Radní hl. m. Prahy projednali koncepci prevence kriminality do roku 2028
Pražští radní projednali na svém pondělním zasedání koncepci kriminality do roku 2028. Ta se zaměřuje mimo jiné na práci s pachateli, předcházení recidivě nebo například na osvětu mezi dětmi i dospělými s ohledem na kyberkriminalitu. Důraz je kladen také na preventivní programy, kdy se počítá s větší spoluprací a koordinací mezi hlavním městem a městskými částmi, nebo také na pomoc obětem trestných činů.
- 1 minuta čtení
„Praha patří dlouhodobě mezi nejbezpečnější evropské metropole. Přesto město čelí novým bezpečnostním výzvám. Za velmi závažné považuji například kybernetické hrozby. Proto jsme připravili novou Koncepci prevence kriminality na období 2024–2028, která představuje moderní a komplexní přístup k zajištění bezpečnosti ve městě,“ říká primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.
Praha má v dokumentu vymezeny jasné priority – zabraňovat recidivě, mít pod kontrolou situaci na ulicích i ve školách, podporovat prevenci násilí v rodině, věnovat se prevenci kybernetické kriminality a práci s pachateli tak, aby se po odpykání trestu nevraceli k trestné činnosti. Zároveň se zaměřujeme na to, aby občané vnímali veřejný prostor jako bezpečné místo pro život.
„Ačkoli Praha patří k nejbezpečnějším městům, nadále posilujeme prevenci kriminality. Hlavní důraz klademe na práci s dětmi a mládeží, ochranu obětí trestné činnosti, prevenci recidivy a kybernetickou bezpečnost. Spolupráce mezi městem, policií, neziskovým sektorem a odborníky je klíčová pro dlouhodobě udržitelný bezpečnostní systém,“ dodává primátor Svoboda.
Bezpečnostní politika hlavního města se podle primátora musí opírat o spolupráci městských částí, Policie ČR, Městské policie hl. m. Prahy, sociálních služeb, škol, neziskových organizací a odborné veřejnosti. Prevence kriminality se týká hlavně včasného odhalování rizik, osvěty, práce s dětmi a mladými lidmi a v neposlední řadě podpory obětí trestné činnosti.