Ve čtvrtek skončí pohádka o boji Spolu proti Babišovi. Nechceme být rohožka, řekl Hřib v Aréně N
14. 12. 2022, Online, denikn.cz, N media a.s., Zdeněk Hřib
Končící pražský primátor Zdeněk Hřib odpovídal v Aréně N na dotazy týkající se povolebních vyjednávání s koalicí Spolu. Tu obvinil, že chtěla vládnout sama, Piráti by prý v radě byli jen „za rohožku“. Otázky mířily také na dopravu či parkování. Nabízíme zkrácený přepis rozhovoru, celý podcast je k dispozici na webu Deníku N a podcastových platformách.
Na co se v rozhovoru také ptáme:
- Zda je v Praze ještě reálná jiná varianta než menšinová vláda Spolu.
- Jaký je účel Aliance pro stabilitu, kterou Piráti uzavřeli s Prahou sobě.
- Co Zdeněk Hřib říká na kritiku, že se za jeho vlády zhoršily v hlavním městě zácpy.
- Proč razantněji neomezoval automobilovou dopravu v centru.
Očekáváte, že ve čtvrtek předáte primátorský řetěz svému nástupci?
Všechno nasvědčuje tomu, že koalice Spolu skutečně uzavře s hnutím ANO opoziční smlouvu.
Je v tuto chvíli stále ve hře nějaká jiná varianta?
S ohledem na to, že koalice Spolu se opakovaně v 3FC0 yjádřila, že jejich nabídka, že oni budou mít nejenom primátora, což my samozřejmě respektujeme, ale i většinu v radě a ještě investičního gubernátora, kterému by potom měli být podřízení ostatní radní, je finální, tak přemýšlím, co by se muselo stát.
Už nečekáte, že by mohla padnout jiná nabídka, nebo že naopak vy byste mohli ještě v těch posledních dvou dnech na to přistoupit?
Je tady například nabídka ze strany STAN, založená na tom, že by ODS musela pustit jednu židli – shodou okolností asi toho investičního gubernátora – a přenechat ji STAN. Tím pádem vycházím z toho, že by tak investiční gubernátor zanikl.
Když to používáte už potřetí, tak já posluchačům, kteří nevědí, oč jde, vysvětlím, že investiční gubernátor je vlastně radní pro investice, který by měl pod sebou velké projekty.
Je to prostě vymyšlená nová trafika pro ODS.
Takže pokud by na toto přistoupili, k dohodě by ještě mohlo dojít? Oni to samozřejmě vylučují, stejně jako vy vylučujete to, že byste přistoupili na jejich podmínky.
Nejenom my, i lídr STAN Petr Hlaváček.
Myslíte si, že vznik menšinové rady je jistý? Někteří zastupitelé Spolu se k tomu nestaví úplně nadšeně, například paní zastupitelka Marvanová .
Myslím, že ve čtvrtek budeme svědky několika věcí. První přijde rozcvička z oblasti mentální gymnastiky, kdy se nám lidé, kteří se ostře vymezovali proti koalici s ANO, budou snažit tvrdit, že tohle přece vlastně žádná koalice s ANO není.
Určitě budeme svědkem toho, že nám paní radní Kordová Marvanová vysvětlí, že ona nemá s tou opoziční smlouvou žádný problém. Totéž nám pravděpodobně vysvětlí i Jiří Pospíšil.
A dále budeme svědky konce dvou pohádek. První pohádka je o tom, kterak koalice Spolu hrdinně bojuje proti Andreji Babišovi. Druhá pohádka, která skončí, bude ta pohádka z druhé strany, ta o Andreji Babišovi, který tady bojuje proti polistopadovému kartelu symbolizovanému koalicí Spolu.
Kalkuluje podle vás Spolu s tím, že až nebudete ve funkcích, budete přístupnější? Můžete vyloučit, že byste i v budoucnosti někdy kývl na nabídku, kde oni budou mít šest radních?
Piráti nebudou akceptovat tuto nabídku ani za nějakou dobu, a to z toho prostého důvodu, že my bychom nemohli plnit sliby, které jsme dali voličům, kdybychom tam byli jenom jako rohožka. Když nebude možné přehlasovat většinu Spolu a navíc tam bude investiční gubernátor…
Já si začnu dělat čárku za každého investičního gubernátora. A zeptám se ještě na jednu věc. Uzavřeli jste Alianci pro stabilitu s Prahou sobě. To znamená, že když říkáte my, myslíte Piráty, nebo i Prahu sobě?
