli své vzpomínky a zkušenosti, debatovali o nich a vzdělávali se, je potřeba více než kdy dřív. A uděláme vše proto, abychom takové moderní muzeum vybudovali,“ říká Mikuláš Kroupa.

 

26. října 2017
26. října 2017