Praha bude druhý Londýn-rozhovor s primátorem hl. m. Prahy Pavlem Bémem, uveřejněný dne 2.3. 2006 v deníku MF DNES

Primátor Pavel Bém věří, že se dá pražská doprava změnit k nepoznání. Předpokládá, že už za pět let budou řidiči v metropoli projíždět po hotových silnicích vnějšího a vnitřního okruhu. Dvě asfaltové kružnice okolo centra a celého města by potom navzájem propojilo sedm velkých radiál.

Praha bude druhý Londýn

 

 

 

Mladá fronta DNES | 2.3.2006 | rubrika: Praha | strana: 4 | autor: MAGDALENA NOVÁ

Pavel Bém chce město zbavit aut: za vjezd do centra se bude platit a rozšíří se síť městské dopravy

Praha - Primátor Pavel Bém věří, že se dá pražská doprava změnit k nepoznání. Předpokládá, že už za pět let budou řidiči v metropoli projíždět po hotových silnicích vnějšího a vnitřního okruhu. Dvě asfaltové kružnice okolo centra a celého města by potom navzájem propojilo sedm velkých radiál.
„Okruhy by měly odvést z Prahy všechny automobily, které metropolí jenom projíždějí, většinu příměstské a minimálně polovinu městské dopravy,“ plánuje Pavel Bém.
Otevření těchto důležitých silnic by podle primátora následně odstartovalo radikální proměnu celé pražské dopravy.

* Je takový termín dokončení vůbec reálný? A nebude za pět let stejně pozdě na rázné změny?

Podle mě měl být pražský okruh hotový již před deseti lety a je chyba, že se ho zatím nepodařilo prosadit. Naštěstí v posledních třech letech byly otevřeny některé úseky tranzitního okruhu. Teď se staví veledůležitá jihozápadní část prstence, jehož součástí je dlouhé přemostění Vltavy na jihu u Lahovic, a těsně před zahájením je druhá klíčová část okruhu v severozápadní části města včetně vysokého přemostění Vltavy na severu mezi Suchdolem a Březiněvsí.

* Pro obyvatele Prahy je však ještě důležitější městský okruh, který umožní rychlejší dopravu po metropoli...

To je druhý pilíř dopravních změn, který měl být také dávno hotov. V provozu už je jihozápadní část okruhu, tunel Mrázovka a napojení na Jižní spojku. Dnes urychleně dopracováváme projektovou dokumentaci pro výstavbu severozápadní části, propojení severní části Strahovského tunelu u Malovanky s dlouhým tunelem pod Letnou a pražskou Stromovkou. Tento systém okruhů bude chránit historickou část Prahy a hlavně rezidenční zóny Prahy 1, 6, 7 a 8, které obývá okolo tří set tisíc obyvatel.

* Je možné propočítat, jak by okruhy ulehčily provozu v Praze?

Dopravní tahy svedou zhruba sedmdesát až osmdesát procent příměstské, sto procent tranzitní a minimálně čtyřicet až padesát procent městské dopravy. Už dnes vidím, že fungující části vnějšího okruhu využívají z poloviny lidé, kteří cestují po Praze. Je pro ně rychlejší najet na vnější okruh než stát v zácpě v centru města.

* Londýn se rozhodl, že omezí provoz v centru tím, že zpoplatní vjezd do města. Může i taková metoda „provzdušnit“ pražské ulice?

Je několik způsobů, jak omezit počet aut ve středu města. My zřejmě zvolíme právě londýnský model, tedy zpoplatnění vjezdu do města. Právě na zkušenosti Londýna se ukazuje, že odpovídající poplatek může znamenat až třetinový pokles aut v metropoli. To už by pro Prahu bylo nesmírné ulehčení. To je určitě druhý zásadní krok, se kterým v budoucnosti počítáme.

* Něco tak nepopulárního, jako je placení, ale bude potřeba kompenzovat. Předpokládám, že to v praxi znamená výrazný rozvoj městské hromadné dopravy.

Přesně tak. Jen tak pro zajímavost - počet přepravených osob v městské hromadné dopravě dostal Prahu na první místo v Evropě, žádná jiná evropská metropole nemá tak propracovanou síť městské dopravy. Proto také chceme investovat do další výstavby metra, do rozšiřování tramvajové sítě, do nákupu nových tramvajových nízkopodlažních souprav. Proto je potřeba dál rozšiřovat síť MHD na periferie města. Důležitá je pro nás například výstavba severní trasy metra 4C1 a 4C2 na velká sídliště Prosek a Letňany, proto plánujeme prodloužení metra A směrem na západ k letišti Ruzyně. Důvodem není ani tolik mezinárodní letiště Ruzyně, ale především obrovské rezidenční oblasti Prahy 5, 6 a části Praha-Řepy. Nezapomínáme ani na plánovanou stavbu trasy metra D na sídliště Nové Dvory a další trasy.

* A co peníze?

I ty jsou pochopitelně v případě hromadné dopravy velmi důležité. Do loňského roku například na jeden lístek do tramvaje doplácelo město přibližně osmdesát procent ceny. Připláceli jsme z rozpočtu města a bylo nám jedno, jestli tramvají či metrem jede obyvatel Prahy, nebo třeba cizinec. Zdůrazňuji, že i to je v Evropě zcela unikátní.

* To znamená, že je potřeba městskou hromadnou dopravu zdražovat. Mnoho lidí však říká: Kdyby byla jízda tramvají nebo metrem zadarmo, jezdili bychom městskou hromadnou. Když máme platit, pojedeme raději pohodlně autem...

To je právě ten problém, že každé zdražování musí být velmi promyšlené. Mohlo by se totiž stát, že zvedneme ceny příliš vysoko, a tím výrazně poklesne počet lidí, kteří se budou městskou dopravou přepravovat. Právě v souvislosti s tím občas slýchám nápady, aby byla městská doprava zadarmo. Na to obvykle odpovídám: Nic v našich životech není zadarmo, všechno musí někdo zaplatit. A to znamená, že to zaplatíme z našich daní. A navíc - městská doprava v Praze už skoro zadarmo je, protože i po zdražení na ni město doplácí přibližně pětasedmdesát procent.

Obrázek

* Kdy budou hotovy jednotlivé úseky

Městský okruh

tunel pod Letnou k mostu Barikádníků - rok 2010
Pelc-Tyrolka-Balabenka - rok 2011-2012
Balabenka-Jarov - rok 2011-2012
Jarov-napojení na Jižní spojku - rok 2013

Pražský okruh

Slivenec-Lahovice - rok 2009
Lahovice-Vestec - rok 2009
Vestec-napojení na dálnici D1 - rok 2009
Ruzyně-Suchdol - rok 2011
Suchdo-Březiněves - rok 2011
Běchovice-napojení na dálnici D1 - rok 2010
Březiněves-Satalice - rok 2013
Zdroj: Magistrát hl. m. Prahy

Foto popis| OPTIMISTA. Primátor Pavel Bém věří, že otevření obou silničních okruhů v metropoli odstartuje radikální proměnu celé pražské dopravy.
Foto autor| FOTO: MAFA - ROBERT RAMBOUSEK

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Praha

14. března 2006
14. března 2006