Zápis z výboru ZHMP pro výchovu a vzdělání

ze dne 2.9. 2002

 

Výbor pro výchovu a vzdělávání Zastupitelstva hlavního města Prahy

 

  Z á p i s  

   z jednání  7. zasedání výboru konaného  dne  2. 9.  2002 

___________________________________________________________________________

Místo :    zasedací místnost MHMP Zelený salonek, Mariánské nám. 2, Praha 1

Přítomni :  Doc. Ing. Zdeněk Trojan, CSc.,  Ing. Jan Tomčík, Ing. Petr Bratský, Ing. Petr Krejčí, RNDr. Miroslav Prokeš, p. Tomáš Szennai, pí Hana Žižková, Mgr. Ivan Martínek

Omluveni:  RNDr. Igor  Němec, RNDr. Milan Press

Hosté :  

Ing. Irena Ondráčková, zástupkyně ředitele MHMP; 

z odboru SKU MHMP: Ing. Dáša Hostašová, řed.odboru, Ing. František Kunc, pí Jana Antonová, PhDr. Jaroslav  Prošek; z odboru OMT MHMP:  Mgr. Libuše Jiráčková

z odboru UPD MHMP: Ing. Jitka Cvetlerová, pověř. řízením odboru; Ing. Kateřina Vojtová

Lenka Vlastníková, asistentka předsedy výboru;

_________________________________________________________________________________

Jednání řídil Doc. Ing. Trojan, CSc., předseda výboru.

Jednání bylo zahájeno v  16.00 hod. a  ukončeno  v 18.40 hod.

 

Program a obsah jednání :

 

1. Kontrola zápisu  ze  6. zasedání  výboru  dne  17. 6. 2002  -  po provedené kontrole plnění

úkolů  byl  zápis schválen bez připomínek. Termín příštího jednání výboru: 23.9.2002, poslední zasedání společně s komisí Rady hl.m. Prahy pro školství, mládež a tělovýchovu bude 14.10.2002. Program dnešního jednání byl doplněn o bod Projednání návrhu změn Územního plánu sídelního útvaru hl. m. Prahy.

 

2.  Projednání návrhu změn Územního plánu sídelního útvaru hl.m. Prahy (dále jen “Územní plán

  HMP“)

 

  Členové výboru obdrželi materiál obsahující návrh změn 02 Územního plánu HMP týkajících se školství. Zástupkyně  Odboru územních plánovacích podkladů a dokumentací MHMP Ing. Cvetlerová a pí Vojtová podaly k návrhu komentář.  Návrhy změn jsou uvedeny v Přílohách  č.1 – 3 materiálu.

  Příloha č.1 obsahovala pouze jednu změnu (Holešovice, prostor bývalého Stalinova pomníku – návrh na umístění kulturně zábavního a naučného zařízení), k níž bylo zamítavé stanovisko dotčených orgánů státní správy (dále jen “DOSS“) – výbor toto stanovisko  vzal na vědomí. Změny uvedené v Příloze č.2 s kladným stanoviskem DOSS byly  doporučeny ke schválení –  výbor po projednání se změnami souhlasil. V Příloze č.3 byla doporučena k neschválení pouze jedna  změna Z 0257  - návrh výstavby rodinných domů příp. současně komerční či kulturní zařízení v Praze 6, Břevnov, změna zasahuje do koncepce ploch pro školství. Po diskusi se výbor  přiklonil ke schválení navrhované změny. Dále vzal výbor na vědomí výsledek projednání  návrhu  zadání  změny  Územního  plánu  HMP  Z 0500/00 – náměstí OSN v Praze 9.

Závěr:  Výbor  s c h v a l u j e  návrhy změn Územního plánu sídelního útvaru hl.m. Prahy v podobě, ve které mu byly předloženy, s výjimkou návrhu změny  Z 0257/02  v seznamu doporučeném k neschválení, kde naopak nemá námitky proti schválení.

