Bém: Povodeň jsem zažil na vlastní kůži - Večerník Praha - 8.8.2003

Tropická vedra ztěžují život i prvnímu muži Prahy. "Vykoupal jsem se cestou ze Staroměstské radnice ve vlastním potu," říkal mezi dveřmi své kanceláře. Před rokem hlavní město bičovaly proudy přívalových dešťů.

Vodní živel změnil život desetitisícům Pražanů. Právě kolem povodní a následků se točil rozhovor s primátorem Pavlem Bémem.

Máte vy osobně nebo někdo z vaší rodiny konkrétní zkušenost s povodní?

Mám poměrně dosti osobních zkušeností s povodní v roce 1997, kdy moje žena byla na chalupě na Moravě uvězněna s dvěma malými dětmi. V Praze jsem prožíval mimořádná dramata, snažil jsem se za nimi na Šumpersko dostat, ale marně. Naštěstí vše dobře dopadlo. Od té doby ještě chalupu opravujeme.

Pražané z loňska důvěrně znají třeba povodňové fotografie, které zaznamenaly neuvěřitelný vodní živel. Co se vybaví vám?

Nezapomenu na zaplavenou Sedlec, kde sloupec vody dosáhl 11 metrů. Z domů koukaly jen komíny a antény a kolem proplula část chaty. Povodeň vnímám ve dvou rovinách. Jednak je to fascinace vodním živlem, který Prahu od roku 1890 v tak dramatickém rozsahu nepostihl. Z druhé strany se vzpomínky dotýkají nekonečných osudů lidí, kteří žijí po desetiletích v rodinných domech u řeky a najednou jim velká voda vezme úplně všechno a vy je přemlouváte, aby opustili domy, v nichž se narodili, a někdy k evakuaci musíte použít i násilí.

Vzpomenete si na konkrétní příběh?

Jedna fascinující událost se odehrála v sedleckém domě. Voda dosahovala až k vikýři. Odtud jsme zachraňovali krásného kocoura. Majitelé nám říkali, že v podkroví je pokojík, v něm stůl, na stole hodiny a na nich bude ležet jejich kocour. Nechtělo se nám věřit, že v úplně zaplaveném domě přežije nějaké zvíře. Když jsme k vikýři připluli, tak na těch hodinách kocour skutečně ležel. Na chvíli setkání majitelů s jejich mazlíčkem se zapomenout nedá.

Kdy bude metropole chráněna proti velké vodě?

Praha bude proti pětisetleté vodě chráněna v roce 2006. Podle digitálního modelu zaplavení Prahy jsme koncipovali protipovodňovou ochranu o 30 centimetrů výše nad úroveň pětisetleté vody. Ochranu budou tvořit mobilní hliníkové stěny zejména v památkových oblastech. Oblast Karlína a Holešovic dozná nejvýraznějších změn, vyroste tam obrovský železobetonový val zasypaný zeminou, podobné řešení čeká část holešovických přístavů.

V oblasti Lahovic a Lahoviček se ale s protipovodňovou ochranou nepočítá.

Tato místa nemáme možnost ochránit. Okolo vesnic by se musel postavit železobetonový amfiteátr, a to ještě s tím rizikem, že by mohl fungovat jako bazén. Navíc by to byl hrubý zásah do rázu krajiny.

Jaké budou náklady?

Investice se vyšplhají na 1,5 miliardy korun.

Hlavní město se v souvislosti odstraňováním povodňových škod zadlužilo. Bude Praha schopna takový deficit unést?

Škoda v Praze se odhaduje na 27 miliard. Praha využila veškeré zdroje, které měla. Město si samo poradilo se 4,5 miliardami korun. Dále jsme dostali státní dotaci na rekonstrukci metra a finance z fondů Evropské unie a získali také úvěr Evropské investiční banky. Míra zadlužení města není tak velká, aby si ji Praha nemohla dovolit. Ale zároveň není možné si představit, že by síla a velkost zadlužení narůstaly stejným tempem jako dosud.

Můžete říct konkrétní číslo?

Dluh Prahy se pohybuje ve výši 21 miliard korun.

JITKA EISENHAMMEROVÁ

8. srpna 2003
8. srpna 2003