Rozvoj nových kapacit v Krajské síti hl. m. Prahy s účinností změn od 1. ledna 2026 – Základní síť
Vážení poskytovatelé sociálních služeb, rádi bychom Vás touto cestou informovali o poptávaných nových kapacitách k zařazení do Základní sítě od 1. 1. 2026 a o podmínkách a procesu zařazení těchto kapacit do Krajské sítě HMP.
- 9 minut čtení
1. Rozvoj nových kapacit v Základní síti od 1. 1. 2026
Pro rok 2026 jsou poptávány nové kapacity pro zajištění následujících úkolů, prostřednictvím vybraných druhů sociálních služeb:
§ ZSS |
Druh služby |
Jednotka |
Forma poskytování |
Specifikace zaměření služby s ohledem na cílovou skupinu uživatelů |
§ 57 |
Azylové domy |
lůžko |
pobytová |
Kapacity jsou určené pouze pro rodiny s dětmi (př. osoby v krizi, které mají v péči alespoň jedno dítě mladší 15 let). |
§ 58 |
Domy na půl cesty |
lůžko |
pobytová |
Kapacity jsou určené primárně pro imigranty a azylanty ve věku do 26 let spadající do okruhu oprávněných osoby podle § 4 odst. 2 a 3 ZSS. Podmínkou pro zařazení kapacit je zajištěné místo poskytování služby, přičemž se musí jednat o nově vzniklá lůžka. |
2. Informace k podání žádosti
Každý zájemce o podání žádosti o zařazení / navýšení kapacit v Základní síti (včetně technických změn) může svůj záměr projednat se správcem sítě, tj. s odborem SOV MHMP, a to nejpozději do 20. 6. 2025.
Sjednání termínu pro individuální projednání Vaší žádosti směřujte souběžně na: Mgr. Jana Matěje Bejčka (jan.matej.bejcek@praha.eu) a Mgr. Jindřicha Exnera (jindrich.exner@praha.eu)
Termín pro odevzdání jednotlivých žádostí je do 30. 6. 2025 včetně. Na žádosti podané po tomto termínu či na žádosti, které nejsou v souladu s vyhlášeným rozvojem nebude brán zřetel.
Potvrzení městské části, které je nedílnou součástí žádosti, bude možné dodat dodatečně, nejpozději však do 12. 9. 2025.
3. Formuláře žádostí – Základní síť
Žádost bude přijata pouze, pokud je podána ve stanoveném termínu (tj. do 30. 6. 2025, včetně) Poskytovatelem registrovaných sociálních služeb, které odpovídají vyhlášenému rozvoji, uvedenému v článku 1. V opačném případě nebude na žádost brán zřetel (netýká se žádostí o snížení kapacit a žádostí o technické změny).
- FORMULÁŘ Žádosti o zařazení nových kapacit do Základní sítě od 1. 1. 2026
- FORMULÁŘ Žádosti o snížení / vyřazení kapacit v Základní síti od 1. 1. 2026
- FORMULÁŘ Žádosti PO HMP o zařazení nových / snížení / vyřazení kapacit v Základní síti
4. Podmínky a proces zařazení kapacit do Základní sítě HMP na roky 2025–2027
Podmínky a proces zařazení kapacit do Krajské sítě HMP (tj. Základní síť a Doplňková síť) jsou podrobně popsány ve Střednědobém plánu rozvoje sociálních služeb na území hl. m. Prahy na období 2025–2027 (podkapitola 5.2). Níže uvádíme shrnutí nejdůležitějších kritérií.
4.1 Hlavní parametry zařazení kapacit do Krajské sítě
Personální zajištění sociální služby
Organizace disponuje v předmětné sociální službě dostatečným personálním zajištěním, které odpovídá vykazovaným úkonům v oblasti přímé práce a jehož prostřednictvím dokáže pokrýt provozní dobu sociální služby uvedenou v platném rozhodnutí o registraci vydaného příslušným krajským úřadem.
Provoz sociální služby je zajištěn kvalifikovanými pracovníky ve smyslu § 115 ZSS, jejichž složení a odbornost odpovídají cílové skupině, definovaným cílům sociální služby a povaze realizovaných činností. Pracovníci služby vykonávající přímou práci jsou vzděláváni specificky podle potřeb cílové skupiny a podle používaných metod práce. Metody, postupy a činnosti v rámci poskytování sociální služby jsou založeny na současných metodách sociální práce.
Existence provozní metodiky
Organizace má v předmětné sociální službě v návaznosti na § 88 písm. h) ZSS zpracované standardy kvality sociální služby dle kritérií uvedených v příloze č. 2 vyhlášky č. 505/2006 Sb., či jinou metodiku, která se vztahuje k dané službě, k cílové skupině, jíž je sociální služba poskytována a která svým charakterem odpovídá uvedeným zákonným povinnostem.
Standardy kvality či provozní metodika služby je přístupná pracovníkům vykonávajícím přímou práci, kteří se v ní orientují, je aktuální a odráží reálnou praxi dané sociální služby.
