Praha připravila návrh zákona o regulaci prostituce
Rada hl. m. Prahy tento týden v úterý projednala návrh zákona o regulaci prostituce a návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o regulaci prostituce. Vzala na vědomí také návrh na vyslovení souhlasu s výpovědí Úmluvy o potlačování a zrušení obchodu s lidmi a využívání prostituce druhých osob a jejího Závěrečného protokolu ze dne 21. 3. 1950, který má být předložen Parlamentu ČR.
- 5 minuta čtení
Rada hl. m. Prahy tento týden v úterý projednala návrh zákona o regulaci prostituce a návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o regulaci prostituce. Vzala na vědomí také návrh na vyslovení souhlasu s výpovědí Úmluvy o potlačování a zrušení obchodu s lidmi a využívání prostituce druhých osob a jejího Závěrečného protokolu ze dne 21. 3. 1950, který má být předložen Parlamentu ČR.
„Vycházeli jsme z předpokladu, že není reálné prostituci jako určitý sociálně patologický jev právním předpisem účinně zakázat. Možné je jen stanovit určitá pravidla tak, aby prostituce nebyla veřejností pociťována jako výrazný problém veřejného pořádku, a aby také nepředstavovala vážné zdravotní ohrožení,“ řekl první náměstek primátora Rufolf Blažek a připomněl, že Rada hl. m. Prahy se ve svém Programovém prohlášení pro volební období 2006 - 2010 zavázala předložit návrh zákona o regulaci prostituce. Tento návrh byl zpracován a již v roce 2008 byl připraven první návrh, který navázal na materiál zpracovaný Ministerstvem vnitra České republiky v roce 2005. Nyní předložený návrh byl značně upraven, mj. na základě doporučení a připomínek obcí a krajů, právních expertů a neziskových organizací působících v této oblasti.
V souvislosti s návrhem zákona o regulaci prostituce Praha připravila i návrh zákona, kterým se mění některé zákony - trestní zákoník, zákon o správních poplatcích, zákon o místních poplatcích, zákon o veřejném zdravotním pojištění a živnostenský zákon.
Nedílnou součástí legislativního procesu je i návrh usnesení Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR na vyslovení souhlasu s výpovědí Úmluvy o potlačování a zrušení obchodu s lidmi a využívání prostituce druhých osob a její Závěrečný protokol z roku 1951. Československo k ní přistoupilo v roce 1958. Úmluva zavazuje státy k vymýcení prostituce a obchodu s lidmi. Mimo jiné toho mělo být dosaženo zrušením (respektive nezavedením) jakékoli speciální registrace nebo ohlašovací povinnosti osob zabývajících se prostitucí. Signatářské státy také mají trestat jednání bezprostředně související s prostitucí a obchodem s lidmi.
Uvedené dokumenty předloží první náměstek primátora hl. m. Prahy Rudolf Blažek ke schválení zastupitelům na jednání 16. září 2010.
Podrobnosti k návrhu zákona o regulaci prostituce
Při tvorbě návrhu zákona Praha vycházela z ideje, že provozování prostituce a zařízení k provozování prostituce budou legálním podnikáním na základě jiného než živnostenského oprávnění podle § 2 odst. 2 písm. c) obchodního zákoníku se všemi právy ale i povinnostmi vztahujícími se i pro jiné podnikatele – povinnost platit pojištění, daň atd.
Provozovat prostituci by mohly osoby starší 18 let, splňující příslušnou zdravotní způsobilost, a to na základě oprávnění uděleného na jejich žádost obecním úřadem obce s rozšířenou působností v místě výkonu činnosti s platností na 1 rok. Oprávnění by platilo pro správní území této obce s tím, že by bylo možno získat oprávnění z více obecních úřadů. Dokladem o oprávnění by byl průkaz se jménem, příjmením a fotografií jeho držitele, do průkazu by se zaznamenávalo prodloužení oprávnění a potvrzení o pravidelných zdravotních prohlídkách. Zdravotní způsobilost by posuzovali lékaři z oboru venerologie. Provozování prostituce bez oprávnění by bylo přestupkem.
Prostituci by bylo možno vykonávat pouze v zařízeních k provozování prostituce (veřejných domech) nebo v soukromých prostorách osoby, která prostituci provozuje nebo u jejích klientů. Návrh zákona stanoví zákaz provozování prostituce na veřejném prostranství, zároveň však dává obcím zmocnění ke stanovení event. výjimky z takového zákazu, tj. k vydání obecně závazné vyhlášky, v níž by byla určena místa a čas, kde a kdy by bylo možno prostituci na území obce nabízet nebo provozovat.
Zařízení k provozování prostituce by bylo možno provozovat na základě povolení obecního úřadu obce s rozšířenou působností, uděleného na základě souhlasného stanoviska rady obce, není-li zřízena rada obce, zastupitelstva obce I. typu, na jejímž území se má zařízení nacházet. Náležitostí žádosti by měl být doklad prokazující právní vztah žadatele ke stavbě nebo její části, v níž má být zařízení provozováno, a doklad prokazující, že stavba může být užívána k zamýšlenému účelu, který má charakter kolaudačního souhlasu podle stavebního zákona. V rámci povolení by bylo možno stanovit provozní dobu zařízení a jeho maximální užitnou plochu.
Návrh zákona dále stanoví povinnosti osob provozujících zařízení k provozování prostituce, např. v zařízení musí být určena osoba odpovědná za vedení zařízení, musí být veden přehled o osobách vykonávajících prostituci v zařízení a další. Stanoveným povinnostem korespondují i příslušná sankční ustanovení.
Ke kontrole povinností stanovených zákonem by byly oprávněny obecní úřady obce s rozšířenou působností, obecní úřady, Policie ČR a obecní policie.
V Praze 9. 9. 2010
JUDr. Rudolf Blažek – první náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast legislativní, právní, bezpečnostní a místního názvosloví. V nepřítomnosti primátora je pověřen jeho zastupováním.
Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost zejména v oblasti návrhů vyhlášek a nařízení hl. m. Prahy, posuzování návrhů zákonů týkajících se hl. m. Prahy a předkládání návrhů zákonů do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, organizace a koordinace Záchranného a bezpečnostního systému.