Korupce? Nikdy není vše v pořádku-rozhovor s náměstkem primátora hl. m. Prahy Janem Bürgermeisterem, uveřejněný dne 24.3. 2006 v deníku MF DNES

Jan Bürgermeister je považován za jednoho z nejsilnějších mužů pražské ODS i radnice. Ve volbách kandiduje do Sněmovny. Věří, že jeho strana má recept i na nájemné. A to tak, aby vyhovovalo jak nájemníkům, tak majitelům domů.

Korupce? Nikdy není vše v pořádku

 

 

 

Mladá fronta DNES | 24.3.2006 | rubrika: Praha | strana: 5 | autor: MARTIN KOMÁREK

Jan Bürgermeister je považován za jednoho z nejsilnějších mužů pražské ODS i radnice. Ve volbách kandiduje do Sněmovny. Věří, že jeho strana má recept i na nájemné. A to tak, aby vyhovovalo jak nájemníkům, tak majitelům domů.

* Právě jste se vrátil z jednání olympijské komise. Jste pro, aby Praha uspořádala olympiádu?

Olympiáda bude přínosem pro rozvoj města. Bude to jedinečná reklamní akce pro republiku. Jsme na začátku cesty, připravujeme myšlenky, jak uspořádání her souvisí s cíli města. Ale bez podpory lidí je to nedosažitelný cíl.

* Ale dá vám tu podporu Pražan, který stojí dvě hodiny v dopravní zácpě? Neřekne si: na olympiádu mají, ale na obchvat Prahy ne?

Dlouhodobé záměry při budování infrastruktury musíme skloubit s naším záměrem uspořádat olympiádu. Za sedm let musí být dokončen vnitřní městský okruh.

Lepší doprava za sedm let

* Není to příliš dlouho, sedm let?

Není to dlouho, protože klíčové stavby začínají letos. To, že stát nepostavil dálniční obchvat Prahy už před deseti lety, by byl jen laciný povzdech. Jestliže stavby začínají letos, mohou být dokončeny nejdříve za čtyři pět let.

* Ale proč začíná Praha s klíčovými dopravními stavbami až teď? Každý už nejméně deset let vidí, že doprava je v katastrofálním stavu.

Myslím, že jsme v Praze dělali vždycky vše, co jsme mohli, pokud šlo o strategické infrastrukturní projekty. Nezapomínejme, že odstraňujeme obrovský vnitřní dluh po komunistech. Dopravní infrastruktura se nesmírně zlepšila, ale nestačí to. Potřebujeme dostat do provozu aspoň trojský úsek vnitřního okruhu, který navazuje na Mrázovku.

* Myslíte si, že tato odpověď uspokojí naštvaného řidiče?

My se netajíme tím, že zásadní změnu dopravy můžeme slíbit Pražanům za čtyři až sedm let. Mezi čtvrtým pátým rokem můžeme začít přiškrcovat magistrálu, převádět ji za muzeum a zklidňovat, omezovat dopravu v centru města. Někdy za sedm let bude ten takzvaný páteřní skelet včetně státních investic dokončen.

* Ale nezkolabuje za sedm let doprava docela?

Máme solidní nástroje, jak odhadovat dopravní situaci v Praze. Výpočetní teorie a koneckonců i praxe dokazují, že automobily vždycky zahltí nejdůležitější uzly, pokud se nepřestanou používat auta nebo dokud se nenajde jiná dopravní cesta. Stejné je to v Paříži nebo v Londýně. Žádné město nevyřešilo investicemi zácpy v dopravní špičce. Praha má navíc díky vědomé politice obrovskou výhodu. Denně přepravuje 65 procent lidí hromadnou přepravou. V tom jsme daleko před všemi ostatními evropskými městy. Na druhou stranu ve špičkách budou zácpy vždycky. Když magistrálu uzavře nehoda nebo policejní zásah, nedá se zkrátka nic dělat. To však nejsou systémové věci.

* To, že není okruh okolo města, je systémová věc.

