Zápis z 12. zasedání výboru infrastruktury ZHMP, ze dne 20.10. 2008

Přítomni:    

dle prezenční listiny: přítomno 8 z 10ti členů výboru a tajemník výboru

Omluveni:    

Radek Lohynský, Ing. Milan Richter

Hosté:    

    Ing. arch. Jan Winkler- ředitele OOP MHMP, Ing. Bořek Votava- ředitel URM, Ing. Pavel Pospíšil- OOP MHMP, Ing. Jiří Jaroš- URM, Ing. Jiřina Žipková- URM

Program jednání výboru:

1/    Schválení programu

2/    Schválení ověřovatele zápisu

3/    Aktualizace Strategického plánu hl. m. Prahy

4/    Informace o procesu schvalování návrhů Plánů oblastí povodí Dolní Vltavy, povodí Berounky a povodí Horního a středního Labe

5/    Informace o navýšení poplatku za směsný komunální odpad

6/    Různé

 

Jednání řídil: předseda výboru infrastruktury ZHMP Ing. Mgr. Miroslav Poche.

 

1)    Ověřovatel zápisu

Ověřovatelem zápisu byl jednohlasně zvolen Ing. Marcel Rückl.

 

2)    Aktualizace Strategického plánu hl. m. Prahy

Předseda výboru pro infrastrukturu Ing. Mgr. Miroslav Poche uvedl první bod na pořadu jednání, jímž byla aktualizace Strategického plánu hl. m. Prahy z roku 2000. Tento koncepční dokument stanovuje cíle a priority při řešení zásadních otázek rozvoje města na 15-20 let. O nutnosti jeho aktualizace rozhodlo zastupitelstvo už v roce 2004 mj. v důsledku vstupu do EU, růstu bezpečnostních rizik, záměru Prahy ucházet se o pořádání LOH a nových trendů v územním rozvoji.

Před dnešním jednáním členové obdrželi výtah z tohoto obsáhlého dokumentu týkající se oblasti infrastruktury. Jedná se o pracovní verzi po hodnocení vlivu na životní prostředí, se zohledněním připomínek z veřejného projednání a stanoviska Ministerstva životního prostředí. V oblasti technické infrastruktury materiál zmiňuje známé problémy jako ÚČOV, zastaralou část vodohospodářského majetku, značné ztráty vody i zhoršování její jakosti během dopravy ke spotřebiteli, přičemž Praha bohužel nemá dostatečné finanční prostředky, aby mohla tuto situaci řešit.

Předseda výboru Ing. Mgr. Miroslav Poche zmínil také několik priorit, například zlepšení stavu a úrovně provozování vodárenského a stokového systému včetně čištění odpadních vod a zajištění souladu s limity EU, snížení podílu neznečištěných vod ve stokové síti nebo zlepšení kvality vody ve vodním zdroje Želivka. Tato témata již výbor řešil na některých předchozích jednáních.

Předseda výboru Ing. Mgr. Miroslav Poche požádal Ing. Jiřího Jaroše, aby doplnil další informace a vysvětlil, jakým způsobem bude probíhat kontrola a vyhodnocení naplňování strategické koncepce a z jakého důvodu je aktualizovaný Strategický plán projednáván až nyní. Ing. Jaroš uvedl, že proběhlo několik kol  připomínek, URM doporučuje rozpracování materiálu do větších detailů, které pak mohou být kontrolovány. Strategický plán by měl zůstat v určité míře obecnosti, aby mohl platit i na další roky. V porovnání s předchozím plánem aktualizace obsahuje nové kapitoly a více je kladen důraz i na problematiku kolektorů, která předtím byla v dokumentu řešena v mnohem menším měřítku.

Ředitel URM Ing. Bořek Votava se vyjádřil k otázce zpoždění v přípravě aktualizace Strategického plánu. Strategický plán byl aktualizován k 30.6. 2007, jeho schválení by mělo proběhnout do konce tohoto roku.

RNDr. Miloš Gregar se dotázal na energetické zásobování v případě krize. Ing. Jaroš vysvětlil, že tato problematika je řešena v kapitole bezpečnost. RNDr. Gregar dále otevřel otázku ukládání inženýrských sítí do kolektorů, která by měla být zohledněna v rámci obecných technických požadavků na výstavbu.

