Praha připravila změny územního plánu ke stavbě Městského okruhu a vysokorychlostní tratě z Prahy do Brna

Rada hl. m. Prahy v pondělí projednala a doporučila Zastupitelstvu hl. m. Prahy schválení čtyř důležitých změn územního plánu, které umožní zrychlení přípravy dopravních staveb na území metropole.
- 3 minuty čtení
Změny územního plánu se týkají například Městského okruhu. Změna zanáší do dokumentace kompletní soubor staveb severovýchodní části Městského okruhu a Libeňské spojky. Jedná se konkrétně o stavbu označenou jako č. 0081 MO Pelc/Tyrolka – U Kříže, stavba č. 0094 MO Balabenka – Rybníčky a stavba č. 8313 Libeňská spojka.
„K městskému okruhu přistupujeme jako k naprosté prioritě. Touto změnou naplňujeme slib daný letos v lednu, kdy jsme rozhodli, že zvolíme časově i finančně nejvhodnější variantu spočívající v přepracování projektových dokumentací staveb Městského okruhu a Libeňské spojky tak, aby mohly být povoleny dle nového stavebního zákona. Všechny kroky směřujeme k začátku roku 2027, kdy bychom získali povolení záměru,“ říká Petr Hlaváček, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast územního rozvoje.
„Územní plán není akademická mapa, je to nástroj, který určuje budoucnost města. Pokud chceme, aby Praha fungovala i v příštích desetiletích, musíme propojovat rozvoj nových čtvrtí s kvalitní dopravou a občanskou vybaveností. Městský okruh, vysokorychlostní trať nebo tramvajové tangenty nejsou abstraktní vize – jsou to konkrétní kroky, které pomohou lidem cestovat rychleji, žít komfortněji a dýchat čistší vzduch. Jsem rád, že město postupuje odpovědně a strategicky – právě to od nás občané očekávají,“ popisuje primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.
Tato změna mimo jiné řeší napojení budoucí výstavby na brownfieldu Nákladové nádraží Žižkov na Městský okruh v oblasti Jarova. Změnu, která odemkla tento brownfield, schválilo Zastupitelstvo hl. m. Prahy na svém dubnovém jednání spolu se čtyřmi plánovacími smlouvami.
Díky této dohodě s developery Praha získá prostředky na rozvoj například školství v lokalitě. Investoři zajistí vybudování klíčové infrastruktury včetně šestitřídní mateřské školy, parků a rekonstrukce veřejných prostranství v ulicích Jana Želivského a U Nákladového nádraží. Investoři se také zavázali k realizaci části potřebných sociálních služeb a poskytnutí pozemků pro vybudování další městské infrastruktury. „Transformace tohoto území je významným krokem směrem k modernímu a udržitelnému městskému rozvoji, který přinese kvalitní bydlení, dopravní infrastrukturu i občanskou vybavenost pro budoucí generace,“ doplňuje náměstek Petr Hlaváček.
Dále se jedná o dvě změny územního plánu v jihovýchodním segmentu města, které umožní realizaci tzv. Východní tramvajové tangenty a Jižní tramvajové tangenty. Tato tramvajová trať propojí území Prahy 4, Prahy 10 a Praha 11. Východní tangenta je vymezena v úseku Vršovická (Kubánské náměstí) a Vinohradská (Hollarovo náměstí) a mimo jiné prověřila technické podmínky průchodu areálem Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
Jižní tramvajová tangenta vymezuje novou tramvajovou trať na území městské části Praha 4 v úseku Dvorce – Budějovická. Předmětná tramvajová trať je u Vltavy v prostoru křižovatky Podolské nábřeží – Jeremenkova napojena na pravobřežní tramvajovou trať vedenou po Podolském nábřeží, od Dvorců na východ je tramvajová trať změnou vymezena ulicemi Jeremenkova a Olbrachtova k ulici Budějovické, kde je u křižovatky ulic Olbrachtova-Budějovická-Vyskočilova její vymezení ukončeno s předpokladem napojení na tramvajovou trať v Budějovické ulici.
Posledním materiálem náměstka primátora Petra Hlaváčka byla aktualizace Zásad územního rozvoje číslo 10. Tato aktualizace je žádána Správou železnic a zanáší do územně plánovací dokumentace koridor vysokorychlostní tratě Praha-Běchovice-Brno. Jedná se o společné úsilí vedení hlavního města Prahy a vlády České republiky na realizaci rychlého spojení Prahy a Brna. Změny územního plánu musí ještě projednat Zastupitelstvo hl. m. Prahy.