Studentská konference „Portfolio – vím, kam směřuji“
Ve velkém sále Zastupitelstva hl. m. Prahy dnes proběhla studentská konference „Portfolio – vím, kam směřuji“, nad kterou převzala záštitu náměstkyně primátora pro oblast školství Marie Kousalíková. Ta se také ujala dnešního slavnostního zahájení. Cílem dnešní akce je zamyslet se nad významem odborných praxí studentů vyšších odborných škol a smysluplností vedení vlastních výstupů z praxí nejen pro studijní účely.
- 2 minuty čtení
„O pedagogickém hodnocení by se mělo uvažovat ve smyslu, co žák umí, jak se učí, jaké má dispozice a kam dál by mohla směřovat jeho vzdělávací a profesní dráha. Odpovědi dokáže dát portfolio, protože dokumentuje nejen výsledky, ale i proces učení,“ řekla náměstkyně primátora hlavního města Prahy Marie Kousalíková.
Pořadatelem dnešní studentské konference byla Vyšší odborná škola sociálně právní se sídlem v Praze 10, Jasmínová 3166/37a, jejímž zřizovatelem je hlavní město Praha. Vyšší odborná škola sociálně právní patří mezi školy s dlouholetou tradicí ve vzdělávání budoucích sociálních pracovníků (od r. 1953). Studenti jsou zde teoretickou a praktickou výukou připravováni na profesi sociálního pracovníka.
Propojení odborného zázemí a praxe sociálního pracovníka je jeden ze stěžejních cílů školy. Tato forma vzdělávání je opřena především o motivování, rozvíjení a posilování kompetencí studentů. Kompetence v praxi sociální práce jsou zároveň jedním ze stěžejních modulů vzdělávání studentů sociální práce.
Pozornost se na konferenci soustředila především na témata související se self-managementem studenta: Portfolio jako zdroj informací základní, Smlouva a kontrakt - základní formy vztahu, Kompetence a důkaz jako ověření tvrzení, že „umím“ a nechybělo ani téma Zpráva a kazuistika jsou čitelným výsledkem.
Co je portfolio:
Pracovní portfolio obsahuje velké množství dokladů včetně mimoškolní činnosti, které vybírá žák. Prezentační portfolio obsahuje několik prací podle požadavků externí autority. Dokumentační portfolio obsahuje velké množství prací, které dokumentují studentův vývoj vzhledem k cílům vzdělávání. Vybírá je student i učitel.
Portfolio má široké možnosti. Nejdůležitější je poskytování zpětné vazby studentovi, který se účastní již při výběru prací. Sebereflexe prací zvyšuje jeho odpovědnost za vlastní učení a vnitřní motivaci. Učiteli umožňuje individualizaci výuky, monitorování pokroků jednotlivých žáků a přemýšlení o cílech vzdělání a projevech jejich dosahování. Musí vybírat rozmanité doklady, některé práce zadává i cíleně. Je tak doložen pokrok nebo stagnace každého studenta a učitel přesně ví, co student umí.
Ing. Marie Kousalíková – náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro školství, vzdělávání a volný čas
do funkce zvolena 30. 11. 2006. Působnost v oblasti pražského školství a vzdělávání, rozvoje školství včetně školství alternativního, sledování a hodnocení kvality vzdělávání, činnost v oblasti správy školních a předškolních zařízení. V oblasti volného času spolupráce s organizacemi mládeže, občanskými sdruženími a organizacemi, které se zabývají péčí o mládež, zejména v oblasti volného času mládeže.