Po ukončení diskuse přijal výbor infrastruktury následující usnesení:

 

Výbor infrastruktury bere na vědomí návrh aktualizovaného Strategického plánu hl. m. Prahy.

 

Hlasování:

Pro:  8

Proti: 0

Zdržel se: 0

Návrh byl přijat

 

3)    Informace o procesu schvalování návrhů Plánů oblastí povodí Dolní Vltavy, povodí Berounky a povodí Horního a středního Labe

Předseda výboru infrastruktury Ing. Mgr. Miroslav Poche uvedl další bod na pořadu jednání- Informaci o procesu schvalování Plánů oblastí Povodí Dolní Vltavy, Berounky a Horního a středního Labe. Plány oblastí Povodí jsou sestavovány v souladu s požadavky Rámcové směrnice EU pro vodní politiku a jejich hlavním cílem je předcházet zhoršování stavu vod a dosažení alespoň dobrého stavu do konce roku 2015. Přípravné práce na plánech byly zahájeny už v roce 2004, Magistrát v červnu tohoto roku tyto plány schválil s připomínkami, které jsou součástí materiálu, který členové obdrželi na stůl. Předseda výboru Ing. Mgr. Miroslav Poche dále podotkl, že do konce roku 2008 bude probíhat připomínkové řízení veřejnosti a konečná verze bude po projednání v procesu SEA předložena ke schválení ZHMP na podzim příštího roku, kdy tyto Plány nahradí dosud platný Směrný vodohospodářský plán ČR.

Vzhledem ke značné obsáhlosti těchto dokumentů obdrželi členové pouze stručný souhrn, přičemž podrobněji mají možnost se s materiály seznámit na internetu nebo při prezentaci těchto materiálů ze strany zástupců Povodí Vltavy a Povodí Labe. Ing. Pavel Pospíšil doplnil, že termín prezentace zatím nebyl stanoven, OOP bude včas informovat.

Předseda výboru Ing. Mgr. Miroslav Poche dále okomentoval Programy opatření, které jsou detailně rozvedeny v jednotlivých listech opatření. Programy opatření zahrnují nejrůznější spektrum činností, např. zavádění nových technologií čištění odpadních vod, rekonstrukci kanalizací, revitalizaci vodních toků, omezování plošného znečištění nebo odstranění starých ekologických zátěží.

RNDr. Miloš Gregar, který byl členem Komise k této problematice, doplnil, že pro Prahu jsou z jeho pohledu nejdůležitější 3 okruhy, a to splavnění Vltavy k rekreační plavbě, rekreační soubor Radotín a ochrana vodního zdroje Želivka. K ochraně Želivky je potřeba připravit projekt za účelem čerpání peněz z Operačního programu životní prostředí. Bohužel obce v povodí nemají dostatek peněz, bylo by proto vhodné diskutovat na úrovni Úpravny vody Želivka a.s. Celkově RNDr. Gregar materiál hodnotí jako kvalitně zpracovaný.

Ing. arch. Jan Winkler doplnil, že Plány budou schvalovány v samostatné působnosti a proto bude materiál do ZHMP připravovat Útvar rozvoje.

RNDr. Miloš  Gregar v diskusi dále zmínil otázku financování opatření podle klíče velikosti území- tuto zásadní připomínku k Plánům vznesl i Magistrát hl. m. Prahy. Výpočet disponibilních zdrojů se odvíjí od plochy povodí v jednotlivých krajích, což Prahu významně diskriminuje. Magistrát proto doporučil ve svých připomínkách korekci, např. ve vztahu k počtu obyvatel. Ing. Pospíšil doplnil, že nedostatek financí je problém, který je v Plánech oblastí Povodí zmíněn.

 

Usnesení:

Výbor infrastruktury bere na vědomí Plány oblastí Povodí Dolní Vltavy, Berounky a Horního a středního Labe.

 

Hlasování:

Pro:  8

Proti: 0

Zdržel se: 0

Návrh byl přijat

 

4)    Informace o navýšení poplatku za směsný komunální odpad

Předseda výboru pro infrastrukturu Ing. Mgr. Miroslav Poche uvedl další materiál na pořadu jednání, jímž byla informace odboru životního prostředí o možném navýšení poplatku za směsný komunální odpad.

