Rozhovor s primátorem Hřibem
14. 7. 2022, Rozhlas, ČRo Plus - další pořady, ČRo Plus, ČESKÝ ROZHLAS, Zdeněk Hřib
Moderátor:
Dnes v devět hodin začne jednání zástupců vlády v čele s premiérem Petrem Fialou za ODS se členy Asociace krajů. Tématy jednání budou mimo jiné provoz krajských asistenčních center pomoci uprchlíkům z Ukrajiny v dalších měsících, situace ve školství vzhledem k počtu uprchlíků před válkou nebo financování sociálních služeb v letošním roce. Podle dat ministerstva vnitra získalo od začátku ruské invaze na Ukrajinu před více než čtyřmi měsíci dočasné povolení k pobytu asi 379 000 lidí z Ukrajiny, z toho zhruba 90 000 v hlavním městě. Ministr vnitra Vít Rakušan za STAN na konci června uvedl, že systém krajských center bude minimálně v červenci fungovat stejně jako dosud. Tento týden v pondělí Praha znovu otevřela své asistenční centrum pro lidi z Ukrajiny, už ale kvůli přetíženosti nenabízí ubytování. Po telefonu vítám ve vysílání primátora Hlavního města Prahy Zdeňka Hřiba za Piráty. Dobrý den.
Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):
Dobrý den.
Moderátor:
To pondělní znovuotevření centra vycházelo z příkazu vlády. Vy jste rozhodnutí kabinetu označil za špatné. Můžete připomenout, proč?
Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):
Tak z mého pohledu nedává smysl registrovat ty lidi místech, kde už nejsou kapacity, abychom se o ně mohli postarat. A v Praze je momentálně až čtyřikrát více uprchlíků na tisíc obyvatel než v jiných krajích. To znamená, z mého pohledu by měl nejprve vzniknout relokační mechanismus, který bude umožňovat rovnoměrnější rozprostření uprchlíků v České republice. A teprve poté je možné uvažovat o tom, že se tedy budou otevírat asistenční centra i v místech, která už jsou přeplněná, což je například Praha. Ale jsou to i další velká města. A tak aby prostě bylo možné se s tou situací nějak rozumně vypořádat.
Moderátor:
Rozumím. Pane primátore, a vyřešila vláda, protože o změně systému přemisťování lidí, tak o tom mluvíte mnoho týdnů, tak vyřešila vláda ten systém přemisťování lidí z Ukrajiny, z přetížené metropole nebo jiných větších měst, kde zkrátka těch uprchlíků je teď hodně?
Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):
Já jsem zatím žádný konkrétní návrh na papíře neviděl. A pokud vím, tak neexistuje ten mechanismus dosud. A je to pro mě velkým překvapením, protože já jsem zatím na papíře vlastně viděl jenom výmluvy, proč t nejde. Přitom si myslím, že je možné vyjít třeba z integračního zákona německého, který je platný už od roku 2016, který vlastně prošel i testem u soudního dvora Evropské unie. A ten vlastně umožňuje nařídit místo pobytu uprchlíka na první tři roky po udělení toho povolení k pobytu. A pokud to ten uprchlík nesplní, tak případně je možné mu omezit tu sociální podporu. Takže já jsem přesvědčen, že ty možnosti tady docela určitě jsou. Není vůbec nutné vymýšlet znovu kolo. Existují tady příklady kompatibilní s evropskou legislativou. To znamená, já opravdu nechápu, v čem by měl být problém. To, co je nutné udělat, je, aby premiér Fiala jednak se ujal té koordinace, protože to bude nutné zkoordinovat více ministerstev dohromady, že jo. To máte ministerstvo práce a sociálních věcí, ministerstvo školství, ministerstvo financí. Ono to bude stát nějaké peníze. A je nutné také vytvořit dohodu s těmi obcemi a městy, kam by ti uprchlíci měli být přesouváni. To je skutečně záležitost, kterou musí dělat přímo premiér.
Moderátor:
Ano. A očekáváte nějaké změny nebo pomoc po dnešním ranním jednání vlády a zástupců krajů, v čem by případně kraje mohly pomoci nebo vláda krajům?
Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):
No já pevně doufám, že se dneska tohoto tématu dotkneme. Že si tedy řekneme, jak bude vypadat ta záležitost z dlouhodobého hlediska. Protože my jsme teď tady zvládli nějakou akutní fázi, ale potřebujeme se skutečně bavit o tom, co budeme dělat v tom delším horizontu, co bude v září, co bude v říjnu. Protože přece jenom teď už je naprosto zjevné, že ta válka na Ukrajině s koncem prázdnin rozhodně neskončí.
Moderátor:
Jak vnímáte fakt, že jste museli to centrum pro uprchlíky otevřít v Praze, v metropoli na příkaz? Dostala Praha třeba nějak nové prostředky nebo určitou podporu pro poskytování další pomoci lidem prchajícím před válkou?
Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):
Dostáváme jenom ten příspěvek na to ubytování vlastně. Pevně doufáme, že tedy se začneme bavit i o dalších ekonomických dopadech, protože my jsme v podstatě zatím vyčlenili peníze z městského rozpočtu. Stejně tak samozřejmě pomáháme i místním obyvatelům. Máme balíček pomoci Pražanům. Ale pevně doufám, že se dostaneme i k té finanční otázce. Ale to není ta nejzásadnější věc. Ta nejzásadnější věc je otázka toho, že Praha už je opravdu přetížená. Potřebujeme dosáhnout rovnoměrnějšího rozprostření. To zatím není. Místo toho vláda jenom nařizuje všem krajům, aby měly otevřená krajská asistenční centra, i když jsou už přeplněné. Z mého pohledu to vůbec nedává smysl. Měl by nejdřív vzniknout ten relokační mechanismus a potom teprve je možné otevírat ta asistenční centra jako jakési expozitury nebo přepážky toho systému.
Moderátor:
Rozumím. Zdeněk Hřib za Piráti, primátor hlavního města Prahy. Děkuji. Na slyšenou.
Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy (Piráti):
Děkuji a na shledanou.