Systémy environmentálního řízení (EMS)
Rostoucí zájem veřejnosti, tlaky zákazníků a obchodních partnerů i uvědomění si vlastní odpovědnosti za stav životního prostředí vedou v posledních letech podniky k zavádění systémů environmentálního řízení (EMS - Environmental Management Systems). Tyto systémy představují aktivní přístup podniku ke sledování, řízení a postupnému snižování dopadů svých činností na životní prostředí a přispívají tak k neustálému zlepšování "environmentálního chování" podniku. To se kromě zmíněného snižování negativních vlivů podniku na životní prostředí projevuje taktéž otevřenější komunikací podniku se svým okolím.
Výhody ze zavedení EMS však nepocítí pouze životní prostředí a subjekty, které jsou činností podniku ovlivňovány, ale i podnik samotný. Zkušenosti prokazují, že zavedení EMS vede v podniku ke snižování provozních nákladů (např. na suroviny či energie) či zlepšení vnitropodnikové komunikace, umožňuje lepší vymezení pravomocí a odpovědnosti, zlepšuje vztahy s obchodními partnery i státní správou, získává podniku konkurenční výhodu, apod.
Zavedení EMS v podniku je zcela dobrovolné a záleží pouze na něm, zda k jeho implementaci podnik přistoupí, či nikoliv. Pokud se rozhodne pro první variantu, nabízí se mu v zásadě dvě možnosti, jak EMS zavést - podle mezinárodních norem řady ISO 14000 (zejména podle kmenové normy ISO 14001) nebo podle evropského EMAS.
Co je EMAS?
EMAS, neboli Eco-Management and Audit Scheme (Systém řízení podniku a auditů z hlediska ochrany životního prostředí), je systémem uplatňovaným v rámci Evropské unie, resp. Evropské hospodářské zóny. Vstoupil v platnost v dubnu 1995 na základě Nařízení Rady (ES) č. 1836/1993 z července 1993 a byl otevřen především pro podniky z výrobní (průmyslové) sféry.
Revize tohoto nařízení byla provedena v roce 2001, a to Nařízením Evropského Parlamentu a Rady (ES) č. 761/2001, označovaným jako EMAS II.
Program EMAS byl v České republice ustanoven na základě usnesení vlády České republiky č. 466/1998 o schválení Národního programu zavedení systému řízení podniků a auditu z hlediska ochrany životního prostředí. Na základě tohoto usnesení byly zřízeny Rada Programu EMAS a Agentura EMAS, jakožto odpovědné orgány Programu EMAS v ČR; vydány "Národní program zavedení systému řízení podniků a auditu z hlediska ochrany životního prostředí" (Národní program EMAS) a "Pravidla k zavedení systému řízení podniků a auditu z hlediska ochrany životního prostředí" (Pravidla zavedení EMAS); zřízen akreditační orgán Programu EMAS (Tímto orgánem se stal již existující Český institut pro akreditaci, o.p.s., který do té doby zajišťoval akreditace např. v oblasti certifikace systémů řízení podle norem řad ISO 9000 a ISO 14000.) a vydány metodické pokyny pro akreditaci environmentálních ověřovatelů.
V současné době jsou v platnosti aktualizované verze zmíněných dokumentů. Ty byly vytvořeny na základě Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 761/2001 o dobrovolné účasti organizací v systému řízení podniků a auditu z hlediska ochrany životního prostředí (tzv. EMAS II) a následného usnesení vlády České republiky č. 651/2002 o aktualizaci Národního programu zavedení systému řízení podniků a auditu z hlediska ochrany životního prostředí (Aktualizovaný program EMAS).
Hlavní město Praha a EMS
V hl.m. Praze je v současné době registrováno 109 podniků se zavedeným EMS (stav k 30.6. 2004, informace na stránkách Agentury EMAS – Statistiky, Registry a databáze - http://www.ceu.cz/EMAS/).
Možnosti finanční podpory
(dotace na zavedení EMS):
- Program podpory malých a středních podnikatelů TRH
- Příspěvek ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP)