Záznam z tiskové konference dne 10.2.2004 – 16.00

logo prahy - tiskový servis HLAVNÍ MĚSTO PRAHA
MAGISTRÁT HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY
Odbor Public Relations
Tisková zpráva



 

Záznam z tiskové konference dne 10.2.2004 – 16.00

 

 

Mgr. Zuzana Maléřová, tisková mluvčí Magistrátu hlavního města Prahy

„Dobrý den, vážení přátelé, vítám vás na tiskové konferenci po šesté Radě hlavního města Prahy, vítám pány náměstky Bürgermeistera, Hulinského, pány radní Gregara, Klegu, pana radního Slezáka a pana ředitele Trnku. O úvodní slovo bych poprosila pana náměstka Bürgermeistera.“

 

Ing. Jan Bürgermeister, náměstek primátora hlavního města Prahy

„V úvodu řeknu, že rada dnes projednala všechny předložené materiály, žádný jsme nepřerušili, nebo vrátili k dopracování. Určitě hlavním tématem, a kolegové podají přesnější informace, byly výsledky grantových soutěží, ať v oblasti sportu nebo opravy církevních objektů nebo v oblasti sociální péče, volného času dětí a mládeže. Pro mě osobně byl důležitý tisk, který upravuje smluvní vztahy na pozemcích, které vypláchla voda a smluvní vztahy v těchto lokalitách se musí řešit definitivním ukončením nájemních vztahů, tedy ty pozemky nebudou moci být využívány. Naopak stvrzením toho stavu pro mě z toho vyplývá důležitý úkol oblasti Rohanského ostrova, Libně - připravit ve spolupráci s odborem obchodních aktivit tak, aby ta budoucnost smluvních vztahů přesně odpovídala i úpravám územního plánu, které se chystají a připravovaným způsobům, novému způsobu využití toho území mezi řekou a povodňovými liniemi. Jinak moje účast tady dneska je spíš Ferda Mravenec, práce všeho druhu, čili dotazy na všechno možné, protože jsem sám vlastní silný předklad v radě neměl.“

 

Mgr. Zuzana Maléřová

„Děkuji a pustíme se do grantů. Já bych poprosila.“

 

Ing. Jan Bürgermeister

„Ještě bych měl úvodem omluvit pana primátora a tím vysvětlit i svoji účast v roli toho zpravodaje, který nepředkládá materiály, ale za všechno zodpovídá.“

 

Mgr. Zuzana Maléřová

„Děkuji panu náměstkovi a já bych začala, jestli bych mohla poprosit pana radního Gregara, granty a hned pan náměstek Hulinský, oba spěchají.“

 

RNDr. Miloš Gregar, radní hlavního města Prahy
“Já se omlouvám, ale já mám schůzku se starosty, takže se tentokrát netradičně ujmu slova v úvodu. Dnešního dne schválila rada vyhlášení grantů pro tematický okruh ochrana životního prostředí, bylo to vlastně vyhlášeno pro šest velkých kroků, jednak oblast městské zeleně, jednak oblast ochrany přírody, oblast odpadového hospodářství, ekologické výchovy a ty obecné tematické okruhy. Takže pět, omlouvám se. Samozřejmě s programy nebo subtématy těchto velkých témat, je jich několik, objevuje se tam v letošním roce poprvé i podpora úprav zelení, fásad a intravilánů městského prostředí. Docela velký důraz je kladen na oblast odpadového hospodářství, z ekologické výchovy tradičně jsou to oblasti jednak toho praktického zařazení ekologické výchovy, jednak ty oblasti pro předškolní děti. Samozřejmě těch témat je celá řada, určitě se to sejde tak jako každoročně a budou mít grantové komise poměrně velký problém s tím, jak vyhovět co největšímu okruhu zájemců. V loňském roce, jenom pro informaci, v grantech bylo rozděleno 7,7 mil. korun, v letošním roce v rozpočtu je 8,8. Není to tak, že by tato řada měla tento vývoj a tento trend, ale je to shodou okolností 8,8 mil. Věříme, že se nám podaří uspokojit větší množství grantů než v loňském roce a že i to tematické zaměření bude pestřejší. Jinak samozřejmě ty podmínky pro podání grantů jsou obdobné či prakticky stejné jako v minulých letech. Platí tam omezení pro městské části, platí tam omezení pro suplování běžných prací, jako jsou údržba a správa zeleně, které jsou prováděny z rozpočtu právě městských částí nebo hlavního města Prahy. Já jenom krátce, programy jsou vyhlášeny vlastně dnes, když se to vezme kolem a kolem, budou zveřejněny a přihlášky jsou do 31.3. dopoledne. Ten termín je relativně krátký, nicméně věřím, že ty standardní uživatelé těchto grantových programů už jsou nyní připraveni a že to neomezí ani ty, kteří se chtějí účastnit poprvé. Takže bylo by fajn, kdyby se ocitlo v nějaké zprávě, že to podání konči 31.3. letošního roku, aby se na to všichni mohli soustředit.  Děkuji.“

