Na cenu tepla nemá město vliv, říká náměstek primátora-rozhovor s náměstkem primátora hl. m. Prahy Mgr. Janem Choděrou, otištěný dne 6.12. 2005 v deníku MF DNES
Až o několik tisíc korun více zaplatí za teplo lidé bydlící na levém břehu Vltavy než na břehu pravém. „Bylo by správné, kdyby byly ceny za teplo stejné v celé Praze,“ říká náměstek primátora Jan Choděra, který v metropoli odpovídá za oblast zásobování energiemi.
Na cenu tepla nemá město vliv, říká náměstek primátora |
|
|
|
Mladá fronta DNES | 6.12.2005 | rubrika: Praha | strana: 3 | autor: (lih)
Praha - Až o několik tisíc korun více zaplatí za teplo lidé bydlící na levém břehu Vltavy než na břehu pravém. „Bylo by správné, kdyby byly ceny za teplo stejné v celé Praze,“ říká náměstek primátora Jan Choděra, který v metropoli odpovídá za oblast zásobování energiemi.
* Může vůbec Praha odlišné ceny nějak ovlivnit?
Já jsem o tom se členy představenstva osobně jednal. Město ale nemá v Pražské teplárenské rozhodující vliv, protože ve společnosti není většinovým akcionářem. Kdybychom rozhodující slovo měli, snažili bychom se vymyslet způsob, jak tuto situaci vyřešit.
* Nemyslíte si ale, že je současný stav k lidem bydlícím na levém břehu Vltavy hodně nespravedlivý? Platí za stejné služby mnohem víc...
Mně by se samozřejmě líbilo, kdyby byly ceny tepla stejné na obou březích, nicméně právě proto, že se teplo v jednotlivých částech Prahy vyrábí jiným způsobem, jsou také odlišné náklady. Ale to je stejné jako například u elektroniky, kterou si levněji koupíte v obchodním centru než v malém krámku. Je to také pouze otázkou trhu.
* Zdražuje se však nejen toto takzvané dálkové teplo, ale i elektřina a plyn, kterými rovněž mnoho Pražanů topí. Nemůže se stát, že začnou přecházet zpět k levnějšímu dřevu nebo uhlí?
Myslím, že tohle není řešení. Většina nemovitostí v Praze není navíc na dříví a uhlí ani uzpůsobena a také jsou tu ekologické právní předpisy. Možná jsou ale jiná úsporná opatření, která mnoho majitelů domů a bytů podceňuje. Řada budov v Praze má například velice bídnou ochranu proti únikům tepla. To je podle mě jediné řešení, na které bude muset jednou přistoupit celá Evropa. Je to sice vysoká investice, ale její návratnost je velmi rychlá.