Rozhovor s primátorem hl.m. Prahy Pavlem Bémem o uvažovaném zavedení mýtného, otištěný dne 25.4. 2006 v deníku 24 HODIN
Výnosy z mýtného půjdou v plné výši na rozvoj dopravní infrastruktury. Pilotní projekt mýtného jsme připraveni spustit v letech 2008 až 2009. V případě úspěšného ověření by mýtné v Praze mohlo začít fungovat od roku 2010.
ROZHOVOR |
|
|
|
24 hodin | 25.4.2006 | rubrika: Hlavní město Praha \\komerční příloha\\ | strana: 1
s primátorem hl. m. Prahy Pavlem Bémem
* V tisku se nedávno objevila řada článků o možném zavedení mýtného. Proč je tato problematika živá právě nyní?
Obecně je to především kvůli masivnímu rozvoji automobilové dopravy po roce 1989 - pro představu: v roce 1990 bylo registrováno 336 000 osobních které se jim podařilo zachránit aut, v roce 2005 to bylo již 602 tisíc aut - který přinesl metropoli zásadní problémy: dopravní zácpy nejen v centru, ale i na řadě míst v celé komunikační síti, která suplují funkci Pražského okruhu, potíže s parkováním, zhoršení životního prostředí a další skutečnosti, se kterými se bohužel Pražané každodenně setkávají. Mýtné by pomohlo řešit všechny tyto problémy. Za pět let by mohlo centrem Prahy projíždět až o třetinu méně automobilů než dnes. Impulsem ke konkrétním diskusím byla také nedávná konference, na níž prezentovali své zkušenosti odborníci z Osla a Londýna.
* V čem jste se inspirovali, jak by mohl vypadal pražský model? A kdy plánujete jeho zavedení?
Nejdříve Praha musí mít dokončený vnitřní městský a měl by být hotov i tranzitní okruh. Druhou podmínkou je zachování příznivého poměru mezi hromadnou a individuální dopravou. Poměr 57:43 ve prospěch hromadné dopravy nás řadí na přední příčky v evropském i celosvětovém srovnání, přibližně čtyřicet procent rozpočtu města jde každoročně na dopravu. Výnosy z mýtného půjdou v plné výši na rozvoj dopravní infrastruktury. Pilotní projekt mýtného jsme připraveni spustit v letech 2008 až 2009. V případě úspěšného ověření by mýtné v Praze mohlo začít fungovat od roku 2010.