 

Mgr. Zuzana Maléřová

„Já děkuji, je otázka na pana radního Gregara? Ano, prosím. Jestli můžu poprosit na mikrofon.“

 

 

Otázka

 

RNDr. Miloš Gregar

„Jenom v krátkosti, stav přípravy. Bylo projednáno, byla zpracována ta multikriteriální analýza, kterou požadovalo Zastupitelstvo hlavního města Prahy, bude projednáváno ve výborech a posléze předloženo k informaci zastupitelstvu. Představenstvo pražské Vodohospodářské společnosti projednalo nástup této analýzy a výstupy z ní, přiklonilo se k variantě rekonstrukce nebo resp. obnovení čistírny v té stávající lokalitě Císařského ostrova, samozřejmě za použití nejmodernějších technologií. Je to návrh odborného orgánu města a ten bude ještě diskutován v orgánech samotného města i v Radě hlavního města Prahy a samozřejmě co se týká toho stávajícího provozu, tak víte, že po povodních ten provozní stav nebyl úplně příznivý, nicméně v loňském roce se tam nainstalovaly ty dodatkové hořáky, hořáky bioplynu, započalo se s odhlučněním těch stávajících dmychadel, takže myslím si, že v tento moment vlastně ta čistírna nezatěžuje až tolik své okolí, až na transport těch vyhnilých kalů, což jest problematická záležitost a ta problematická bude do té doby, než se kalové hospodářství vyřeší kompletně znova. Ta varianta, kterou předkládá PVSK městu, je mineralizace odpadů. A bude o tom ještě jednání dále ve všech výborech a samozřejmě v radě.“

 

 

 „Jaké jsou předpokládané náklady na rekonstrukci?“

 

RNDr. Miloš Gregar

„Takhle, ona na to není jednoduchá odpověď, protože samozřejmě existuje odhad etap té výstavby. Dělá ho samozřejmě cena, my máme cenovou úroveň roku 2003 a v té variantě, kterou dneska PVSK schválila, je to řádově v cenové úrovni roku 2003 odhadem zhruba mezi 14 – 15 mld. korun. S tím, že je to bez DPH, která samozřejmě pakliže bude 22 resp. 19 %, může s tou cenou mírně pohnout. Toto jsou náklady, které jsou v cenové úrovni roku 2003. Nejsou tam ostatní náklady, které jsou s tím spojeny, zejména cena peněz, bude-li do toho vstupovat index cen stavebních prací, který samozřejmě bude záležet na tom, jak dlouho ta stavba bude probíhat a samozřejmě nejsou v tom, pakliže bychom přesáhli ten horizont roku 2010 resp. 1.1.2011, nejsou v tom zohledněny sankce a poplatky, které bychom platili, kdybychom nestačili včas tu čistírnu. Takže kdyby maximální hraniční číslo, které, když do toho všechno zahrneme a náš odhad počítá s 3 % inflací v následujících letech, takže berte to s touto rezervou toho odhadu, tak je to limitně 20 mld. korun. Samozřejmě ta diskuse byla velmi obsáhlá, a proto se zpracovávala ta multikriteriální analýza a ono z ní vyplynulo, že to má tři taková zásadní omezení. Jedno zásadní omezení je čas, protože samozřejmě jednak to nařízení vlády, ale jednak to prohlášení České republiky za citlivou oblast vlastně nám tu situaci ztížilo