To je katastrofa, za tu nemůže město, ale stát. Nebyl schopen si uvědomit, co znamená vstup do Evropské unie. A tak se nám kamionová doprava místo tahů jih-sever nebo západ-východ přesunula na Barrandovské sídliště. To je obrovské chyba posledních dvou vlád sociální demokracie. Tady se prolelkovalo pět let a je to vidět. Když už se to stalo, měla vláda aspoň vyjednat lepší přístupové podmínky do EU, abychom mohli kamiony odrazovat například zpoplatněním silnic.

* Teď kritizujete vládu sociální demokracie, ale pražskou „vládu“ s ní sdílíte. Není to schizofrenní?

Kdybychom měli po volbách jiného partnera, se kterým bychom mohli udělat koalici, tak bychom tou cestou šli. Nešlo však uzavřít dohodu s panem Kaslem, a já se k tomuto názoru osobně hlásím. Špatně se uzavírá dohoda s někým, kdo nás měsíc před volbami podrazil. A městské volby dopadly tak, že jsme celistvého partnera měli jen v sociální demokracii.

* Jak Pražanům vysvětlíte, proč nechcete velkou koalici s ČSSD na celostátní úrovni?

V tom není rozpor. Sice mohu potvrdit, že kolegové s ČSSD na pražské radnici byli spolehlivým partnerem a pomohli zajistit prosazování našeho volebního programu, ale na druhou stranu narážíme při řešení řady problémů na programové stropy. Musíme je respektovat a svazují nám ruce. Takže mám spoustu argumentů, proč do takového spojenectví na státní úrovni nejít.

Máme čistý stůl i ruce

* Podle průzkumů veřejného mínění se značná část Pražanů domnívá, že toto spojenectví vzniklo proto, aby zakrylo neprůhledné a korupční kšeftíky na radnici.

Pane redaktore, kdo se stydí za svůj názor, tak říká „mínění lidí...“

* Vy neberete průzkumy veřejného mínění vážně?

Naopak, já si například nesmírně vážím názoru Transparency International, který je pro nás zpětnou vazbou. Ale my máme úplně čistý stůl. Naše spojenectví s ČSSD není kamarádšoft, ale tvrdá politická dohoda, která zajišťuje plnění našeho volebního programu. Z toho jsme schopni s klidným svědomím složit účty. Jestli to lidé pochopí, nebo ne, záleží na tom, zda najdeme způsob, jak jim to sdělit. Nikdy není samozřejmě úplně všechno v pořádku. Máme před sebou obrovský prostor pro boj proti korupci, pro omezování korupčního jednání.

* A proč vás lidé podezřívají z něčeho jiného?

Musíte mi citovat určitý průzkum.

* Vy si myslíte, že Pražané radnici věří?

Pro mě je důvěra lidí v jednotlivé politiky nebo soubor politiků a jejich schopnost vést nebo nevést hrozně důležitá. Považuji za obrovský úkol otočit vnímání politiky jako korupční. Já tuto práci s kolegy dělám tři a půl roku a za tu dobu nám nikdo nemůže vyčíst jediné zpackané nebo vyšetřované výběrové řízení. Děláme pravidelné audity veřejných zakázek a jejich plnění, snažíme se udělat rozhodování rady co nejprůhlednější. Já vím, že tím ten špatný obraz v očích lidí nezměníme, ale to je běh na dlouhou trať.

Jako Paroubek

* Směřujete z komunální politiky do té nejvyšší. Máte stejně vysoké ambice jako váš bývalý kolega z radnice Paroubek?

Já nevím, jaké měl kolega Paroubek ambice, když to na něj spadlo jako životní příležitost. Já kandiduji do parlamentu jako pražský volební lídr, nad sebou mám ještě takzvaného superlídra, šéfa ODS Topolánka. Ve Sněmovně chci nasadit veškerou energii a všechno, co umím, do služeb parlamentní práce. Děsila by mě představa, že bych si tam měl jít sednout do lavice a trávit tam čas planými diskusemi. Myslím, že pan Paroubek, když nic jiného, ukázal, že zkušený regionální politik je připraven pro jakékoliv role.

