Hlavní město se připravuje na očkování proti koronaviru v příštím roce
Vedení Prahy se ve spolupráci s dalšími institucemi připravuje na úspěšné zvládnutí očkování proti nemoci COVID-19. Do příprav se zapojují státem určená očkovací centra i vlastní příspěvkové organizace a zjišťuje se zájem o očkování mezi pracovníky ve zdravotnictví, IZS i v domovech seniorů. Městská poliklinika Praha plánuje otevření vlastního očkovacího centra ve Spálené ulici.
- 3 minuty čtení
V současné době slouží pro přípravu na plošné očkování proti onemocnění COVID-19 státní Strategie očkování proti COVID-19 v České republice, ve které však chybí některé důležité informace. Vedení hlavního města proto konzultuje postup s dalšími zapojenými aktéry a dobrovolníky.
„Intenzivně komunikuji s vedením VZP, armádou, nemocnicemi, národním i naším krajským koordinátorem. Podle vládní očkovací strategie se na první pohled může zdát, že pro kraje nezbude mnoho práce, opak je ale pravdou – stát sice nakoupí očkovací látku, všechno další ale už bude na nás a samozřejmě poskytovatelích zdravotních služeb,“ komentuje situaci primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib. Metropole proto na středu svolala on-line jednání s osmi nemocnicemi, které mají být v Praze zásobeny očkovací látkou a kde nyní začíná první fáze očkování, a se zástupci praktických lékařů a dalšími důležitými aktéry.
Zásadní pro hladký průběh očkování bude podle vedení města informační kampaň, kterou nyní Praha připravuje, a v prvních fázích také organizace cíleného očkování prioritních skupin. K těm patří zejména zdravotníci, personál a klienti pobytových služeb pro seniory, rizikové skupiny pacientů, příslušníci složek Integrovaného záchranného systému, ale také pracovníci kritické infrastruktury. Krajský koordinátor se nyní věnuje také zjišťování velikosti jednotlivých skupin, protože vládní strategie tyto počty vůbec neobsahuje.
Praha chce navíc doplnit státem stanovená očkovací centra i svým vlastním očkovací centrem. „Očkovací centrum by mělo vzniknout v prostorech naší Městské polikliniky Praha, kde již máme zřízené odběrové centrum a provádíme antigenní testy. Vedení polikliniky připravuje vybavení a promýšlí, jak účelně zvládnout administrativu, která bude u očkování o poznání složitější než v případě testování,“ říká k situaci Milena Johnová, radní hl. m. Prahy pro zdravotnictví a sociální politiku.
Mimo jiné se také pracuje na mapování zájmu o očkování mezi pracovníky a klienty pobytových služeb pro seniory, neboť křehcí senioři vyššího věku v kolektivních zařízeních patří k nejohroženějším skupinám. Podle vládní strategie by měli být očkováni v první fázi, tj. v lednu a únoru příštího roku.
Podle prvotních zpráv je zájem o očkování proti COVID-19 znatelně vyšší než v případě očkování proti sezonní chřipce, kterou hlavní město propagovalo a domovům dodávalo na podzim. „Počítáme s tím, že mezi prvními se k očkování dostanou nejkřehčí klienti, kteří ještě onemocnění COVID-19 neprodělali, a zdravotní sestry, které jsou naprosto zásadní pro chod těchto pobytových služeb v době epidemie. Budeme vycházet z podzimních zkušeností a pro personál i ošetřující lékaře připravíme metodickou podporu,“ doplňuje radní Milena Johnová.
„Městská poliklinika Praha, jakožto garant a koordinátor očkování pro Prahu, se bude snažit vše organizovat tak, aby spolupráce mezi všemi zainteresovanými subjekty probíhala maximálně bezproblémově a transparentně. Cílem nás všech je proočkovat maximální počet obyvatel hlavního města,“ uzavírá David Doležil, ředitel Městské polikliniky Praha a koordinátor očkování pro hl. m. Prahu.