 

  1. Situace v pražském školství po povodni v srpnu 2002

 

  Ing. Tomčík úvodem poděkoval všem za práci v mimořádných podmínkách po povodni. Dále informoval o zajišťování  nejdůležitějších úkolů, v prvé řadě o nutnosti zmapování všech škod jak v oblasti školství, tak v oblasti volného času dětí a mládeže. V této oblasti  po dohodě s ředitelem OMT MHMP  Mgr. Martínkem budou následky škod řešeny ještě z letošních grantů pro volný čas a současně  z nových grantů pro rok 2003. Dále Ing. Tomčík informoval o posunutí začátku školního roku u některých škol a školských zařízení, které na základě rozhodnutí ředitelů a souhlasu MŠMT schválila  Rada hl.m. Prahy dne 27.8.2002. V důsledku povodní a především z důvodu ulehčit situaci v dopravě zahajuje 125 škol  a školských zařízení zřizovaných HMP školní rok od 16.9., 17 škol od 9.9. a  1 škola (ZUŠ) od 5.9. Školy slouží i jako ubytovny pro záchranáře nebo evakuované.

  Školy nejvíce postižené povodní navštívil p. radní Tomčík i osobně. Kromě jiných  školních budov v záplavové zóně,  kde byly nebo ještě jsou zatopené sklepy, vyřazené kotelny, upozornil zejména na devastovaný stav budovy Speciálních škol Za Invalidovnou a na nutnost zabezpečit povinnou školní docházku dětí v jiném objektu po 1. říjnu, kdy skončí jejich pobyt ve Škole v přírodě.  Odbor školství MHMP hledá náhradní umístění.

Dále Ing. Tomčík seznámil přítomné s  prvním hrubým odhadem škod ve výši cca 110 mil. Kč – viz předaná písemná  informace. Odhad škod však již nyní v reálu přesahuje 150 mil. Kč a bude ještě narůstat.  Školy se obracejí na pojišťovny, jednání  probíhají, řada pojistek se však na povodně nevztahuje.  K uvedeným  škodám je třeba připočíst také škody v mateřských a základních  školách zřizovaných městskými částmi. Výčet těchto škod je evidován na MHMP u Ing. Javornické. 

  V diskusi Ing. Bratský, pí Žižková, p.Szennai na příkladech uvedli, že městské části s největším postižením povodní nemají vzhledem k rozsahu škod dostatek finančních prostředků  a hl.m. Praha by jim dle svých možností mělo pomoci.  Starostové všech MČ se sice v minulých dnech sešli a vzájemně si pomohou,  pomoc  ze strany města je však nutná.  P. Szennai navrhl přehodnotit  městský rozpočet na rok 2002, zejména jeho investiční část a najít zatím nevyčerpané finanční prostředky. Ing. Tomčík reagoval sdělením, že se tak již stalo, tento úkol dostal správce každé rozpočtové kapitoly; z kapitoly  04 tak bylo uvolněno cca 49 mil. Kč. Také žádosti MČ  město již nyní dle svých možností řeší.  Doc. Trojan doplnil,  že město si je nepochybně vědomo potřeby pomoci všem školám a školským zařízením v hl.m. Praze. 

 

  V dalším  Ing. Tomčík  informoval o  připravovaném  jednání krajů s  ministryní  školství v Karlových Varech k  rozdělení 90 mil. Kč ze státního rozpočtu  na učebnice a učební pomůcky postižených škol; MŠMT připravuje v další fázi uvolnění ještě  cca  100 mil. Kč.