* Takže kdyby se před vámi například objevila příležitost převzít jako pan Paroubek ministerstvo pro místní rozvoj, přijal byste?

Kdybych měl nějaké ministerstvo převzít, tak má profese i moje zkušenosti směřují právě k tomuto. Ale o tom nespekuluji. Mou ambicí je teď uspět s pražskou ODS ve volbách.

* Jaký výsledek byste považoval za úspěch?

Já začnu u vážnosti situace. Je v rukou voličů, zda ty volby dopadnou podobně patovým způsobem, který svazoval ruce všem polistopadovým vládám. Chceme v hlavním městě přesáhnout čtyřicet procent. Je to ambiciózní cíl, ale myslím, že v tomto státě není nikdo, kdo si přeje patovou situaci.

Babička se nemusí stěhovat

* V pražských volbách určitě bude hrát roli i postoj stran k deregulaci nájemného. Považujete nedávno přijatý zákon, který nájemné postupně uvolňuje, za spravedlivý?

Považuji ho za nepovedený. Předně proto, že socialisté a komunisté shodili ze stolu pozměňovací návrh ODS. Ten jasně definoval, že jednotlivé kroky deregulace jsou přechodným obdobím. Cílem měl být nový občanský zákoník, který chrání zájmy jak nájemníků, tak majitelů domů. Další výhrada: administrativní plošné zvedání cen vede ke katastrofě ve staré zástavbě velkých a středních měst. Řeknu příklad: byt v přízemí, s okny do dvora nad rušnou hospodou bude mít stejnou cenu jako byt v sedmém patře, s terasou a výhledem na Hradčany. Důsledek je jasný: lidé v nejhorších bytech budou platit víc, než kolik by zaplatili na volném trhu, a nejlepší byty zůstanou hluboko pod cenou.

* Co byste doporučil pro příštích pár let babičce, která obývá sama stometrový byt na Vinohradech a má penzi osm tisíc korun? A co byste doporučil majiteli domu, kde bydlí deset takových babiček?

Aby nás podpořili ve volbách. Babička se teď nemůže rozhodnout odstěhovat se, kdyby měla dost energie a chuti, protože současný regulační zákon znemožňuje stěhování. Znemožňuje volbu menšího bytu. Ale my v žádném případě nechceme vzít jistoty starým lidem. Jednoznačně musí mít možnost dožít tam, kde bydlí, pokud se nechtějí stěhovat. Ale na druhou stranu nechceme, aby babička měla možnost přenechat byt i s levným nájmem vnukovi. To by bylo nespravedlivé zase vůči majitelům.

* Ale není to kvadratura kruhu? Chcete, aby měla babička levný nájem a majitel domu vysoké příjmy? Doplatí mu to někdo?

To není kvadratura kruhu. To je hledání přesných řešení v těch nejcitlivějších otázkách. Na prvním místě je uklidnění těch, kdo už nemohou řešit svou situaci. Zaručujeme jim, že dožijí tam, kde bydlí. A bude o ně postaráno. Zároveň chceme dát vlastníkům aspoň světlo na konci tunelu.

***

Jan Bürgermeister je od roku 2002 náměstkem primátora hlavního města Prahy. Povede do parlamentních voleb pražskou kandidátku ODS spolu s takzvaným superlídrem Mirkem Topolánkem. V letech 1994-2002 byl Jan Bürgermeister starostou prvního pražského obvodu. Předtím podnikal ve stavebnictví. Podnikání opustil pro jeho neslučitelnost s politikou. Narodil se v roce 1947, původní profesí je projektant, je ženatý a má dvě děti.

Foto popis| ZMĚNY ZA ČTYŘI ROKY. Zásadní změnu dopravy můžeme slíbit Pražanům za čtyři až sedm let, říká náměstek pražského primátora Jan Bürgermeister.
Foto autor| FOTO: MAFA - MARTIN ŠTĚRBA

24. března 2006
24. března 2006