Primátor předal Cenu Michala Velíška za rok 2013
Pražský primátor Tomáš Hudeček dnes předal Cenu Michala Velíška lidem, kteří při pomoci druhým neváhali nasadit vlastní zdraví nebo dokonce život. Projekt Hrdinové mezi námi se koná letos již po osmé.
- 4 minuty čtení
- 13 fotografií
„Hluboce se skláním před odvahou těch, kteří se v kritickém okamžiku nezalekli a nasadili svůj život proto, aby pomohli svému bližnímu. Takový skutek se nedá naplánovat, ten se prostě stane. A o to větší uznání si také zaslouží. Přeji nám všem, abychom ve svém okolí nacházeli hrdiny, kteří v rozhodujícím okamžiku nebudou váhat a pomohou,“ uvedl primátor Tomáš Hudeček.
Michal Velíšek byl střihač TV Nova, zavražděný v roce 2005 na pražském Karlově náměstí poté, co se zastal napadené ženy. Patronkou Ceny je vdova po Michalu Velíškovi, Iva Velíšková.
Příběhy oceněných:
Lukáš Voborník (22 let), Petr Uchytil (39 let) a Jiří Němec (35 let)
Dne 1. 3. 2013 mezi obcemi Přibylov a Podlažice na Skutečsku narazilo čelně do stromu osobní auto. „Havárii v přímém přenosu“ viděl náhodný řidič Petr Uchytil. Ihned zastavil a rozběhl se k vraku. Takřka současně zareagovali i Lukáš Voborník a Jiří Němec, kteří jeli kolem a uviděli, jak z nabouraného auta stoupá dým. Zachránci nejdříve spatřili řidičku, jež zůstala kvůli zlomeným nohám zaklíněná v kabině. Pak ale uslyšeli dětský pláč. Dva z nich začali vyprošťovat ženu a třetí se staral o batole. To už silně hořící motor i palubní desku začaly doplňovat ohlušující výbuchy praskajících pneumatik. Postupně sice zastavilo asi patnáct aut, ale dohromady v nich byly jen tři hasicí přístroje. Zatímco holčička (necelé 2 roky) byla v pořádku, zraněnou ženu odnesli zachránci ještě s pomocí dalších lidí na dece dál od vozu, kde se o ni starali až do příjezdu složek záchranného systému. „Ani na chvíli nás nenapadlo, že bychom dělali, jako že nic nevidíme. Zastavili jsme úplně automaticky. Na strach vlastně ani nebyl žádný čas. Důležité bylo dostat ženu i její dcerku ven, což se naštěstí podařilo dřív, než auto pohltily až čtyřmetrové plameny,” říkají shodně tři mladí zachránci. „Nebýt včasného zásahu svědků, vyhasly by možná dva lidské životy,” shrnul vedoucí Odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie Pardubického kraje. Tito tři muži poté převzali od zástupců České pojišťovny a Policie ČR v Chrudimi tituly Gentleman silnic.
Jan Tyburec (26 let)
Dne 18. 6. 2013 se dva mladíci (15 a 18 let) koupali v Křemelce poblíž jezu, třebaže je lidé upozorňovali na nebezpečí velké vody po povodních. Strakonický jez si totiž už dříve vyžádal několik lidských obětí a podle vodáků patří mezi šest nejnebezpečnějších jezů v České republice. Mladíci varování neuposlechli a za chvíli je vodní vír stáhnul pod samotný jez. Mezi lidmi, které topící se mladíky pozorovali bezpečně z břehu, byl i Jan Tyburec. Dobře věděl, v jakém jsou nebezpečí. Sám se nejenže na tomto místě kdysi topil, ale pomohl již i několika tonoucím. Přesto nezaváhal. Skočil do vody a křičel, aby chlapci plavali k prostřednímu pilíři, že je tam chytne. Jednomu se to podařilo, ale druhému už došly síly. Po zhruba 7 minutách se jeho bezvládné tělo dostalo konečně z nebezpečného bubnu na volnou řeku. Odtud ho Jan Tyburec vytáhnul na břeh a začal s oživováním. Po několika minutách ho vystřídal voják z povolání, který šel zrovna kolem. Mezitím přijeli záchranáři, kteří mladíka oživovali dalších 15 minut. Jeho stav byl velmi vážný, a tak ho vrtulník převezl do nemocnice. Vše dobře dopadlo. Zachráněný mladík se již sešel se svým zachráncem a poděkoval mu. Onen voják z povolání byl za záchranu života odměněn náčelníkem Generálního štábu Armády ČR. Jan Tyburec se hrdinou necítí a ví, že příště pomůže znovu.
Stanislav Vojtěch (29 let)
Dne 6. 10. 2012 před půlnocí vešla do restaurace Ulita v Chotěboři, kde bylo plno lidí na diskotéce, skupinka cizinců z nedaleké svatby. Jeden z nich požádal provozní, aby od jeho přátel nebrala peníze za nápoje s tím, že jsou jeho hosté. Ti však na mladou barmanku naléhali, aby si od nich nechala zaplatit, protože je jejich přítel bez peněz. Ta nakonec souhlasila a jednu rundu si uhradit nechala. To podnapilého muže rozlítilo natolik, že začal barmance nadávat, až se jí zastali dva hosté. Poté skupinka cizinců raději odešla. Asi za půl hodiny se však agresivní cizinec vrátil, začal obcházet stoly a nakonec se zastavil u mužů, kteří se při slovní přestřelce barmanky zastali. Na jednoho z nich zaútočil zezadu sekerou, ale ten se stačil krýt rukou. Na druhého muže napřáhl opět sekeru a ještě paralyzér. Oba byli zraněni a dodnes mají jizvy. Na diskotéce zavládla panika. Stanislav Vojtěch, brigádník v restauraci, na nic nečekal, nepřemýšlel o nebezpečí, vyběhl a vzal židli, kterou opilého násilníka přitlačil ke zdi. Tím mu vyrazil z ruky sekeru. Tak zabránil, aby útočník pokračoval v řádění. Ten zatím utekl do nedaleké restaurace, kde se zabarikádoval. Po cestě však stačil ještě pořezat nožem další dva hosty, kteří mu bránili v útěku. V soudním řízení byl cizinec odsouzen ke 13 letům odnětí svobody a k vyhoštění z České republiky. Stanislav Vojtěch se za hrdinu nepovažuje. Říká, že by to snad udělal i někdo jiný a stačí mu, že oba poranění muži jsou už v pořádku a poděkovali mu.