a jsme limitováni termínem 31.12.2010. To je jeden omezující faktor, druhý omezující faktor je stupeň přípravy a projednání vlastně té varianty v Čimicích tak, jak jsme spolu o tom hovořili, což je ve stádiu, kdy bychom asi naráželi nejen na časový problém, ale i na problém vlastního kontaktu s chráněnými částmi přírody, které v tom regionálním biokoridoru jsou a třetí je samozřejmě otázka finančních zdrojů, které v této variantě byly podstatně vyšší. Možná víte, že jsme v rámci jednání  ještě pro nějaké vzdálené budoucno se Středočechy.“ 

Víceméně konsenzuálně jsme projednávali ponechání úřední rezervy  té variantě Klecany, nicméně to je otázka opravdu řekněme dalekých souvislostí.“

 

Ing. Jan Bürgermeister

„Já bych to chtěl jenom upřesnit z pohledu řekněme rozvoje města a územního plánování a jsem rád, že představenstvo PVSKy se kloní k tomuto řešení problému, jednak bychom také byli vázáni ještě jedním časovým limitem, a to je schopnost doložit, že řešení čističky je územně plánovací dokumentací tak, abychom mohli dostat peníze z forenzních fondů bruselských, proto už zastupitelstvo v podstatě před rokem schválilo zadání změny územního plánu v časovém limitu, dokdy je možné nechat čističku na ostrově. To se projednává, já myslím, že je docela rozumné ověřit procesy projednávání územně plánovací dokumentace i lokalizaci podzemí v Čimicích, jako určitou územní rezervu, ale ten kontakt s biokoridory je tam velmi vážný a možná blokační. Zmíněné Klecany, které jsou v těch diskusích města přítomny již léta, tam opravdu záleží, kdy vlastník lomu odtěží poslední kámen a bude ochoten tuto lokalitu nechat k dispozici na umístění čističky, a to jistě naši potomci ocení, že ta územní rezerva tam bude, ale v tuto chvíli jediné možné řešení a multikriteriální analýza potvrdila ten krok, které město udělalo již po minulém roce, že Císařský ostrov je možnou variantou v daném čase a v dané ekonomice města je jedině schůdnou.“

 

Mgr. Zuzana Maléřová

„Děkuji, paní Šprunková, prosím.“

 

Šprunková, Blesk

„Co se dá pořídit za necelých 9 mil.? Mně to připadá v porovnání s tím, co se bude vrážet do sportu, naprosto zanedbatelná suma.“

 

RNDr. Miloš Gregar

„Na sport se ptejte pana náměstka Hulinského, já samozřejmě musím konstatovat, že co se dá udělat? To je velmi široce položená otázka, slibuji si vlastně to samé, co si slibujeme každým rokem od těch grantů a já bych řekl, že výsledek grantového řízení roku 2003 je poměrně viditelný a nejen z úrovně těch zájmových organizací, ale i z hlediska městských částí, protože byť tyto prostředky jsou menší než šly i historicky předtím do sportu, tak přece jenom ta práce, která se za to udělala, není malá. Docela rád vám předám ty výsledky z hodnocení toho grantového programu za rok 2003.“

 

Šprunková, Blesk

„Kolik je těch projektů?“

 

RNDr. Miloš Gregar

„Těch projektů, teď si nejsem schopen z hlavy vzpomenout, ale myslím, že jich bylo asi kolem 80 v tom minulém grantovém období a de facto všechny měly poměrně velký efekt. O těch programech by se dalo mluvit dlouho, ona řada z nich směřovala do oblasti zeleně, pan starosta v Dolních Počernicích je velmi aktivní v tomto směru, připravil řadu programů ve spolupráci se svými občanskými iniciativami. Jsem přesvědčen o tom, že to letos bude tomu zrovna tak, záleží to od městské části a od iniciativ, které tam jsou.“

 

Mgr. Zuzana Maléřová

„Děkuji, jestli nemáte otázky na pana radního Gregara, tak on může jít za starosty

a pan náměstek Hulinský vysvětlí ten sport.“

 

