Oslavy 668. výročí položení základního kamene Karlova mostu

Ve středu 9. července 2025 Muzeum Karlova mostu pořádá slavnost u příležitosti 668. výročí položení základního kamene mostu. Akce je pro širokou veřejnost zdarma.

  • 3 minuty čtení
Ilustrační foto Karlova mostu
Ilustrační foto Karlova mostu Autor: prague.eu

Vpředvečer oslav, tedy v úterý 8. července 2025, se od 18.00 do 21.00 hodin v Muzeu Karlova mostu uskuteční symposium na téma historie stavby Karlova mostu, které návštěvníkům nabídne sérii čtyř odborných přednášek.

Oslavy budou druhý den zahájeny již časně ráno. Průvod Karla IV. tvořený císařem římským a králem českým Karlem IV. s jeho chotí Annou Svídnickou vyjde na Karlův most již 5.00 hodin za doprovodu jeho dvorské družiny českých rytířů a středověkých zbrojnošů. Průvod bude autentickou rekonstrukcí dobové události.

Na Staroměstskou stranu Karlova mostu císař a král Karel IV. přijede, aby zde přesně v čase 5.31 hodin, poklepal znovu na zakládací kámen, stejně jako v roce 1357, dne 9. července v 5.31 hodin. Což tvoří palindromické číslo 135797531.

Celého slavnostního aktu se zúčastní velmistr Rytířského řádu Křižovníků J. M. PharmDr. Mgr. Josef Šedivý, O.Cr. s císařem Karlem IV., představitelem města, Purkmistrem Pražským a čestným hostem - starostou Velvar PhDr. Radimem Volákem a symbolicky poklepou na Křižovnickém náměstí zakládající kámen Karlova mostu. Krále doprovodí rytíři na koních, bubeníci, muzikanti a vojáci a uvítají ho měšťané.

Po slavnostní ceremonii na Křižovnickém náměstí před vstupem do Muzea Karlova mostu propukne kulturně-historický program. Představí se tance středověké skupiny Regii Caroli regis pod vedením Jiřího Smahy, středověká hudba skupiny Řemdih a vystoupení královských bubeníků a praporečníků skupiny Fedrfechtýřů. Vyvrcholením programu bude mše svatá v 7.00 hodin v kostele sv. Františka z Assisi na Křižovnickém náměstí.

Spolu s oslavami položení základního kamene Karlova mostu oslaví své 17. výročí otevření Muzeum Karlova mostu a pro veřejnost bude ve středu 9. července 2025 otevřeno od 5.00 do 10.00 hodin zdarma.

Po celou dobu slavností od 5.31 hodin bude navíc otevřena Barokní kavárna Muzea Karlova mostu, kde bude možnost ochutnat vajíčkové speciality Muzea Karlova mostu, stejně tak jako velvarský originální vaječný likér a vaječnou huspeninu, velvarská vejce natvrdo i další vaječné dobroty.

Program v úterý 8. července 2025 od 18.00 hodin:

  • Michal Cihla (ČVUT, katedra geotechniky) - Přednáška o ekonomice stavby středověkého mostu.
  • Jan Royt (UK, KTF) a Vojtěch Pokorný (předseda Svatojánského spolku) - Ikonografie mostů v Čechách a v Evropě.
  • Daniel Struna (šéfkuchař) - Kuchyně na dvoře Císaře a Krále Karla IV. vs. stravování stavebních dělníků.
  • Miroslav Smaha (Škola starého tance) - Příběh Karlštejnského pokladu.

Program ve středu 8. července 2025 od 5.00 hodin

  • Průvod Karla IV. od Malostranských mosteckých věží přes Karlův most na Křižovnické náměstí.
  • Poklepání základního kamene Karlova mostu králem a císařem Karlem IV., velmistrem řádu Křižovníků s červenou hvězdou J. M. Josefem Šedivým, O.Cr. a purkmistrem Pražským.
  • Hudební vystoupení Středověké kapely ŘEMDIH společně s tanečním vystoupením středověké skupiny Regii Caroli regis – dvorské a měšťanské tance z dob krále Karla.
  • Vystoupení královských bubeníků a praporečníků FEDR FECHTÝŘŮ a ukázky šermu.
  • Hudební vystoupení Středověké kapely ŘEMDIH společně s tanečním vystoupením středověké skupiny Regii Caroli regis – dvorské a měšťanské tance z dob krále Karla.
  • Vystoupení královských bubeníků a praporečníků FEDR FECHTÝŘŮ a ukázky šermu.
  • Mše sv. v kostele sv. Františka z Assisi na Křižovnickém náměstí.

Plakát k akci je ke stažení zde.

Muzeum Karlova mostu
2. července 2025
2. července 2025