Český červený kříž a Hlavní město Praha

Český červený kříž (ČČK) je jednou ze 186 národních společností Mezinárodního hnutí Červeného kříže a Červeného půlměsíce, které sdružuje téměř 90 milionů členů a dobrovolníků prakticky ve všech zemích světa. Pomoci Červeného kříže se ročně dostane čtvrť miliardě potřebných.

  • 3 minuty čtení


Český červený kříž (ČČK) je jednou ze 186 národních společností Mezinárodního hnutí Červeného kříže a Červeného půlměsíce, které sdružuje téměř 90 milionů členů a dobrovolníků prakticky ve všech zemích světa. Pomoci Červeného kříže se ročně dostane čtvrť miliardě potřebných.

ČČK navazuje na činnost Československého červeného kříže založeného roku 1919, se vznikem Československé republiky, a jeho postavení určuje zákon č. 126/1992 Sb., o ochraně znaku a názvu Červeného kříže a o ČSČK.

ČČK je občanským sdružením, které je partnerem veřejné správy na sociálním, zdravotním a humanitárním poli. Nyní má ČČK na 61 tisíc členů a dobrovolníků.

Ali Amiri

Mezi základními programové činnosti, které ČČK rozvíjí po celém území republiky patří propagace bezplatného dárcovství krve, výuka i výchova obyvatelstva ke znalosti poskytování první pomoci, pořádání rekondičních pobytů pro děti i pro seniory či poskytování sociálních služeb. ČČK v neposlední řadě působí jako další složka IZS a poskytuje pomoc v případě katastrof.

Zaměřme se nyní na programovou činnost oblastních spolků ČČK, které v celkovém počtu 7 působí na území hlavního města Prahy.

Činnosti oblastních spolků v Praze jsou zaměřeny na oblast výuky předlékařské první pomoci, a to jak pro dospělé, tak pro děti. Probíhají výuky základních kurzů, kurzů pro zaměstnance, řidiče, obsluhy externích defibrilátorů až po kurzy zdravotníků na zotavovacích akcích. V oblasti první pomoci pořádají oblastní spolky různé propagační akce zaměřené na veřejnost, včetně Světového dne první pomoci, který se koná každoročně druhou zářijovou sobotu. Akce bývají pojaty zábavnou formou jako program opravdu pro celou rodinu a organizátoři se snaží, aby byla pro veřejnost i zajímavá místa jejich konání.

Za zmínku jistě stojí skutečnost, že pro výuku první pomoci je ČČK krom národních akreditací držitelem i Evropského certifikátu pro výuku první pomoci a jeho průkazy tak mají evropskou platnost.

Dále oblastní spolky a Úřad ČČK vyvíjejí aktivity spojené s projektem bezplatného dárcovství krve, velmi zajímavý je např. interaktivní projekt typu „Daruj krev jen jako“, v rámci něhož mají studenti středních škol možnost seznámit se s prostředím transfuzního oddělení a blíže proniknout do „tajů“ bezplatného dárcovství krve.

Eva Čerešňáková

Obyvatelé Prahy měli začátkem letošního roku možnost shlédnout tiskovou kampaň na podporu bezplatného dárcovství krve, která nesla název “Jdi se bodnout se strachem! Máš na to. Daruj krev“, která byla zaměřena na cílovou skupinu 18+. Snahou všech propagačních akcí je snaha získat nové mladé prvodárce.

V průběhu roku organizují oblastní spolky a Úřad ČČK také slavnostní oceňování bezplatných dárců krve.

Oblastní spolky v Praze samozřejmě nezapomínají na děti se zdravotním postižením, pro které pořádají rekondiční pobyty či různé akce, v rámci kterých se děti zábavnou formou seznamují s programovou činností národní společnosti ČK.

Naše spolky a místní skupiny pamatují i na seniory, pro které pořádají nejen rekondiční pobyty, ale i setkání pro osamělé, zájezdy a další prospěšné akce.

Na území hlavního města Prahy jsou poskytovány seniorům také komplexní sociální služby. Tyto služby zahrnují pečovatelskou službu, provozování gerocentra „Slunné stáří‘, což je domov pro seniory s nepřetržitým celoročním provozem či domácí ošetřovatelskou péči, která je poskytována kvalifikovanými zdravotními sestrami.

Více informací je možno nalézt na webových stránkách: www.cervenykriz.eu

 

 

 

10. listopadu 2009
10. listopadu 2009