Životní prostředí

Obecné dotazy k životnímu prostředí

výzva IROP č. 65 – Zelená infrastruktura

V rámci jednoho projektu je možné spojit víc území a komplexnost je možné chápat jako revitalizaci veřejných prostranství v rámci jedné MČ. Takto je třeba k projektu přistupovat i v rámci zpracovávání projektové dokumentace. 

Pokud je v řešeném území chodník, který nebude předmětem projektu, není nutné ho z důvodu komplexnosti vyčleňovat z řešeného území, pouze by neměl být součástí cílové hodnoty indikátoru 444 001 - Zelená infrastruktura podpořená pro jiné účely než přizpůsobování se změnám klimatu. 

Co se týká stavebního povolení, tak budou akceptovány dokumenty vydané stavebním úřadem. Pokud daný dokument zahrne celé řešené území, bude to pro účely projektu dostačující. 

Pokud se žadatel rozhodne využít metodu Design & Build, tak k datu registrace žádosti o podporu musí doložit minimálně smlouvu se zhotovitelem, dokumenty týkající se stavebního řízení dokládá nejpozději k datu vydání právního aktu. Doložené stavební povolení pak musí jednoznačně odpovídat projektovému záměru, na jakou osobu je vydáno není rozhodující. 

výzvy AOPK OPŽP ZMV – 9. výzva SC 1.3, AOPK OPŽP ZMV – 10. výzva SC 1.6 a AOPK OPŽP ZMV – 11. výzva SC 1.3

Ne, běžný pasport zeleně do výzvy č. 11 nespadá. Výzva č. 11 je zaměřena na zpracování studií a plánů, například studií systému sídelní zeleně, územních studií krajiny nebo plánů ÚSES (územní systém ekologické stability).

Ne, opatření z různých výzev kombinovat nelze. Můžete však kombinovat různé aktivity v rámci jedné výzvy, například vodní prvek a zeleň v rámci výzvy č. 9. Pokud chcete podat žádosti do více výzev, musí být oddělené a posuzují se samostatně.

Ano, u výsadby stromů lze žádat o následnou péči, konkrétně tzv. dokončovací a rozvojovou péči, a to maximálně na dobu tří let. Projekt tak může zahrnovat první etapu výsadby a poté tříletou péči.

Ano, je to možné, projekt ale nesmí být dokončen před podáním žádosti. Můžete s realizací počkat, až bude vydáno rozhodnutí o dotaci, což většina žadatelů dělá.

Ano, je to možné. Pokud výsadba splňuje standardy a náležitosti programu, můžeme zpětně proplatit i výsadbu a následně i tříletou péči. Proplacení ale proběhne až po ukončení následné péče, pokud je projekt etapový.

U etapových projektů, jako je výsadba s následnou péčí, je možné požádat o proplacení po jednotlivých etapách. Po výsadbě lze žádat o proplacení této etapy, a poté po každém roce následné péče nebo až po třech letech – záleží na žadateli. U jiných projektů, například tůní, se proplácí až po ukončení celého projektu po kontrole výstupu.

Ano, můžete žádat, ale bez studie získáte dotaci ve výši 85 %. Pokud máte hotovou studii a výsadba z ní vychází, můžete získat 90 %. Bez studie tedy přicházíte o 5 % navíc.

Ne, následná péče se vztahuje pouze na nově vysazené dřeviny. Údržba stávajících dřevin, jako je zalévání nebo ochrana, není podporována. Lze však podpořit ošetření stávajících dřevin, například zdravotními řezy nebo redukcí korun.

Ano, ošetření stávajících stromů, například zdravotními řezy nebo redukcí korun, je možné podpořit, pokud cílem je udržení stromu jako jedince. Prořez z bezpečnostních důvodů (např. pro zajištění průchozí výšky) musí splňovat standardy zdravotního řezu, ale primárním cílem dotace není bezpečnost obyvatelstva nebo majetku.

Záměr ošetření stromů musí být popsán v projektové dokumentaci, například na základě dendrologického posudku, který určí, jaké zásahy jsou potřeba. Kontrolu provádějí kolegové z regionálního pracoviště, kteří ověří, zda byly práce provedeny podle plánu a v souladu s účelem dotace.

Ano, revitalizace vodního toku je obecně podporovatelná, ale záleží na konkrétních podmínkách – komu pozemky patří, jak je lokalita přístupná návštěvníkům apod. Není to jen údržba (např. vybagrování sedimentů), ale musí jít o revitalizaci. Doporučuji kontaktovat kolegyni, která se specializuje na tyto projekty, a prodiskutovat detaily.

Minimální výše projektu je 250 000 Kč, ale nemusí se týkat jen jednoho stromu. Ošetření může být součástí většího projektu, například ošetření 50 stromů napříč městskou částí, aby se limit překročil.

Musíte mít vypořádány majetkoprávní vztahy, což může být například souhlas majitele s realizací projektu nebo nájemní smlouva. Konkrétní forma záleží na vás a majiteli, my smlouvy nedokládáte, pouze podáváte čestné prohlášení, že je máte zajištěné.

Pokud projekt nesouvisejí s minulým operačním obdobím (kde je desetiletá udržitelnost), je to možné. Můžete podat žádost na zlepšení stávajících výsadeb, pokud splníte minimální limit 250 000 Kč. Není problém to podpořit, pokud je projekt ukončený a stromy nejsou v dobrém stavu.

Ano, studie musí být hotová a doložená při podání žádosti, aby bylo možné získat 90 % dotaci. Pokud je teprve v procesu hodnocení, budete mít nárok jen na 85 %.

Pokud strategie sídelní zeleně splňuje požadavky na studii systému sídelní zeleně a je hotová, lze ji použít. Zjistíme, v jakém je stavu, a dáme vám vědět, jestli ji můžete využít.

Ne, vodní prvky musí mít přírodní charakter a sloužit zadržení vody a podpoře biodiverzity, nikoli rekreaci. Nepodporujeme například betonová jezírka určená ke koupání.

Ano, revitalizace nádrže je podporovatelná, ale dotace je vázána na plochu hladiny a poskytuje jednorázovou částku podle standardních nákladů. Likvidace kontaminovaného sedimentu může být nákladnější, a tyto vícenáklady neproplatíme. Zvažte, zda je to pro vás výhodné.

Žadatelem může být široké spektrum subjektů – fyzické osoby (podnikající i nepodnikající), právnické osoby, spolky, obce apod. U studií (výzva č. 11) je okruh omezen například na orgány ochrany přírody (ORP), ale u většiny opatření je to otevřené.

Dotazy ke specifickým kritériím

Kritérium – doložení dokumentů

U dokládání dokumentů týkajících se stavebního či územního řízení vždy předkládáte to, co je relevantní pro stavební úřad. Tedy pokud je pro Váš projektový záměr relevantní ohlášení stavby, tak stačí doložit ohlášení stavebního záměru, které bude potvrzeno příslušným stavebním úřadem, případně už vydaný Souhlas s ohlášeným stavebním záměrem. 

Kritérium – výměna povrchů a součinitel odtoku

Dle specifických pravidel pro žadatele a příjemce dané výzvy musí dojít buď k vybudování nových propustných zpevněných povrchů nebo k výměně nepropustných zpevněných povrchů za propustné. V případě, že stávající zpevněné povrchy jsou propustné, ale předmětem projektu bude pouze jejich obnova, nejsou splněny podmínky specifických kritérií přijatelnosti, tudíž se nejedná o způsobilou aktivitu. Avšak v případě nezpevněných povrchů, např. trávníku je možná i pouhá obnova.

Kavárny, veřejná WC, dětská hřiště, mobiliář

Dle specifických kritérií přijatelnosti může být vybudované veřejné prostranství uzavřeno pouze v době nočního klidu od 22:00 do 6:00 (pokud vyhláška obce nestanovuje dobu nočního klidu jinak). Toto platí i pro vybudovaná dětská hřiště a veřejné toalety. 

V rámci 65. výzvy zaměřené na zelenou infrastrukturu nejsou povoleny stavby budov, byť by měly zelenou střechu. Do hlavních aktivit je možné zahrnout pouze přístřešky, altány a zastávky se zelenou střechou nebo fotovoltaickými panely, které jsou součástí řešeného území. Pergoly zahrnuté v hlavních výdajích by měly primárně plnit funkci opěrné konstrukce pro růst popínavé zeleně. 

V případě zelené střechy by měla být srážková voda využita přímo pro závlahu dané zeleně, přesto pokud by tam nějaké přebytky vznikaly, je možné je odvést do retenční nádrže, která bude zároveň sbírat vodu ze zpevněných ploch řešeného území.