Průkazná evidence uživatelů a zájemců o sociální službu
Organizace vede průkaznou a kontrolovatelnou evidenci uživatelů a zájemců o sociální službu. Předmětná sociální služba má, v rámci standardů kvality či obdobné provozní metodiky, jasně definované postupy, jak vykazuje počty unikátních uživatelů a jak eviduje realizované hodiny přímé práce182 s uživateli služby.
U tzv. „úhradových služeb“ vede organizace průkaznou evidenci přijatých úhrad, včetně doložitelné fakturace uživatelům služby, z něhož je patrný objem poskytnutých úkonů péče. Vyúčtované hodiny hrazených úkonů péče jsou v souladu s vykázanými hodinami poskytnuté služby v evidenčním systému služby. Organizace má dále zpracovaný a veřejně dostupný ceník služby, přičemž stanovená výše úhrad za poskytování základních činností v předmětné službě je v souladu s vyhláškou č. 505/2006 Sb.
Organizace vede také evidenci odmítnutých zájemců o službu, obsahující důvod odmítnutí poskytnutí sociální služby podle § 91 odst. 3 ZSS.
Individuální plánování
Sociální služba je uživatelům poskytována na základě uzavřené smlouvy o poskytnutí sociální služby podle § 90 a násl. ZSS, přičemž v případě služeb, poskytovaných podle § 39 až 52, 57, 58, 64, 67 a 68 ZSS, je smlouva uzavřena vždy v písemné formě. O uzavření smlouvy vede organizace záznam v osobní dokumentaci uživatele předmětné služby.
S uživateli služby je vytvářen individuální plán ve smyslu § 88 písm. f) ZSS, který je průběžně vyhodnocován a aktualizován v souladu se standardy kvality či obdobné provozní metodiky. Obsahem individuálního plánu jsou definované cíle uživatele služby, stanovené na základě potřeb, preferencí a schopností uživatele služby, návrh způsobů, prostřednictvím nichž má být definovaných cílů dosaženo (vč. popisu zapojení uživatele) a v neposlední řadě popis průběhu spolupráce uživatele a organizace poskytující sociální službu.
Individuální plán je organizací zpracováván jako samostatný dokument v písemné formě, jež je součástí osobní dokumentace uživatele služby. Výjimku tvoří situace, kdy z povahy poskytovaného druhu služby a cílové skupiny, jíž je služba poskytována, není taková forma zpracování individuálního plánu vhodná (příp. proveditelná). V takovém případě organizace doloží jiný vhodný způsob, jehož prostřednictvím zaznamenává plánování průběhu poskytování sociální služby.
4.2 Proces zařazení kapacit do Základní sítě
Zařazení kapacit sociálních služeb do Krajské sítě je specifickým procesem v rámci střednědobého plánování a rozvoje sociálních služeb na úrovni kraje. Iniciátorem tohoto procesu na úrovni hlavního města je Správce Krajské sítě, prostřednictvím veřejného oznámení o vyhlášení rozvoje Krajské sítě HMP na webovém portálu praha.eu/web/socialni.
Obsahem vyhlášeného rozvoje Krajské sítě je identifikace služeb které budou podporovány, včetně specifikace jejich zaměření s ohledem na oblast a cílovou skupinu, pro níž jsou rozvojové kapacity zajišťovány. Součástí vyhlášeného rozvoje jsou rovněž termíny pro osobní konzultace rozvojových záměrů se Správcem Krajské sítě a termín pro podání žádosti o nové zařazení / změnu kapacit v Krajské síti. V případě rozvoje Krajské sítě prostřednictvím Doplňkové sítě obsahuje vyhlášený rozvoj také popis tzv. „rozvojového úkolu“.
Pokud organizace poskytující sociální služby, registrované podle ZSS vyhodnotí, že jí poskytovaná sociální služba odpovídá parametrům vyhlášeného rozvoje Krajské sítě, může v termínu určeném Správcem Krajské sítě požádat o osobní projednání svého rozvojového záměru a následně podat žádost o nové zařazení / změnu kapacit v Krajské síti.
Za přijatou žádost se považuje žádost podaná na předepsaném formuláři, který je zveřejněn spolu s oznámením o vyhlášení rozvoje Krajské sítě a která byla doručena Správci sítě nejpozději v poslední den určeného termínu, a to buď prostřednictvím datové schránky či podatelny MHMP.
Správce Krajské sítě na základě přijaté žádosti a se souhlasem žadatele realizuje místní šetření (tzv. ZIS). V případě žádostí organizací o nové zařazení kapacit do Krajské sítě je místní šetření realizováno bez předchozího oznámení. U žádostí o změnu stávajících kapacit v předmětné sociální službě (ev. službách) je realizace místního šetření organizaci oznámena 1 den před jeho konáním. Místní šetření probíhá vždy v otevírací době předmětné služby, kterou organizace uvádí ve veřejném registru poskytovatelů sociálních služeb.