 

JUDr. Petr Hulinský, náměstek primátora hlavního města Prahy

„Já jsem dnes v radě měl dva tisky, které myslím si jsou oba velmi důležité. Vnímám, že i novináři mají smysl pro bonmoty, protože vrážet peníze do sportu, paní Šprunková, tedy! Já myslím, že je v tuto chvíli jasně vidět, že Praha má naprosto jasnou filozofii a to, že podporuje sport, že je to vidět i v grantové politice hlavního města Prahy, je to v podstatě poprvé v historii města - 15 mil. do sportovního prostředí, což je o 10 mil. např. víc, než bylo v loňském roce. A myslím si, že každý z vás, jak tady sedí, že to není otázka politická, ale otázka praktická, že je mnohem lepší mladší lidi přitáhnout ke sportu, než k tomu, aby se nám toulali po ulicích. Sport by vzhledem k tomu, co dostává od státu, bez podpory města nemohl v podstatě v Praze existovat, jen na té nejnižší úrovni, tak k tomu je ta grantová politika, je to velmi dobře, já za to radě i zastupitelstvu děkuji. Za to, že umožnili  v rozpočtu tuto záležitost, protože jenom pro příklad se přihlásilo 385 projektů, z toho 259 projektů komise uznala za životaschopné a podpořila je v celkové výši 61 mil. korun, co se týká projektů, které byly určeny  pro městské části, školy a školská zařízení, tak takových projektů bylo 107. Komise a posléze rada jich podpořila 50 v celkové výši 36 mil. korun, to znamená, že v tuto chvíli Praha podpoří sporty 98 mil. korun v tomto prvním kole a myslím si, že je to velmi dobře, že je to správný krok. Praha jde takto příkladem i ostatním městům, protože pro ty děti to je naprosto zásadní a jsem rád, že v radě se našli sportovci i v zastupitelstvu a vzalo to jiný vítr, než tomu bylo v minulosti. Co se týká druhého tisku, který dneska byl v radě, tak já jsem hrozně rád, že ho rada také schválila, protože tento tisk se týkal poměrně smutné události, co se stalo 30. a 31. 12., kdy vandal zničil ragbyové hřiště v Petrovicích. Rada v tuto chvíli schválila peněžní dar na odstranění následků požáru v Petrovicích ve výši 590 tis. korun. Myslím si, že to bylo jedno z mála ragbyových hřišť, která jsou v Praze použitelná. Dneska se to šetří, nejen povodně, ale i lidská lumpárna a zášť dokáží tomu sportovnímu prostředí uškodit a myslím si, že to byl jednoznačně krok správným směrem a pro podporu pražského sportu hrozně důležitý. Kdo by měl zájem, může se přijít podívat na ony napáchané škody, já se na to jedu podívat, jsem komukoliv z novinářů k dispozici, může jet se mnou, protože myslím si, že je dobré to vidět, že nejen ta povodeň, ale v podstatě i hloupost, lumpárna páchá škody. To je druhý tisk, který byl v radě a jsem připravený na otázky.“

 

Mgr. Zuzana Maléřová

„Děkuji, jsou další otázky? Pokud tomu tak není, tak školství a pan radní Slezák.“

 

Jan Slezák, radní hlavního města Prahy

„Dobrý den, rada dnes schválila projekty nebo přidělení grantů v oblasti volného času, dětí a mládeže na rok 2004.  Byly vypsány celkem čtyři programy, jeden program byl prostory pro činnost, druhý program byl akce ve volném čase, třetí byl akce pro neorganizované děti a mládež na území hlavního města Prahy a čtvrtý program byly kluby otevřených dětí pro neorganizovanou mládež. Musím říci, že grantová komise pečlivě zvažovala každý projekt, který byl předložen, i přesto, že grantová komise je složena ze zastupitelů napříč celého politického spektra, tak granty, jak byly navrženy dnes v radě, tak byly schváleny v grantové komisi jednomyslně. Celkem bylo v tom programu č.1 rozděleno celkem pro 268 subjektů 4 872 tis. korun, v programu 2 akce ve volném čase pro 257 subjektů bylo uvolněno 6 907 tis. korun, akce pro neorganizované děti 3 284 tis. korun celkem pro 142 subjektů a kluby otevřených dveří 3 702 tis. korun celkem pro 41 subjektů. Celkově to dělá částka 18 760 tis. korun. Jinak rada schválila, že zbytek finančních prostředků, které nebyly rozděleny, tak budou investovány pro další rozvoj Domů dětí a mládeže v hlavním městě Praze.“