  Dr. Prokeš informoval o výhodné nabídce pobytů pro děti z postižených škol v SRN, která bude opakována v říjnu t.r. Dále  upozornil, že škody v občanských sdruženích dětí a mládeže v těchto dnech zjišťuje MŠMT, údaje za Prahu lze tak získat od ministerstva. Ing. Krejčí zmínil možnost zapojení školních autobusů při svážení dětí do vzdálenějších škol, a to nejen v situaci škol postižených povodní, ale i do budoucna při redukci počtu škol. Dále upozornil na problematiku pojištění majetku škol po zkušenostech z letošní povodně, kdy se u řady škol pojištění na povodně nevztahovalo nebo školy neuzavřely žádnou  pojistku. Tato otázka mimo jiné souvisí s vhodností umisťování např. kotelen nebo cenného vybavení do suterénů či přízemí škol v záplavové oblasti. Ing. Tomčík a doc. Trojan k tomu uvedli, že se jedná o potřebu stanovit celkovou strategii hl.m. Prahy pro pojištění majetku, stanovení priorit, neboť při velkém rozsahu majetku  si město nemůže dovolit jej celý pojistit. Po diskusi k této otázce pak bylo  navrženo, aby výbor  doporučil  Radě hl.m. Prahy zabývat se  způsobem pojištění majetku.

 

Granty pro sport a tělovýchovu a granty pro volný čas dětí a mládeže

Mgr. Martínek, ředitel OMT MHMP, informoval o hledání úspor na tomto úseku pro rezervu na řešení povodňových škod. Projednal s primátorem hl.m. Prahy, v jehož působnosti je i oblast sportu a tělovýchovy, že při nezměněném vyhlášení  grantů pro tuto oblast  na rok 2003 budou při jejich přidělování uplatňovány priority: odstraňování povodňových následků, havárie, pomoc při udržení základních provozních potřeb organizací. Roční částka věnovaná na granty v této oblasti činí 110 mil. Kč. Zatímní odhad škod v tělovýchovných jednotách a sportovních klubech činí cca 250 mil. Kč. 

 Mgr. Martínek dále navrhl, aby stejné priority byly uplatňovány i u grantů pro volný čas dětí a mládeže, kde se celková částka pohybuje ročně  kolem 28 mil. Kč. Dosud nevyčerpané prostředky na granty v roce 2002 ve výši 2,5 mil. Kč byly již dány městu  k dispozici na povodňový program.  Dále se jedná s  MŠMT o možnosti využít částku určenou pro lokální občanská sdružení na „povodňový program“ pro rok 2003.

  Ing. Bratský vyjádřil názor,  že je třeba prioritně zajistit školy, aby se mohlo učit, pak teprve odsouhlasit  pražský systém pro mládežnické organizace. P. Szennai upozornil,  že zničená sportoviště znamenají pro sportovní organizace de facto konec jejich činnosti, je proto třeba jim pomoci; dále doporučil zvýšit pro organizace postižené povodní stanovený limit  30 tis. Kč v grantovém Programu č.1 pro volný čas nad tuto částku, rozhodovat podle míry postižení konkrétní organizace – ostatní členové výboru s tímto zvýšením vyjádřili souhlas

Dr. Prokeš navrhl pomoci všem povodní postiženým subjektům pracujícím s dětmi a mládeží ihned, a to  přidělením určité jednotné částky, např. 30 tis. Kč; proti tomuto návrhu plošného přidělování financí se vyslovil Mgr. Martínek s tím, že je nezbytné znát u každé organizace rozsah škod; s ohledem na zatím nezmapované škody na majetku a vybavení  byla  tato otázka odložena  na příští jednání výboru 23.9.2002.

Závěrem se přítomní členové výboru shodli na tom, aby se  nevypisoval samostatný povodňový grant a souhlasili s řešením  následků povodně v rámci grantů stávajících s výše uvedenými prioritami. 

 

Závěry:   Výbor 

I.  b e r e  n a  v ě d o m í

  informaci radního Ing. Tomčíka o situaci v pražském školství po povodni v srpnu 2002

II.  s o u h l a s í

1.  aby priority grantů v oblasti volného času a sportu a tělovýchovy pro rok 2003 byly následující:  1. odstranění povodňových škod

  2. odstranění havarijních stavů

  3. pomoc při udržení základních provozních potřeb organizací,

2.  s kladným vyřízením žádostí o změnu účelu čerpání grantových prostředků v oblasti volného

času a sportu a tělovýchovy odůvodněných škodami způsobenými povodní v srpnu 2002 a

  s kompetencí ředitele OMT MHMP tyto žádosti vyřizovat. 

III.  ž á d á  ředitele OMT MHMP, aby

1.  průběžně informoval výbor o stavu žádostí o změnu čerpání grantových prostředků ,

2.  připravil  přehled  škod  na  movitém  a  nemovitém  majetku  v oblasti  volného  času  dětí a 

  mládeže s uvedením, zda je možná rekonstrukce nebo nová výstavba zničeného objektu.   

            Termín: 23.9.2002  

IV.  d o p o r u č u j e 

 aby se Rada hl.m Prahy  na základě vyhodnocení následků  povodně v srpnu 2002 zabývala

 způsobem pojištění  majetku hl.m. Prahy.

Všechny výše uvedené body byly schváleny  jako body  usnesení sedmi přítomnými členy výboru, tj. nadpoloviční většinou všech členů.       

 

 

4.  Dlouhodobý záměr vzdělávání a rozvoje výchovně vzdělávací soustavy v hl.m. Praze a Koncepce

  pražského školství

 

  Předseda výboru seznámil přítomné s postupem prací na těchto koncepčních materiálech. Je zpracována jejich první verze, oba materiály s harmonogramem dalšího postupu a struktury obsahu  jsou ve formě Tisku 1900A předkládány k projednání v Radě hl.m. Prahy dne 3.9.2002.  Poté budou předány k připomínkám všem odborům MHMP,  MČ hl.m. Prahy a dalším partnerům včetně  členů tohoto výboru – Dr. Prošek z odboru školství MHMP zajistí předání na disketách.

  Ing. Tomčík odůvodnil zpracovávání dvou koncepčních materiálů kraje: Dlouhodobý záměr je věcí přenesené působnosti, obsahová struktura je stanovena zákonem č. 564/1990 Sb., o státní správě a samosprávě ve školství s určením termínu odevzdání MŠMT do  31.3.2002;  zpracování Koncepce pražského školství je záležitostí samostatné působnosti obce a vyplývá ze  zákona o hlavním městě Praze. V Koncepci pražského školství budou vedle závěrů plynoucích z Dlouhodobého záměru uvedeny záměry rozvoje školství z pohledu jednotlivých městských částí. Struktura koncepce školství  pro MČ Praha 1 – 57 je uvedena v Příloze č.4 tisku. Oba materiály  před schválením orgány města opakovaně projdou připomínkovým řízením.

Po diskusi, kde se objevovaly i názory ponechat tvorbu koncepce pražského školství až na novém zastupitelstvu hl.m. Prahy po volbách, byl návrh obou koncepčních materiálů vzat výborem na vědomí.

Závěr :  výbor  b e r e  n a  v ě d o m í 

návrh materiálu  Dlouhodobý záměr vzdělávání a rozvoje výchovně vzdělávací soustavy v hl.m. Praze a Koncepce  pražského školství v předložené podobě, o dalším postupu včetně rozeslání k připomínkám rozhodne Rada hl.m. Prahy na svém jednání dne 3.9.2002.

 

5. R ů z n é

 

5.1.  SOU nábytkářské a technické v Praze 5, Nový Zlíchov, zřizovatel hl.m. Praha,  podalo na odbor školství MHMP návrh na zřízení Rady školy a  žádá zřizovatele o jmenování zástupce do tohoto orgánu.  Zástupce z řad členů ZHMP zajistí předseda výboru doc. Trojan.

5.2.  Ve dnech 15. –16.11.2002 se ve Velké zasedací síni MHMP uskuteční konference o prevenci sociálně patologických jevů – pozvánky všem členům výboru zašle Dr. Prošek z SKU MHMP. Výbor bere tuto informaci na vědomí.

