Informace MP – kontrolní akce „PES“

Od března t.r. probíhají na území hlavního města Prahy kontrolní akce „PES“. Od 4. března do 30. května 2002 se uskutečnily na jednotlivých OŘ MP podle individuálních plánů a byly zaměřeny na kontrolu dodržování povinností majitelů psů. V tomto období byly realizovány celkem 182 kontrolní akce. Bylo provedeno 4 060 kontrol majitelů psů, při nichž byly zjištěny 643 přestupky. Úřadům městských částí byly oznámeny 473 případy chybějících evidenčních známek, 74 přestupky byly řešeny blokovou pokutou v celkové výši 9 800,- Kč, 6 přestupků bylo řešeno blokovou pokutou na místě nezaplacenou v celkové výši 2 000,- Kč a 92 přestupky byly řešeny domluvou. Akcí se zúčastnili celkem 974 strážníci.

Zjištěné a řešené přestupky se v převážné míře týkají znečištění veřejného prostranství exkrementy psů, respektive neodstranění tohoto produktu z veřejného prostranství poté, co ke znečištění došlo. Takovým jednáním majitele psa nebo spíše jeho nečinností v dané věci dochází k naplnění skutkové podstaty přestupku podle § 47 odst. 1, písm. d) zákona ČNR č. 200/1990 Sb., o přestupcích, kde z hlediska zavinění postačuje nedbalost. V daném případě jde o nepřímé znečištění, tedy prostřednictvím psa.

Dalším frekventovaným přestupkem, páchaným majiteli psů je nerespektování Obecně závazné vyhlášky hl. m. Prahy č. 6/2001, o ochraně veřejné zeleně. Ve veřejné zeleni je v souladu s § 2, písm. c) citované vyhlášky zakázáno vstupovat se psy na dětská hřiště a pískoviště a umožnit vstupovat na ně volně pobíhajícím psům. Dále je ve veřejné zeleni podle § 3, odst 1g) a odst. 2d) zakázáno volné pobíhání psů, přičemž vlastník veřejné zeleně může povolit výjimku ze zákazu.

Strážníci usilují o to, aby pořádek a bezpečí nebyly jenom prázdné pojmy. Proto také tyto akce budou probíhat i nadále v měsíci červnu podle předem vytipovaného časového harmonogramu.

A co je dobré vědět nebo si připomenout ?

Chov psů v hlavním městě Praze není vázán na žádný povolovací systém. Každý si tedy může opatřit psa libovolného plemene a v libovolném počtu, který je limitován pouze dodržením příslušných ustanovení o sousedských právech, veterinárními a zdravotními předpisy. Počet psů na svém území ovlivňuje město pouze nepřímo - prostřednictvím poplatků ze psů. Ty upravuje vyhláška hlavního města Prahy č. 4/1991 o místním poplatku ze psů ve znění pozdějších změn a doplňků.

Úřad městské části po přihlášení psa vydá majiteli „psí známku“, kterou je pes povinen být na veřejnosti označen. V opačném případě se majitel psa dopouští přestupku podle § 37 zákona č. 337/1992 Sb. o správě daní a poplatků. Známka je nepřenosná a majitel psa je povinen ohlásit její odcizení nebo ztrátu.
Zjištěné případy neuhrazení poplatku ze psa oznamují strážníci Městské policie příslušnému správnímu orgánu.


Vyhláška hl. m. Prahy o ochraně veřejné zeleně, která v § 2 písm. c) zakazuje vstupovat se psy na dětská hřiště a pískoviště a umožnit vstupovat na ně volně pobíhajícím psům a dále v § 3, písm. g) zákaz volného pobíhání psů ve veřejné zeleni, která je součástí zahrad a parků uvedených v příloze, a v ostatní veřejné zeleni, vyjma míst, kde je to příslušnou značkou výslovně povoleno. Porušení těchto zákazů může být posuzováno jako přestupek proti pořádku ve věcech místní samosprávy podle § 46 odst. 2 zákona o přestupcích.
Strážník Městské policie může za tento přestupek uložit přestupci blokovou pokutu až do výše 1000 Kč nebo přestupek oznámit příslušnému správnímu orgánu.

Znečišťování veřejného prostranství

Při venčení psa nesmí dojít ke znečištění veřejného prostranství. Pokud k jeho znečištění přesto dojde, je vlastník podle vyhlášky NV hl. m. Prahy č. 8/1980 o čistotě na území hl. m. Prahy ve znění pozdějších vyhlášek povinen takové znečištění neprodleně odstranit. Neučiní-li tak, dopouští se přestupku proti veřejného pořádku podle § 47 odst. 1 písm. d) zákona o přestupcích.
Strážník v takovém případě může uložit přestupci blokovou pokutu až do výše 1000 Kč nebo přestupek oznámit příslušnému správnímu orgánu.

Znečištěním jsou v tomto případě míněny psí výkaly, nikoliv "značkování" plotů, patníků apod. Podle stanoviska odboru životního prostředí Magistrátu hl. m. Prahy je psí exkrementy možno odkládat do nádob na směsný komunální odpad. Mnohde jsou však pro jejich odkládání rozmístěny i zvláštní odpadkové koše.


Ochrana zdraví, povinnosti v případě pokousání člověka psem
Zákon o veterinární péči ukládá vlastníku povinnost nechat psa poprvé v šesti měsících a opakovaně po uplynutí jednoho roku očkovat proti vzteklině (§ 4 odst. 1 písm. f) zákona č. 166/1999 Sb.).
U psa, který poranil člověka, je vlastník povinen neprodleně zajistit veterinární vyšetření (§ 4 odst. 1 písm. g) zákona č. 166/1999 Sb.). Za nesplnění této povinnosti mu může příslušná veterinární správa uložit pokutu do výše 10 000 Kč.
Dojde-li k pokousání člověka psem, může se jednat o přestupek proti občanskému soužití podle § 49 odst. 1 písm. b (jde-li o nedbalost vlastníka) nebo § 49 odst. 1 písm. c) zákona o přestupcích (pokud psa k útoku poštval).

Strážník v takovém případě může uložit přestupci blokovou pokutu až do výše 1000 Kč nebo přestupek oznámit příslušnému správnímu orgánu.

V případě závažnějšího zranění se může jednat o trestný čin ublížení na zdraví. V takovém případě Městská policie předává věc Policii ČR.


Odchyt a umístění psa do útulku

Odchyt toulavých zvířat ve veřejném zájmu upravuje zákon č. 215/1992 o veterinární péči. Strážníci Městské policie odchyt sami neprovádějí, často jej však zabezpečují přivoláním odchytové služby. Zatoulaná zvířata jsou pak zpravidla převážena do Útulku pro opuštěná zvířata v Praze -Tróji, který provozuje Správa služeb Městské policie.

Základní pravidla, při jejichž respektování by majitelé psů neměli mít problémy se strážníky Městské policie:
- přihlásit psa na příslušném úřadu městské části
- platit poplatek ze psa
- označit psa známkou
- nevstupovat se psem na dětská hřiště a pískoviště
- nenechat volně pobíhat psa ve veřejné zeleni
- zabránit obtěžování jiných osob a zvířat
- uklízet na veřejných prostranstvích psí výkaly
- dbát na pravidelné očkování proti vzteklině
- v případě zranění člověka zajistit neprodlené veterinární vyšetření psa


Radka Waitová
tisková mluvčí MP

V Praze dne 13.6.2002
13. června 2002
13. června 2002