Starostové a radní městských částí pro školství řešili na setkání s pražským radním aktuální výzvy ve vzdělávání a sportu

Férové financován provozu škol
Z jednání o aktuálních výzvách školství Autor: MHMP
25. února 2025
25. února 2025

Na Nové radnici na Mariánském náměstí se v úterý 25. února 2025 uskutečnilo další setkání starostů a radních městských částí hlavního města s gescí v oblasti školství s radním hl. m. Prahy pro školství Antonínem Klecandou. Jednání se zúčastnil také ministr školství, mládeže a tělovýchovy ČR Mikuláš Bek a primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda. Diskuse se zaměřila na aktuální témata vzdělávání, sportu a volného času, konkrétně se jednalo například o problematice nepedagogických pracovníků a jejich financování, o přístavbách a výstavbách nových školských kapacit nebo o adaptaci a integraci žáků z Ukrajiny.

  • 3 minuty čtení
  • 15 fotografií

„Společné diskuse jsou nezbytné pro efektivní řešení výzev, kterým čelí vzdělávací systém v hlavním městě. Setkání starostů a radních je příležitostí ke sdílení zkušeností a hledání nových cest, jak rozvíjet vzdělávání a podporovat sport a zdravý životní styl,“ říká Antonín Klecanda, radní hl. m. Prahy pro oblast školství, sportu a volného času.

Jedním z klíčových bodů dnešního jednání byla integrace žáků z Ukrajiny do českého vzdělávacího systému. Diskutovalo se o zajištění dostatečných školských kapacit, podpoře pedagogických pracovníků a opatřeních, která pomohou usnadnit adaptaci dětí na nové prostředí.

Výrazným tématem byl i nedostatek nepedagogických pracovníků, jako jsou uklízečky, školníci, kuchařky či IT správci, kteří hrají klíčovou roli v každodenním provozu škol. Zazněly obavy ohledně změny systému financování, který by měl být od letošního září převeden na zřizovatele škol, tedy na obce a kraje.

„Za zmínku stojí, že už na konci ledna proběhlo také jednání, kde se probírala otázka změny financování nepedagogických pracovníků. Na jednání s panem ministrem Bekem jsem mu sdělil výhrady k termínu spuštění změny od 1. září 2025 a k nastavenému objemu prostředků, který neodpovídá skutečným nákladům na nepedagogické pracovníky,“ uvádí primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.

„Nepedagogičtí pracovníci jsou nepostradatelnou součástí školního prostředí. Je nutné zajistit jim stabilitu, jasné podmínky a dostatečné financování, aby mohla být zajištěna jejich kvalita práce i potřebná podpora školám,“ doplňuje radní Antonín Klecanda.

Radní hl. m. Prahy také představil pokračující projekty rozšiřování školských kapacit, včetně přístaveb a výstavby nových škol. Tyto projekty jsou zásadní pro zvládnutí zvyšujícího se počtu žáků v hlavním městě. V neposlední řadě byla důležitým tématem podpora sportu a pohybových aktivit dětí a mládeže. Debata zahrnovala postup příprav na nadcházející Olympiádu dětí a mládeže, která se uskuteční v roce 2026 v Praze, stejně jako další strategické kroky na podporu zdravého životního stylu mladé generace.

„Stát nemůže přesně vědět, jaké jsou potřeby jednotlivých škol – to nejlépe znají jejich zřizovatelé, tedy obce a kraje. Proto je logické, aby právě oni nesli odpovědnost za financování nepedagogické práce a provozu škol. Tímto krokem jim zároveň dáváme odpovídající finanční nástroje v rámci navýšeného podílu na sdílených daních, aby mohli efektivně reagovat na specifické podmínky ve svých regionech,“ dodal ministr školství Mikuláš Bek.

Setkání starostů a radních městských částí s vedením hlavního města se opět ukázalo jako klíčová platforma pro diskusi o aktuálních výzvách a plánování budoucích projektů v oblasti vzdělávání a sportu. Hlavní město tak pokračuje v podpoře vzdělávacího systému a rozvoje volnočasových aktivit.

Z jednání o aktuálních výzvách školství