 

 

Mgr. Zuzana Maléřová

„Děkuji panu radnímu, máte dotaz? Pokud tomu tak není, tak my doplníme informaci o grantech, jestli můžu poprosit pana náměstka Bürgermeistera.“

 

Ing. Jan Bürgermeister

„Já budu za kolegu Němce velmi stručný. Na opravy církví formou grantů město přispívalo 29 schváleným žadatelům - to představuje pokračování oprav  památkových objektů, které slouží pro činnost církví a náboženských společností, většina z nich stejně musí do zastupitelstva, aby to zastupitelstvo schválilo, ze zákona o obcích je to nutné. Ty granty přesahují 200 tis. korun na jednoho žadatele. Dnes jsme rozdělili 1 mil., těch zbývajících 24 mil. (zaokrouhluji) půjde ještě teď do únorového zastupitelstva a věřím, že to zastupitelstvo schválí a zase o kousek posuneme stavební stav církevních objektů, většinou církve samy nejsou schopny dostát svým povinnostem vlastníka objektů, i když s jednou osobní poznámkou, představoval bych si, že příště nám vyčíslí výnos jednotlivých objektů některé lokality. Jako Jilská, Husova apod. jsou i komerčně využívané bývalé klášterní budovy.“

 

Mgr. Zuzana Maléřová

„Děkuji, zbyl čas na městský majetek. Takže  pan radní Klega.“

 

 

Pavel Klega, radní hlavního města Prahy

„Dobré odpoledne, dámy a pánové. Já možná navážu na to, co jsme začali v úvodu. Rada dnes projednávala materiál, který šetří nájemní smlouvy a užívání městského majetku jednotlivými nájemci v zátopových územích a to v územích  průtočných, tzn. kategorie C, kde krátce po povodni v roce 2002 byly všechny smlouvy na užívání a nájem tohoto majetku vypovězeny s tím, že budou řešeny postupně. Při přípravě tohoto materiálu bylo naším cílem zmírnit následky, které tyto nájemce při povodni již postihly a proto jsme se maximálně snažili jim vyjít vstříc a smlouvy jim obnovit, prodloužit a případně dodatkem modifikovat tak, aby ty dopady byly co nejmenší. Bohužel, i to je samozřejmě možné, že v souladu s územním plánem nebo v souladu s výstavbou protipovodňových opatření jsou lokality, kde muselo dojít ke změnám a kde tyto smlouvy nemohly být prodlouženy, je to např. lokalita Libeňského ostrova, kde ještě není možné dnes rozhodnout, jakým způsobem bude tato lokalita do budoucna nájemci využívána, stejně tak se jedná o části Karlína, kde v tuto chvíli ještě není možné uzavřít případné nové nájemní smlouvy, bude to předmětem ještě dalších jednání a posuzování.  Novinkou v těchto smlouvách nájemních bude zapracování definovaných technických podmínek, užívání tohoto majetku, protože se skutečně jedná o majetek, který je využíván v území zátopovém a proto tito nájemci budou mít povinnosti navíc vůči jiným uživatelům. Jsou to povinnosti vyplývající právě z toho, že jsou v průtočném území. Takže např. budou povinni vyklidit při vyhlášení druhého stupně povodňové aktivity, ale zároveň, aby to bylo trošku vyváženo, budou mít nárok na 100 % slevu z nájemného po dobu, kdy nebudou moci tento majetek užívat.“

 

Mgr. Zuzana Maléřová

„Pan náměstek Bürgermeister?“

 

