Rozhovor s primátorem hl. m. Prahy Pavlem Bémem k zahájení kongresu 10. výročí Vyšších odborných škol, uveřejněný dne 28.11. 2006 v deníku 24 hodin
* Dnešní kongres ve Velkém jednacím sále MHMP připomíná 10. výročí existence vyšších odborných škol. Jaký je podle vás význam VOŠ v dnešním školském systému?
ROZHOVOR |
|
|
|
24 hodin | rubrika: Praha | strana: 10
s primátorem Bémem k zahájení kongresu 10. výročí Vyšších odborných škol
* Dnešní kongres ve Velkém jednacím sále MHMP připomíná 10. výročí existence vyšších odborných škol. Jaký je podle vás význam VOŠ v dnešním školském systému?
Začnu možná trochu zeširoka: hlavním tahounem rozvoje jsou zahraniční investice. Zahraniční firmy v dnešní době ovšem již mají dostatečnou nabídku levné pracovní síly. To, co je třeba nabídnout, je pracovní síla vysoce kvalifikovaná. Jedině když nabídneme investorovi špičkové odborníky, budeme pro něj atraktivní. Klíčové je zde samozřejmě vzdělání. Mohu říci, že hlavní město je v tomto směru na velmi dobrém evropském standardu: 64 % Pražanů má střední a 21 % vysokoškolské vzdělání.
* Dobře. Jak se ovšem do tohoto systému zařadily vyšší odborné školy? Není to podle vás tak trochu zbytečný luxus?
Tak v první řadě se musím zastat vzdělání a to jakéhokoliv. Nedomnívám se, že by nám hrozila nějaká převzdělanost. Bohužel se takové názory někdy objevují i v zemi Jana Amose Komenského. Vyšší odborné školy vlastně náš vzdělávací systém doplňují dvěma způsoby: za prvé (a to je neprávem opomíjené) je to velmi kvalitní příprava na vysokou školu. A za druhé se zjistilo, že mnozí zaměstnavatelé dávají přednost absolventům VOŠ před vysokoškoláky. Na VOŠ je totiž kladen velký důraz na dlouhodobou a specializovanou odbornou praxi. Vyšší odborná škola je prostě jedna z možností a pro mnoho zájemců o vzdělání se jedná o vítanou alternativu.