K věci - Hana Kordová Marvanová
31. 5. 2022, Televize, TV Prima - další pořady, Prima televize, F1TV Prima, spol. s r.o., Hana Kordová Marvanová
Moderátorka:
Vláda je v posledních týdnech kritizovaná za nedostatečnou pomoc lidem při zvládání ekonomické krize. Často se tak vyjadřuje i radní hlavního města Prahy Hana Kordová Marvanová zvolená za koalici Spojené síly pro Prahu. Upozornila na sebe i překvapivým přechodem na kandidátku koalice Spolu do podzimních voleb. A Hana Marvanová Kordová je mým dnešním hostem. Já vás tady vítám.
Hana Kordová Marvanová:
Dobrý den.
Moderátorka:
Tak vy působíte jako radní hlavního města Prahy. Všímáte si ze své pozice nějaké změny nebo napětí ve společnosti?
Hana Kordová Marvanová:
Určitě. Já myslím, že teď je ta doba velice napjatá. Jednak samozřejmě strašná událost útok Ruska na Ukrajinu. Začátek války, která se nás bezprostředně dotýká. Je to velmi blízko. A navíc naše země, naši lidé mají zkušenost s okupací sovětskými vojsky. Takže myslím si, že nás to velmi zasáhlo. A pochopitelně druhá věc je nejistota, pokud jde o ceny energií, inflace, růst cen potravin, takže všechno toto způsobuje, že lidé pociťují nejistotu a myslím, že potřebují i pomoct.
Moderátorka:
Když se zastavíme konkrétně u té druhé části vaší odpovědi, komentátorka Hospodářských novin Julie Hrstková dnes na to téma napsala, nelze se zbavit dojmu, že máme tendenci tu blížící se ekonomickou a následně i politickou krizi přehlížet. Tak zase z vaší pozice, jak si podle vás teď počínají v té aktuální situaci politici na té celostátní, republikové úrovni?
Hana Kordová Marvanová:
Nemyslím si, že to přehlížejí politici, protože všichni o tom diskutují. Samozřejmě důležité je, aby padla konkrétní rozhodnutí, aby lidé věděli, co bude, co dostanou, jestli budou mít třeba na podzim z čeho zaplatit energie. Protože dnes lidem přicházejí třeba zálohy na plyn, na elektřinu na další rok a to navýšení je třeba o 100 %. A mnozí lidé už teď horkotěžko to zaplatili. Takže politici o tom diskutují, jenom musí být velmi rychle na stole ta rozhodnutí, která budou platit. Ať už je to příspěvek teda pětitisícový. Já si osobně myslím, že nejdůležitější by bylo upravit příspěvek na bydlení, teda upravit ty stávající podpory, tak aby reálně pomáhaly a nebyly symbolické. A navíc nebyly tak administrativně náročné. Dneska to zúřadování všech těch žádostí, doložení dokladů je podle mě pro třeba seniory nebo samoživitelky velmi obtížné. Takže to nejsou schopny zvládat. Tak proto si myslím, že třeba lidé ani nečerpají tu pomoc, kterou by mohli dostat od státu.
Moderátorka:
Vy jste to opakovaně nebo párkrát kritizovala i na sociálních sítích. Ale má stát vůbec v ruce nějaký funkční aparát, který by vlastně byl schopen cíleně ale zároveň rychle reagovat na právě podobné požadavky?
Hana Kordová Marvanová:
Já myslím, že aparát má. Mě tato současná doba, kdy inflace se blíží za chvíli hranici 15 %, připomíná dobu někdy kolem poloviny devadesátých let nebo v první polovině devadesátých let, když se uvolnily ceny, tak také byla inflace a existovalo něco jako vyrovnávací příspěvek. A ten se nejdříve poskytoval hodně plošně. A potom se postupně omezoval jenom na ty nejpotřebnější skupiny obyvatel. A ve chvíli, kdy se stabilizovaly ceny, tak byl zrušen. Takže podle mého názoru by to chtělo třeba upravit v tomto smyslu právě příspěvek na bydlení, protože největší zásah pro lidi je právě platba třeba za energie. Tam jaksi těžko mohou vlastním úsilím ušetřit a potřebují prostě vědět, z čeho to zaplatí. A ve světle třeba těch vysokých zisků energetické firmy ČEZ a vysokých odměn manažerů, tak je vlastně jako absurdní, že polostátní energetická firma bohatne na tom, že ty ceny rostou, ale jiní lidé, tady většina lidí na tom chudne. Tak si myslím, že tady je největší problém.
Moderátorka:
S dovolením to tedy rozebrala postupně. Ale ještě se zastavím nad tím, co z toho vyznívá mezi řádky. Já tam čtu lehkou kritiku té stávající pětikoalice.
Hana Kordová Marvanová:
Já jenom bych čekala, že pan ministr práce a sociálních věcí velmi rychle zjednoduší příspěvek na bydlení. O tom se mluví, že tam je zapotřebí doložit 14 různých podkladů, které ten člověk obtížně sežene. To si myslím, že by šlo odbourat velmi rychle. Potom aby nebylo nutno dokládat tu potřebnost každého čtvrt roku. Že by to mělo být testováno třeba jenom jednou za rok nebo za dva roky. Prostě okamžitě to usnadnit. Parlament má instituty, které může využít. Třeba projednávání novely zákona podle paragrafu 90, to znamená v jediném čtení velmi rychle. Tak si myslím, že by tedy parlament a ve spolupráci s vládou měl přijmout velmi rychlá rozhodnutí. Ale nemyslím si, že to oni neřeší. Je to asi složité mezi nimi najít shodu. A pan ministr říkal, že to snad zítra předloží na vládě, jak ta pomoc bude vypadat. Takže doufejme, že to bude.