Praha v minulosti prodávala pozemky za zlomek tržní ceny
Rozvojové projekty Praha, a.s. prostřednictvím advokátní kanceláře ZAK Legal podávají trestní oznámení na 22 osob podílejících se na prodeji pozemků vložených Prahou do majetku této městské společnosti. Tyto osoby jsou podezřelé ze spáchání trestných činů porušení povinnosti při správě cizího majetku. Hlavním městem vlastněné společnosti tak měly v letech 2000 – 2010 prodejem těchto pozemků za zlomek tržní ceny způsobit škodu odhadovanou na 346 milionů korun.
- 3 minuty čtení
Dvacet dva osob se mělo v letech 2000 – 2010 různým způsobem podílet na kontinuálním a pro městskou společnost Rozvojové projekty Praha, a.s. (RPP) nevýhodném prodeji pozemků v katastrálním území Vidoule a Stodůlky. Podle trestního oznámení jsou tyto osoby podezřelé z trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku dle ust. § 255 odst. 1 a 2 písm. b) a odst. 3 tr. zákona (účinnost do konce r. 2009) a porušení povinnosti při správě cizího majetku dle ust. § 220 odst. 1 a 2 písm. b) a odst. 3 tr. zákoníku (účinnost od ledna 2010).
Mezi podezřelými figurují např. Zdeněk Kovařík či bývalý starosta MČ Prahy 5 Milan Jančík, kteří byli členy představenstva poškozené městské společnosti RPP, nebo současný starosta MČ Prahy 13 David Vodrážka, bývalý člen dozorčí rady RPP. „Na základě expertního posouzení jsme zjistili, že Praze vznikla škoda v řádech stamiliónů korun,” říká primátor Tomáš Hudeček.
Společnost RPP byla založena v roce 1998. Hlavní město Praha vložilo do společnosti formou nepeněžitého vkladu pozemky v tržní hodnotě 440 mil. Kč v katastrálním území Vidoule a Stodůlky, společnost TRADE CENTRE PRAHA a.s. potom hotovost ve výši 2 mil. Kč. Tyto pozemky byly ale v průběhu let 2000 - 2010 prodávány již jako stavební pozemky s územím rozhodnutím za zlomek tržní ceny, a to především společnosti Skanska, která na nich postavila bytový projekt Botanica Vidoule. Společnost RPP dokonce později udělila plnou moc společnosti Skanska k prodeji některých svých pozemků dalším soukromým subjektům. Smluvní dokumentaci a plnou moc podepisovalo představenstvo, přičemž na většině z 34 nevýhodných smluv jsou podepsáni Milan Jančík a Zdeněk Kovařík. Další osoby působící v představenstvu nebo v dozorčí radě společnosti v letech 2000 – 2010 jsou podezřelé ze spáchání trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku tím, že nevymáhaly způsobenou škodu po těch členech představenstva, kteří nevýhodné smlouvy a plnou moc podepsali.
Primátor Tomáš Hudeček dodává: “Není mojí rolí zjišťovat, zda škoda byla způsobena vlastní realizací dobře míněného projektu, nebo zda společnost byla už s tímto nekalým cílem založena.”
Pro současné statutární orgány RPP, které zde fungují od června 2011, bylo zjištění skutečného stavu věci velmi obtížné, a to především díky neexistujícím vnitřním předpisům, chybějící dokumentaci a absenci jakýchkoli kontrolních mechanismů z dřívějška.
Seznam osob uvedených v trestním oznámení jako podezřelé:
- Ing. Zdeněk Kovařík
- RNDr. Miroslav Škaloud
- Ing. Bohumil Mach
- Ing. Slavoj Vrbický
- RSDr. Jan Gregor
- Ing. Miloš Máša
- JUDr. Milan Jančík
- JUDr. František Hoffman
- Mgr. Jan Choděra
- Ing. Karel Matouš
- Bc. Ondřej Pecha
- RSDr. PhDr. Jaroslav Kafka
- Ing. Vladislav Mareček
- Martina Šandová
- Petr Holík
- MUDr. Vladimír Říha
- Doc. Ing. Zdeněk Trojan
- Ing. David Vodrážka
- JUDr. Michaela Kozlová
- JUDr. Vítězslav Jaroš
- Ing. Viktor Pázler
- Tomáš Chvála