To je celkem jedno. Na výsledku to nic nemění, protože i kdyby Aliance nikdy nebyla, ani pro STAN není nabídka Spolu akceptovatelná.
A kdyby Spolu akceptovalo, že se vzdají jednoho radního, přistoupili byste na to jako Piráti, nebo jako Aliance?
Já si troufnu tvrdit, že potom by Aliance okamžitě přestala být problém.
Co to znamená? Přestala by existovat? Šli by do rady Piráti, anebo Piráti a Praha sobě?
Samozřejmě, že bychom museli vytvořit nějaké společné stanovisko.
Co tedy znamená ta dohoda – budeme spolu buďto vládnout, nebo budeme spolu v opozici?
Postupujeme spolu. Vždycky, když přijdeme na jednání, řekneme, že jsme tam i za celou Alianci.
A v případě, že by od Spolu přišla akceptovatelná nabídka, ještě se v rámci Aliance budete následně domlouvat, jak si to vyřešíte, chápu to správně?
Hlavně se budeme muset domluvit se STAN.
To chápu, ale to je jiná politická strana, za kterou vy nemluvíte. Já se snažím pochopit status té Aliance, jestli vůbec existuje. Ale zjevně ho nepochopím. Vy čelíte často kritice, že protahování povolebních jednání je vaše vina. Co na tu kritiku říkáte?
Já říkám, že se můžete podívat na sociální sítě Petra Hlaváčka, lídra hnutí STAN…
Vy mi na každou otázku odpovídáte s odkazem na STAN, ale já se ptám vás.
Je naprosto logický nesmysl, aby někdo tvrdil, že jednání selhala kvůli mně nebo Pirátům, když na sociálních sítích Petra Hlaváčka se dočtete, že on tu nabídku rovněž neakceptuje.
To je jako v mateřské školce – vy na sebe budete navzájem ukazovat s tím, že oni to nevzali. Jako Piráti jste to odmítli.
Jistěže, ale ze stejných důvodů jako STAN. To znamená, že ten problém jednoznačně není u nás nebo u mě, protože nesouhlasí vícero stran. Problém bych hledal spíš v té nabídce.
Bohuslav Svoboda prohlásil, že vy jste chtěl resort dopravy , protože se rád fotíte u nových projektů. Opravdu jste tak argumentoval?
Fakt nevím, kde to pan poslanec bere. Nevzpomínám si, že by něco takového mohlo z naší strany zaznít. My jsme řešili otázku resortu dopravy kvůli tomu, že jedno z našich klíčových témat je tramvajový okruh. Je to podle nás klíčová investice, která má nejlepší poměr cena–výkon v čase, ve kterém to lze udělat.
Já samozřejmě chápu, že nechcete být v radě za rohožku, jak jste to formuloval, ale nebylo by v zájmu města, kdybyste na to kývli, přestože v radě budete v menšině? Vyjednali si tam nějaké podmínky, že třeba vám nebudou bránit v tom, abyste postavili tramvajový okruh?
Pojďme se pozastavit u toho gubernátora pro investice.
Dělám si čárku.
Tím nedojde ke zrychlení investic, jak to prezentuje ODS. Ve skutečnosti dojde ke zpomalení, protože tam bude nutně docházet k předání investiční akce od odborného radního k tomuto investičnímu gubernátorovi. Dojde akorát ke zdržení. Investiční gubernátor nebude mít žádné odborné znalosti o investiční akci.
Superhlubuček, nebo pojistka?
Bohuslav Svoboda to popisuje tak, že investiční radní se podívá na projekt a řekne: „Ok, tam se nekrade.“
Investiční gubernátor v podstatě směřuje k vytvoření takového Superhlubučka, bych skoro řekl. To naopak bude vytvářet prostředí, aby se všechno koncentrovalo na jednom místě u jednoho člověka. Spolu argumentuje tím, že to uvidí ještě jedny oči navíc, ale to je také absurdní.
Nikdy nerozhoduje jeden člověk. Rozhoduje většina v radě, tedy šest lidí. A ještě před tím, než se to dostane na hlasování v radě, vyjadřují se k tomu a připomínkují to úředníci, odbor rozpočtu, odbor veřejných zakázek, odbor právní atd.
Vy jste zmínil, že radní pro investice by měl být nějakým Superhlubučkem. Mně hned vyskočila kontrolka, protože Hlubuček byl vaším náměstkem.