5.3.  Ing. Krejčí v souvislosti se škodami způsobenými povodní upozornil na potřebu řešit s řediteli knihoven, dalších kulturních institucí, ale i škol uložení  vzácných tisků a archivních materiálů s vyvozením osobní odpovědnosti;  Ing. Ondráčková, zástupkyně ředitele MHMP, k tomu uvedla, že 3.9.2002 předkládá Radě hl.m. Prahy materiál týkající se archivování odbor kultury a výstavnictví MHMP.  K tomuto bodu bylo přijato usnesení, kterým výbor doporučuje Radě hl.m. Prahy zabývat se řešením této otázky  – viz  bod IV/2 usnesení; schváleno 6 přítomnými členy výboru, tj.  nadpoloviční většinou všech členů.

5.4.  P. Szennai vznesl dotaz k organizaci ve školách v době zasedání NATO ve dnech 20. – 22.11.2002, požádal o přesnou informaci na příštím jednání výboru, aby mohli být s předstihem informováni rodiče.

5.5.  Dr. Prokeš připomněl, že by se pro povodňové události nemělo zapomínat na platy učitelů. MŠMT ohlásilo nárůst pouze o 7 %, v Praze bude celkový nárůst mezd daleko vyšší a platové rozdíly se ještě více prohloubí. 

 

 

Příští jednání výboru:  v pondělí  23. září 2002  v 16.00 hod. v zasedací místnosti MHMP Zelený salonek.

Ověřovatelem tohoto zápisu byla určena pí Hana Žižková.

 

V Praze dne  5.9. 2002

Zapsala: Mgr. Marta Šmahová, OMT MHMP

 

 

 

 

 

 

  -------------------------------------  -------------------------------------

  Mgr. Ivan Martínek  Doc. Ing. Zdeněk Trojan, CSc.

  tajemník výboru         předseda  výboru

  -----------------------------------------------

   Hana Žižková 

  ověřovatel zápisu

 

 

Přílohy: 

  1. Usnesení  7. zasedání výboru pro výchovu a vzdělávání ZHMP ze dne 2. 9.  2002

  2.  Prezenční listina

 

 

Výbor pro výchovu a vzdělávání Zastupitelstva hlavního města Prahy

 

U s n e s e n í

7. zasedání výboru ze dne 2. 9.  2002

 

Výbor pro výchovu a vzdělávání Zastupitelstva hlavního města Prahy

 

I.  s c h v a l u j e

  návrhy  změn  Územního plánu  sídelního  útvaru  hl.m. Prahy  ve  znění  předloženém  odborem

  územně plánovacích podkladů a dokumentace  s výjimkou návrhu změny Z 0257/02 v seznamu

  k neschválení, kde naopak nemá námitky proti schválení

 

 

II.  s o u h l a s í

  1.  aby priority  grantů  v oblasti  volného času a  sportu  a  tělovýchovy  pro  rok  2003  byly 

  následující:  1. odstranění povodňových škod

  2. odstranění havarijních stavů

   3.  pomoc při udržení základních provozních potřeb organizací

2.  s kladným vyřízením žádostí o změnu účelu čerpání grantových prostředků v oblasti volného

  času a  sportu a  tělovýchovy  odůvodněných  škodami způsobenými povodní v srpnu 2002 a

  s kompetencí ředitele OMT MHMP tyto žádosti vyřizovat.

           

III.  ž á d á  ředitele OMT MHMP, aby

1.  průběžně informoval výbor o stavu žádostí o změnu čerpání grantových prostředků,

2.  připravil  přehled  škod  na  movitém  a  nemovitém  majetku  v  oblasti  volného  času  dětí a 

  mládeže s uvedením, zda je možná rekonstrukce nebo nová výstavba zničeného objektu. 

  Termín: 23.9.2002

IV.  d o p o r u č u j e

  aby se Rada hl.m. Prahy na základě vyhodnocení následků povodně v srpnu 2002 zabývala

  1.  způsobem pojištění majetku hl.m. Prahy, 

  2.  způsobem nakládání s archivními dokumenty u organizací zřizovaných hl.m. Prahou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Doc. Ing. Zdeněk Trojan, CSc.

  předseda Výboru pro výchovu a vzdělávání 

 

 

 

 

 

 

 

10. září 2002
10. září 2002