Výstupy z místního šetření jsou zpracovány a spolu se stanoviskem Správce Krajské sítě předloženy k projednání Komisi RHMP pro plánování a financování sociálních služeb, která ke zpracovaným rozvojovým žádostem vydává stanovisko Radě HMP.
Součástí stanoviska Správce Krajské sítě je:
- obsah žádosti se specifikací požadavku organizace (tj. počet kapacitních jednotek, které organizace chce zařadit do Krajské sítě);
- výstupy z osobního projednání žádosti, případně informace, že osobní projednání nebylo realizováno včetně zdůvodnění;
- přepis výstupů z realizovaného místního šetření, případně informace, že místní šetření nebylo realizováno včetně zdůvodnění;
- vyjádření, zda je či není předmětná žádost v souladu s vyhlášeným rozvojem, příp. zaměřením úkolu v rámci Doplňkové sítě;
- odhad nákladů ve vztahu k počtu kapacitních jednotek, které organizace chce zařadit do Krajské sítě na základě platné cenové hladiny pro příslušné období (viz podkapitola 4.3 SPRSS)
Rada HMP na základě stanoviska Komise žádosti předkládá ke schválení Zastupitelstvu HMP, které o kapacitách Krajské sítě rozhoduje, přičemž nově schválená podoba Krajské sítě (resp. jejích částí) je v závislosti na vyhlášeném rozvoji účinná buď od 1. července aktuálního kalendářního roku nebo od 1. ledna následujícího kalendářního roku.
Zařazení kapacit do Krajské sítě HMP je umožněno pouze organizaci, která:
- je oprávněným poskytovatelem sociální služby na základě rozhodnutí o registraci vydaným příslušným krajským úřadem ve smyslu § 78 až 87 ZSS;
- nemá daňové (ani jiné) nedoplatky vůči Finanční správě ČR, České správě sociálního zabezpečení, zdravotním pojišťovnám ve smyslu § 79 odst. 5 písm. j) ZSS;
- před podáním žádosti o nové zařazení či změnu kapacit v Krajské síti projednala svůj záměr se Správcem Krajské sítě v řádném termínu;
- adresa zařízení a poskytovaná sociální služba se nachází na území HMP, přičemž výjimku tvoří pouze příspěvkové organizace zřizované HMP a poskytovatelé odlehčovacích služeb (§ 44 ZSS) v pobytové formě, kteří jsou v době podání žádosti již zařazeni v Krajské síti;
- podala žádost o nové zařazení / změnu kapacit v příslušné části Krajské sítě (tj. v Základní / Doplňkové), v návaznosti na specifika uvedená v oznámení o vyhlášeném rozvoji v řádném termínu;
- k podané žádosti doložila kladné stanovisko vydané buď koordinátorem plánování sociálních služeb (příp. jiné odpovědné osoby) příslušné MČ, nebo v odůvodněných případech Správcem sítě, přičemž u vybraných cílových skupin, jimž je služba poskytována (např. duševní zdraví, adiktologické služby apod.) pak doloží také kladné stanovisko koordinátora příslušné oblasti;
- u předmětné sociální služby naplňuje hlavní parametry pro zařazení kapacit do Krajské sítě;
- souhlasí s realizací místního šetření ze strany Správce sítě v místě poskytování předmětné sociální služby;
- pokud je žadatelem o zařazení nových kapacit do Krajské sítě příspěvková organizace zřizovaná buď městskými částmi HMP nebo přímo HMP, je součástí žádosti také závazek zřizovatele podílet se na financování předmětných kapacit alespoň ve výši 50 % provozních nákladů.
Zjednodušené schéma procesu rozvoje Krajské sítě hl. m. Prahy
1. |
2. |
3. |
4. |
5. |
6. |
Poptávka HMP po nových kapacitách sociálních služeb v rámci Základní / Doplňkové sítě v závislosti na strategii a prioritách platného SPRSS.
|
Projednání záměru poskytovatele sociální služby, která je předmětem oznámeného rozvoje o vstup / změnu kapacit v Krajské síti HMP s odborem SOV MHMP.
|
Žádost o nové zařazení / navýšení kapacit předmětné sociální služby v Základní / Doplňkové síti spolu s vyjádřením spolupracující městské části. |
Šetření realizuje odbor SOV MHMP, přičemž probíhá v zařízení sociální služby poskytovatele, která je předmětem požadovaného rozvoje. |
Doporučení či nedoporučení Komise RHMP pro plánování a financování sociálních služeb ke schválení rozvoje Krajské sítě Radě HMP. |
Projednání rozvoje Krajské sítě Radou HMP a v případě souhlasného usnesení následuje jeho předložení Zastupitelstvu HMP ke schválení. |
4.3 Vyřazení kapacit ze Základní sítě
Vyřazení kapacit z Krajské sítě se u služeb zařazených s účinností od 1. 1. 2025 řídí ustanovením aktuálně platného Střednědobého plánu (viz oddíl 5.2.3 SPRSS)