Razantní přístup města k bezpečnosti a pořádku v centru
Od počátku července mohou Pražané i návštěvníci metropole pozorovat zvýšenou aktivitu bezpečnostních složek v centru Prahy, zejména na Václavském náměstí a v jeho bezprostředním okolí. Jde o výsledek snahy města radikálně zlepšit bezpečnostní a pořádkovou situaci v turisticky nejvíce navštěvovaných místech metropole. Razantní postup vůči všem negativním jevům chce Policie ČR i Městská policie HMP uplatňovat v centru i nadále.
- 5 minuta čtení
Od počátku července mohou Pražané i návštěvníci metropole pozorovat zvýšenou aktivitu bezpečnostních složek v centru Prahy, zejména na Václavském náměstí a v jeho bezprostředním okolí. Jde o výsledek snahy města radikálně zlepšit bezpečnostní a pořádkovou situaci v turisticky nejvíce navštěvovaných místech metropole. Razantní postup vůči všem negativním jevům chce Policie ČR i Městská policie HMP uplatňovat v centru i nadále.
„Stupňující se hospodářskou krizi logicky doprovází nepříjemné jevy v podobě narůstající drobné kriminality, zvyšujícího se počtu žebrajících či lidí bez domova, a v důsledku toho i problémy s bezpečností a veřejným pořádkem. Mírné zvýšení kriminality, větší potíže s udržováním čistoty nebo stoupající aktivita náhončích erotických podniků se nevyhýbá ani centru Prahy. Proto nyní klademe zvýšený důraz právě na zlepšení situace zejména na Václavském náměstí a v jeho blízkém okolí. Chceme změnit mínění obyvatel Prahy i jejích návštěvníků na bezpečnost a čistotu centra města,“ uvedl první náměstek primátora Rudolf Blažek, do jehož kompetence bezpečnost v metropoli spadá.
V některých médiích se objevila informace, že Praha má v zahraničí v tomto ohledu špatnou pověst, a i když skutečnost není tak dramatická, radnice přistoupila k razantním opatřením. Jak Policie ČR, tak Městská policie hlavního města Prahy, kromě pravidelné hlídkové činnosti provádí řadu bezpečnostních akcí, často ve vzájemné součinnosti a spolupráci.
„Od počátku června do konce září věnujeme v centru zvýšenou pozornost zejména deliktům spojeným s pouliční kriminalitou a narušováním veřejného pořádku. Jejich výskyt se v době turistické sezóny pravidelně zvyšuje. Konkrétně mám na mysli kapesní krádeže, podvodnou pouliční směnu peněz, žebrání nebo pouliční nabídku sexuálních služeb. Nesmíme zapomínat ani na porušování tržního řádu a obohacování se řidičů taxislužby na úkor zákazníků,“ vysvětlil ředitel pražské městské policie Vladimír Kotrouš. Důležitým faktorem v činnosti strážníků je jejich preventivní působení. K tomu, mimo jiné, již řadu let slouží v turistické sezoně mobilní stanoviště městské policie. Kromě případné pomoci zde poskytnou návštěvníkům Prahy základní informace. „V letošním roce jsme doplnili k již zavedených dvěma stanovištím na Staroměstském a Václavském náměstí i třetí, které střídavě působilo na Hradčanském náměstí a v Karlově ulici,“ doplnil ředitel Kotrouš.
Dalším důležitým úkolem městské policie je zajištění bezpečí a pořádku v tramvajích projíždějících centrem města a v metru, a to i v nočních hodinách v rámci dlouhodobé akce Noční linky.
Městská policie navíc provedla během prázdnin několik bezpečnostních akcí. V době od 22. do 28. června se zaměřila v rámci akce Pořádek na čistotu, ochranu veřejné zeleně, zákaz požívání alkoholu na veřejných prostranstvích a pátrání po hledaných osobách. V červenci proběhla další akce s názvem Bezdomovec, kde se strážníci soustředili zejména na lidi bez přístřeší, které v centru dělají nepořádek nebo obtěžují kolemjdoucí. Svou pozornost strážníci zaměřili například na park u Hlavního nádraží, Václavské náměstí, Havelskou, Národní a Purkyňovu ulici, Jungmannovo náměstí nebo ulici Na Příkopě. V době od 16. července do 21. srpna probíhala akce Prostor. „Na základě analýzy jsme vytipovali nejexponovanější lokality, kam jsme nasadili dva specializované týmy. Jejich členové spolupracovali s okrskáři a využívali také výstupy městského kamerového systému,“ vysvětlil ředitel Kotrouš. V průběhu této akce strážníci zkontrolovali 1744 osob a odhalili 1618 přestupků. Uložili pokuty v celkové výši 360 800 korun, 404 osob vykázali a objevili čtyři hledané osoby.
Dvakrát proběhla akce Mládež a alkohol, poprvé od 25. června do 2. července a podruhé od 25. srpna do 6. září. Celkem strážníci zkontrolovali téměř sedm tisíc restaurací a podobných zařízení.
Městská policie posílila hlídkovou službu i přímo na Václavském náměstí. V noční směně v době od 20:00 do 05:00 hodin dohlíží pěší hlídka na křížení s ulicí Ve Smečkách a další v křížení s Vodičkovou a Jindřišskou ulicí. Zaměřuje se také na kontrolu vestibulů metra ve středu Václavského náměstí. V průběhu denní směny hlídky obsazují vestibuly stanic Můstek a Muzeum, kde se prioritně soustředí na vytlačení drogově závislých z těchto prostor.
Policie ČR
„Policie ČR provedla v centru od počátku července do konce prázdnin sto dvacet bezpečnostních akcí, během kterých jsme zadrželi sedmdesát pachatelů trestné činnosti. Jednalo se například o kapesní zloděje, dealery drog nebo pachatele krádeží motorových vozidel a také vykrádání věcí z aut. Zadrželi jsme i dvacet celostátně hledaných osob,“ informoval ředitel Krajského ředitelství Policie ČR v Praze Martin Červíček.
Kromě trestné činnosti policisté kontrolovali i dodržování městských vyhlášek, ať už šlo o zákaz nabízení erotických služeb, udržování čistoty na veřejných prostranstvích, nepovolené šíření reklamy nebo zákaz požívání alkoholu na veřejných prostranstvích. Stranou nezůstala ani kontrola veřejného pořádku a doprava.
Přísnější přístup k situaci v centru neskončil s prázdninami. Také v září Policie ČR pokračovala v nastoupeném trendu a provedla pět bezpečnostních akcí s názvem Smršť, a to ve dnech 4., 5., 11., 18., a 25. září 2009. „Nasadili jsme více než tři sta dvacet policistů a všechny akce Smršť proběhly za spolupráce městské policie a také Cizinecké policie,“ dodal ředitel Červíček.
„Město bude i nadále v centru uplatňovat nekompromisní postup, a to jak prostřednictvím Policie České republiky, tak strážníků městské policie. Počítáme i s řadou dalších hromadných bezpečnostních akcí na Václavském náměstí a v jeho okolí. Vždyť Praha, a zejména její centrum, je pro každého výkladní skříní celé České republiky,“ dodal náměstek Blažek.
V Praze 9. 10. 2009
JUDr. Rudolf Blažek – první náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast legislativní, právní, bezpečnostní, veřejné správy, informatiky a místního názvosloví. V nepřítomnosti primátora je pověřen jeho zastupováním.
Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti návrhů vyhlášek a nařízení hl. m. Prahy, Záchranného a bezpečnostního systému, provozu informační infrastruktury hl. m. Prahy.