Poříční útvar městské policie dbá o bezpečnost nejen na Vltavě
Poněkud rušnější léto zažívají letos strážníci z poříčního útvaru městské policie. V pondělí 28. července opět zasahovali, tentokrát při zajištění uvolněného mola paroplavební společnosti ve Zbraslavi. Je to během prvních letních měsíců jejich již několikátý závažnější zásah.
- 4 minuty čtení
Poněkud rušnější léto zažívají letos strážníci z poříčního útvaru městské policie. V pondělí 28. července opět zasahovali, tentokrát při zajištění uvolněného mola paroplavební společnosti ve Zbraslavi. Je to během prvních letních měsíců jejich již několikátý závažnější zásah.
„Prozatím neznámí pachatelé přeřezali poutací lana přístavního mola a poté uvolnili i kotvící řetězy. Uvolněné molo mohlo následně ohrozit modřanskou plavební komoru. Naštěstí strážníci pražského poříčního útvaru molo včas zajistili a upozornili plavební společnost, která je jeho majitelem,“ informoval náměstek primátora Rudolf Blažek, do jehož kompetence bezpečnost v Praze spadá.
Byl to jeden z mnoha zákroků, kterými říční oddíl MP zajišťuje bezpečnost vodní přepravy v Praze, a to nejen na Vltavě. Poříční útvar městské policie má totiž na starosti také ostatní vodní plochy v hlavním městě, například nádrže Hostivař, Džbán, Strnad a Jiviny.
Již počátkem července strážníci řešili krizovou situaci u Železničního mostu. „Uvolněné trámy Železničního mostu tehdy hrozily zřícením do plavební dráhy, a tím ohrožovaly lodě projíždějící pod mostem. Naši specialisté zastavili s použitím služební lodě provoz na Vltavě a za pomoci lezecké výstroje nebezpečné trámy odstranili,“ vysvětlil náměstek Blažek. Při té příležitosti strážníci zjistili, že i další trámy mostu jsou nahnilé a přivolali na místo odpovědného pracovníka Českých drah.
Konec jara a začátek léta je zatím opravdu rušnější než loni. Koncem dubna strážníci asistovali při vyzvedávání potopené lodi „Močál“ na Dvořákově nábřeží u nemocnice „Na Františku“, kdy zastavili lodní provoz a pomáhali instalovat ve spolupráci s hasiči nornou stěnu proti úniku ropných látek. Na svém kontě mají i záchranu dvou osob z převrženého motorového člunu, který se jim následně podařilo odtáhnout do přístaviště na Císařské louce. Tam pak jeden ze strážníků v potápěčské výstroji navázal člun na jeřáb a s jeho pomocí vyzvedli loď na břeh.
Kromě toho za sebou mají řadu menších zákroků, kdy zajišťovali odstranění různých předmětů z vltavské hladiny, například barelů, utržených loděk, lednice, laviček, utržených kotevních lan, uhynulých labutí, ale i sedmimetrového kmene stromu, u něhož hrozilo, že vpluje do náhonu podbabské elektrárny. „Smutnější událostí byl nález těla utonulé ženy u Staroměstského jezu nebo vyprošťování muže, který utonul ve svém vozidle po autonehodě, ale i to k práci strážníků poříčního útvaru patří,“ uvedl závěrem ředitel Městské policie hlavního města Prahy Vladimír Kotrouš.
Poříční útvar Městské policie hlavního města Prahy tvoří v současnosti 19 strážníků. Využívají dvě služební lodě – Delfino 75 Cabin a Pioneer Multi, od loňského roku mají k dispozici také vznášedlo SCOUT Hovercraft. K sezónnímu využití mají ještě motorový člun Cortina Sport. Dále k jejich vybavení patří dva rafty, několik dalších člunů a loděk, potápěčská výstroj a horolezecké vybavení.
Kromě speciálních zákroků strážníci poříčního útvaru zajišťují běžnou hlídkovou činnost, a to jak na služebních plavidlech, tak i prostřednictvím hlídek v automobilech. Sledují lokality v okolí řeky, přístaviště a kotviště člunů a lodí nebo například objekty sportovních klubů, kempy a opuštěné objekty v okolí řeky a vodních ploch. Sledují podezřelé osoby, které se zde vyskytnou. Rovněž kontrolují ve spolupráci s rybářskou stráží oprávnění rybářů k rybolovu. K jejich práci patří i vyhledávání případných zdrojů znečišťování vod.
Dalším důležitým úkolem poříčního útvaru je spolupráce se Státní plavební správou a s Říčním oddělením Policie ČR při dohledu nad dodržováním Řádu plavební bezpečnosti. Při dnešní hustém provozu, kdy se na hladině Vltavy proplétají šlapadla, lodičky, motorové čluny a výletní lodě ve velkém množství, není divu, že se účastníci lodní dopravy často dostávají do problémů.
K tomu, aby strážníci všechny úkoly zvládli, musejí mít široké znalosti a schopnosti. Absolvovali kurz hladinové služby se zaměřením pro záchranu osob, kurz první pomoci a vlastní certifikát záchranáře na divoké vodě. Všichni strážníci mají také certifikaci Rescue Driver (potápěč-záchranář), která je opravňuje být i vůdci potápěčských skupin. Jsou držiteli průkazu způsobilosti vůdce malého plavidla bez omezení výkonu motoru, mezinárodního průkazu vůdce rekreačního plavidla a řidičského oprávnění B+E. Strážníci rovněž získali certifikát k ovládání záchranářského vznášedla SCOUT. Jsou také držiteli certifikace strážník – lezec, která je opravňuje k pracím a zákrokům nad volnou hloubkou za využití horolezecké výstroje a materiálu. K tomu, aby strážníci dále rozvíjeli své dovednosti a schopnosti, slouží pravidelný výcvik. Například letos už absolvovali odborné zdokonalovací cvičení na divoké vodě v Trojském kanálu, dva potápěčské výcviky v odlišném vodním prostředí a čtyřdenní potápěčské soustředění na Slapské přehradě. Pravidelný potápěčský výcvik absolvují 1-2 x měsíčně ve Vltavě. Dále k jejich přípravě patří i 84 hodin horolezeckého výcviku měsíčně pod dozorem horolezeckého instruktora.
V Praze 31.7.2008
Mgr. Rudolf Blažek – první náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast legislativní, právní, bezpečnostní, veřejné správy, informatiky a místního názvosloví. V nepřítomnosti primátora je pověřen jeho zastupováním.
Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti návrhů vyhlášek a nařízení hl. m. Prahy, Záchranného a bezpečnostního systému, provozu informační infrastruktury hl. m. Prahy.