Ne, pardon, pan Hlubuček byl náměstek za hnutí STAN.
Ale byl náměstkem primátora, a to jste vy.
Je rozšířená představa, že primátor si vybírá své náměstky. Nevybírá.
To je jasné.
Myslím, že spousta lidí neví, že primátor nemůže svého náměstka jmenovat ani odvolat. Proto jsem mohl jenom Petra Hlubučka vyzvat k rezignaci, což se následně stalo.
Ale on byl ve funkci dlouhou dobu, po kterou probíhala trestná činnost. Necítíte za to politickou odpovědnost?
Je důležité si říct, že ta trestná činnost, která je vyšetřována, neprobíhala na magistrátu, ale v dopravním podniku.
Docházelo k trestné činnosti v nejvýznamnější městské firmě, vy jste byl primátor a neměl jste nastavené mechanismy, které by tomu zabránily a které by vás varovaly.
My jsme zavedli na magistrátu řadu transparentních mechanismů – zveřejňují se nejenom zakázky, ale i konkrétní faktury. Zveřejňujeme ta data ve formátu, jak to nedělá nikdo jiný.
Bohužel se nám nepodařilo přesvědčit naše koaliční partnery, že tyto mechanismy by měly být implementovány i v ostatních městských firmách. Takže jsme to zavedli kromě magistrátu ještě v městské společnosti Operátor ICT. A tam, pokud vím, žádné vyšetřování neprobíhá.
Chtěli jste to zavést i v dopravním podniku?
Ano, a samozřejmě jsme to zdůrazňovali našim koaličním partnerům, ale vždycky kvůli tomu byla spousta výhrad. Zlomový okamžik nastal až poté, co vypukla kauza Dozimetr.
Tehdy se nám podařilo přesvědčit naše koaliční partnery, že se má snížit limit pro vyhlašování zakázek v otevřeném řízení z nějakých padesáti milionů u staveb na dvacet milionů. A od prvního ledna to bude šest milionů.
Já se ještě vrátím k vyjednávání. Nepromarňuje tady Pra 40 ha obrovskou příležitost, protože mohla mít radu, která by 3FC0 přesně kopírovala vládní půdorys, a celá řada věcí, na které město čeká, potřebuje koordinaci mezi magistrátem a vládou.
My jsme vydali ještě před volbami seznam osmnácti zákonů, které by se měly změnit. A ano, to je záležitost, kde by mohlo být prospěšné, kdyby strany, které jsou ve vládě, byly zároveň v koalici i na úrovni magistrátu. Ale je nutné respektovat místní podmínky.
Vládní půdorys vznikal jako koalice všech demokratických stran v Parlamentu. Na stejném konceptu by bylo ideální, aby vznikla i ta koalice tady v Praze. A tady v místních podmínkách máme navíc ještě jeden subjekt, to je Praha sobě.
Čím dál tím víc stejné zácpy
Co by pro Prahu znamenalo zavedení jednotné parkovací zóny?
Přijde na to, co si pod tím termínem představíte.
Že parkovací zóny zůstanou tam, kde jsou teď, ale budu moct parkovat všude. Nejenom v městské části, kde bydlím.
Zásadní otázka je, kolik by to mělo stát. Pokud by měla zůstat stávající cena, pravděpodobně by to přineslo kompletní kolaps individuální automobilové dopravy a velmi pravděpodobně i části MHD, tedy autobusů, které jezdí mimo preferenční pruhy. Nicméně jak jsem zaznamenal, ve skutečnosti tohle ODS ani nenavrhuje.
Pan Benda, když tady seděl, to hájil , že by chtěl za babičkou jezdit autem a že to považuje za normální, aby mohl parkovat v „jiné Praze“ než tam, kde bydlí.
Debata, kterou vedli vyjednavači za Spolu a zejména za ODS, byla o tom, že by měla být možnost přikoupit za nějaké extra peníze parkovací oprávnění na celou Prahu. Tam já říkám, může být, ale asi bude velká debata o tom, kolik by to mělo stát. A ke konkrétnímu číslu jsme se nedostali.
Čelíte kritice, že za vaší vlády se podstatně zhoršila doprava v Praze. Já jsem pro to hledal nějaké podklady, ale nepříliš úspěšně. Vy máte nějaká data o tom, jak se vyvíjejí zácpy v Praze za posledních řekněme pět deset let?