Ing. Jan Bürgermeister

„Já bych to chtěl upřesnit, aby to nevypadalo, že se vracíme k problému, zdali můžou nebo nemůžou zůstat zahrádkářské kolonie např. v citlivé oblasti Libně, ten nový pojem, který v územním plánu bude zohledněn, vychází z novely zákona vážícím se k vodním tokům a to je aktivní zóna řeky, v té nemůže být nic, nežli speciální vodohospodářské objekty nebo vzrostlá zeleň, nikoliv už ploty apod., my jsme jenom neuzavřeli otázku, já jsem tomu velmi rád, problém okamžitého vyklizení zahrádkářských kolonií v těchto lokalitách. Já myslím, že než tam dokročíme stavebně a bude nám jasno, jak má vypadat budoucnost těchto zelených ploch ve vnitřku města, tak to můžou zahrádkářské svazy určitě využívat. Zrovna tak víme, že jednou nebude betonárka na Rohanském ostrově, betonárka Metrostavu, ale musíme velmi pečlivě domluvit její postupnou likvidaci v časovém horizontu tří, čtyř let, aby to bylo reálné a mohli jsme toto území v tomto časovém horizontu zcela upravit. Takže ta dnešní rozhodnutí rady jsou tam, kde je již jasno, kde víme, že ty pozemky nemohou být a vlastně už tam ani nejsou. Tak není důvod neukončit smlouvy tam kde víme, že v budoucnu nebudou a ještě nějaký čas nežli k tomu stavebně dojde, tak není důvod rychle ukončovat smlouvy a ten stav nějak v provizornosti zůstat může. Stavby v zátopových územích mimo aktivní zónu řeky pak musí splňovat technické podmínky pro výstavbu v takových lokalitách, které nejsou chráněny městskými zábranami, musí na to reagovat svými povinnostmi nájemce.“

 

Mgr. Zuzana Maléřová

„Děkuji, máte otázky?  Pan Janiš.“

 

Otázka

 

Ing. Jan Bürgermeister

„To je předmětem toho úkolu v radě ve spolupráci s odborem obchodních aktivit a s útvarem rozvoje města, jednak opravdu zodpovědně vědět, kdy už dál tam nemohou s tou činností pokračovat a kdy bude i schválen územní plán a zároveň odbor obchodních aktivit pak může jednat jestli chtějí nebo nechtějí najít vhodnou lokalitu, kde v územním plánu je tato činnost předjímaná, to je možná věc dohody a já myslím, že někteří budou a někteří nebudou chtít. To pro nás není závažným problémem.“

 

Mgr. Zuzana Maléřová

„Děkuji. Pokud nejsou otázky, tak já bych poprosila pana radního Klegu.“

 

Pavel Klega

„Já si dovolím ještě možná z jiné oblasti. Pamatujeme si, v roce 1999 byl deklarován společný záměr hlavního města Prahy a Jana a Medy Mládkových zřídit galerii moderního umění v Sovových mlýnech a dnes rada schválila přijetí dalšího daru od paní Medy Mládkové, jedná se o 79 uměleckých děl moderních českých umělců, která jsou v tuto chvíli vystavena v domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí. Tato výstava bude otevřena pro velký zájem veřejnosti do konce února 2004. Po podpisu této smlouvy darovací bude rozšířena současná sbírka moderního umění v Sovových mlýnech i o tato díla. Odhad ceny těchto děl v tuto chvíli je zhruba 10,5 mil. korun, které paní Meda Mládková věnuje hlavním městu Praze.“

 

Mgr. Zuzana Maléřová

„Děkuji, máte otázky? Z naší strany jsou dnešní témata rady vyčerpána, takže pokud nemáte už vůbec žádné otázky, tak vám děkuji a uvidíme se v pravidelném čase příští týden. Na shledanou, děkuji.“

 

 

 

Denní aktuální informace na http:// www.praha-noviny.cz

Za správnost: I. Chalupská/ l. 2972
oddělení Public Relations OPR MHMP
Tel.: 236 002 355
Fax: 236 007 093
E-mail: Tisk@cityofprague.cz

Sídlo: Magistrát hl. m. Prahy
Mariánské nám. 2, 110 01 Praha 1

12. února 2004
12. února 2004