Praha v současné době hradí z rozpočtu veškeré náklady spojené s nakládáním s tříděným a nebezpečným odpadem, provozem sběrných dvorů a úklidem černých skládek. Náklady na směsný odpad, které by v roce 2009 měly představovat více než 800 mil Kč, jsou z větší části hrazeny z poplatku za směsný odpad, částečně dotovány z rozpočtu HMP. Předložená koncepce vychází z faktu, že náklady města na směsný odpad se každoročně zvyšují a při zachování současné výše poplatku by Praha v roce 2009 musela ze svého rozpočtu hradit více než 120 mil Kč (15,22% nákladů na směsný odpad).

Předseda výboru infrastruktury Ing. Mgr. Miroslav Poche dále podotkl, že v souladu s Plánem odpadového hospodářství by v následujících letech bylo žádoucí vyšší využívání kapacity spalovny Malešice a vyšší poměr energeticky využitého odpadu oproti skládkování. Náklady na energetické využívání jsou ale dvojnásobné oproti nákladům za skládkování. Předložený materiál předpokládá uložení 15,22 % odpadů na skládku.

Celkově navržená koncepce navrhuje navýšení poplatku tak, aby došlo k pokrytí nákladů města za směsný odpad ze 100%- což znamená navýšení poplatku téměř o pětinu- o 17,95%.

Ing. arch. Jan Winkler doplnil, že v tuto chvíli se jedná pouze o materiál k diskusi, neznamená tedy, že bude schválen. Objasnil také hlavní důvody, proč je navýšení poplatku navrhováno (inflace od roku 2005, růst cen energií a služeb, nutnost podporovat spíše separaci odpadů, i ostatní města chtějí místní poplatek zvýšit v takové výši, že by to odpovídalo navrhovaným 17,95 %). Navýšení vychází v průměru na 8 Kč/osoba/měsíc. Tyto prostředky by přitom přinesli 100 mil do rozpočtu hl. m. Prahy .

Předseda výboru infrastruktury Ing. Mgr. Miroslav Poche konstatoval, že součet inflací od roku 2005, kdy byl poplatek naposledy zvyšován, je 14% a nikoli téměř 20%, které jsou navrhovány. Navíc pokud Praha nedokáže dostatečně občany motivovat k třídění odpadů (např. hliníku nebo biologického odpadu), neměla by celý poplatek za směsný odpad přenášet na obyvatele. Otevřel také otázku efektivnosti Pražských služeb.

RNDr. Gregar konstatoval, že za jeho působení se poplatek navyšoval každý rok což bylo občany vnímáno lépe, než případné skokové navýšení po 4 letech. Dále podotkl, že je třeba zamyslet se nad soutěží na operátory, efektivita by měla být ověřena soutěží.

JUDr. Ing. Ludvík  konstatoval mimořádně vysoké náklady na svoz odpadů pro instituce a dotázal se na zapojení právnických osob do tohoto systému. Ing. arch. Winkler vysvětlil, že právnické osoby uzavírají smlouvy sami.

Ing. Tylová konstatovala, že poplatek by měl být zvýšen, lidé co netřídí by si měli směsný odpad zaplatit, ušetřených 100 mil by bylo možné investovat jinam, např. na třídící linku na plast. Souhlasí s přezkoumáním efektivity svozových firem.

Ing. Marcel Rückl podotkl, že v současné době není podle jeho názoru vhodné navyšovat poplatek téměř o 20%.

Členové výboru dále diskutovali mj. nad ekologickým chováním obyvatel a nad nutností vynakládat další peníze na přetřídění.

Po ukončení obsáhlé diskuse přijal výbor následující usnesení:

 

Výbor infrastruktury nesouhlasí s navýšením poplatku za směsný komunální odpad o 17,95%.

 

Hlasování:

Pro:  6

Proti: 0

Zdržel se: 2

Návrh byl přijat

 

 

Po vyčerpání programu jednání Ing. Mgr. Miroslav Poche  vyzval k přítomné k účasti na dalším jednání, kde bude projednáván návrh rozpočtu na rok 2009, poděkoval přítomným za účast a zasedání výboru infrastruktury ZHMP ukončil.

 

 

 

 

V Praze, dne 20. října 2008

 

 

 

Ing. Mgr. Miroslav Poche

předseda výboru infrastruktury ZHMP

 

 

 

Ing. Marcel Rückl   

ověřovatel zápisu

 

 

 

Ing. Jiří Toman

tajemník výboru   

14. listopadu 2008
14. listopadu 2008