Tohle je samozřejmě nesmysl. Můžete se podívat na TomTom Traffic Index , což jsou objektivní data, která zveřejňuje zadarmo provozovatel navigačních systémů. Můžete se podívat v průřezu let, jakým způsobem se to vyvíjelo. Oni měří průměrné zpoždění na cestě, která trvá 30 minut.
Co z těch dat vyplývá, když srovnáte Prahu teď a třeba před pěti šesti sedmi lety?
Poslední rok je tam myslím 2019. My jsme si data za rok 2018 museli vyžádat separátně. Situace je taková, že je to čím dál tím víc stejné, protože doprava v Praze je dlouhodobý problém.
My jsme si dělali mediální rešerši a dělali jsme z toho i video sestřih, jak hlasatelé České televize používají slovo dopravní kolaps v Praze. A je to takový hezký sestřih, kde vidíte, jak moderátorům přibývají roky, šediny a vrásky a říkají stále totéž.
Nezhoršilo se to tedy podle vašeho názoru?
Ne, podle mého názoru, podle dat. Abychom měli podrobnější data a protože potřebujeme měřit spíš jednotlivé trasy, udělali jsme v městské datové platformě Golemio měření doby průjezdu jednotlivých tras. Zatím v centru, ale bude se to rozšiřovat ještě i na tahy mimo centrum, zatím je tam jen cesta na letiště.
Mrkněte se na portál Pragozor.cz . Tam najdete vývoj, jak se průjezdnost vyvíjí v konkrétní den, třeba v úterý v listopadu. Myslím, že to měření probíhá někdy od roku 2020, v průběhu covidu se s tím začalo.
Třeba Paříž zrušila desítky tisíc parkovacích míst . Lidé si během lockdownů zvykli, že se mohou po ulicích pohybovat bez autodopravy, které bylo výrazně míň, město tu příležitost využilo. Proč jste neudělali to samé?
Rozdíl je asi primárně v administrativní fragmentaci města, protože modré zóny nekreslí magistrát, ale městské části. V některých místech jsme auta odstranili. Byla to místa, kde jsme si mohli dupnout, mám na mysli třeba Mariánské náměstí.
A proč jste si tam mohli dupnout a jinde ne?
Tam byla část parkoviště vyhrazená pro magistrát a u té druhé jsme poměrně snadno prokázali, že tam neparkují rezidenti. Díky tomu se to podařilo argumentačně vysvětlit.
Problém je tedy v tom, že se nedaří přesvědčit městské části, aby do tohoto šly?
Bohužel. To byl také případ Smetanova nábřeží, kde změny mohly být i hlubší, ale k tomu bohužel nedošlo. K mému velkému překvapení, dlužno poznamenat. Protože z mého pohledu, pokud jste lokální politik třeba Prahy 1, měl byste usilovat o to, aby vaší městskou částí byl omezen tranzit lidí, kteří tam nebydlí.
Chápu, že lidé, kteří tam bydlí, potřebují nějak dojet, zaparkovat, vyložit, naložit. Ale opravdu nechápu obhajobu tranzitu. Ale možná se to teď změní s novou politickou reprezentací v Praze 1.
Mně přijde, že vaše volební období bylo hodně takové lavírování mezi zájmy řidičů, kteří skutečně všude chtějí jezdit autem, a lidí, kteří by si přáli Prahu prázdnější od aut a přátelštější třeba k cyklistům. Zdálo se mi, že berete příliš velký ohled na hlasy, když to řeknu úplně natvrdo, řidičů, kteří vás nikdy volit nebudou, a neudělali jste žádné podstatné kroky směrem k vytlačení aut z Prahy.
Když vidíte hezké fotky na sociálních sítích, jak nějakou vedlejší uličku uzavřou pro auta, zruší tam parkovací místa, nasadí tam více stromů a vytvoří tam komunitní život, to je typický příklad, který by musela provést městská část. Magistrát se stará o hlavní tahy.
Máte vysvětlení, proč se tomu městské části brání? Já si nedovedu představit, že kdyby mi někdo dal na výběr, jestli chci žít na ulici, kde nejezdí auta a je tam zeleň, anebo na nějaké dopravní tepně, že bych si vybral to druhé.
Studie ukazují, že když něco takového někde provedete, lidé se už nechtějí vracet k původnímu stavu. Ale to je opravdu asi otázka spíše na politiky z městských částí. Já osobně jsem nikdy v žádném zastupitelstvu městské části neseděl, takže je složité udílet knížecí rady z magistrátu.