Šok: Jed do vody? - Večerník Praha - 30.7.2003
Otravou pitné vody hrozí vyděrač, který poslal anonymní dopis pražskému primátorovi. Píše, že má půl kilogramu kyanidu draselného a kilogram rtuti. Žádá peníze, částku však dosud neupřesnil. Krizový štáb včera konstatoval, že pitná voda je v Praze střežena dobře, přesto ostraha vody byla zvýšena.
Podtitulek: Anonym hrozí Praze otravou kyanidem a rtutí
Otravou pitné vody hrozí vyděrač, který poslal anonymní dopis pražskému primátorovi. Píše, že má půl kilogramu kyanidu draselného a kilogram rtuti. Žádá peníze, částku však dosud neupřesnil. Krizový štáb včera konstatoval, že pitná voda je v Praze střežena dobře, přesto ostraha vody byla zvýšena.
Praha - Neznámý anonym včera zburcoval pražskou radnici. V dopise primátorovi Pavlu Bémovi vyhrožuje, že otráví pitnou vodu kyanidem draselným a rtutí. Kolik žádá za to, že hrozbu neuskuteční, však do uzávěrky tohoto vydání nesdělil. Bém odpoledne svolal mimořádné zasedání krizového štábu magistrátu a spojil se také s ministrem vnitra Stanislavem Grossem. Přestože ani jeden z nich údajně ohrožení nepodceňuje, nebezpečí se neobávají. "S ohledem na navrženou techniku kontaminace vody Praze nebezpečí nehrozí,"ujistil Bém. Hlavní pražský hygienik Vladimír Polanecký prohlásil, že nádrže a celý systém s pitnou vodou jsou pod tlakem osmi atmosfér, takže není možné do nich cokoli přidat. Je proto také pevně přesvědčen, že kontaminace vody nehrozí. "Policie věnuje případu maximální pozornost a situaci má plně pod kontrolou,"uvedla bez bližších podrobností mluvčí vnitra Marie Masaříková. Podle našich informací kriminalisté zkoumají především vyděračův dopis. Odebrali otisky prstů a podrobí jej grafologické analýze.
Přes trvalou ostrahu Pražské vodovody a kanalizace zpřísnily ihned bezpečnostní opatření. "Okamžitě jsme zvýšili ostražitost, na všech úpravnách vody byla posílena pohotovost a zvýšena frekvence kontroly kvality vody,"ubezpečila mluvčí vodáren Marcela Dvořáková. Podle čtk byly ve všech částech Prahy vyslány posílené policejní hlídky k vodárnám a čističkám odpadních vod.
Vodárny jsou přesvědčeny, že kdyby se s pitnou vodou přihodilo cokoli negativního, zachytí to včas. Ve všech zdrojích pitné vody pro Prahu je toxický indikátor v podobě pstruha duhového. Jejich chování nepřetržitě střeží kamery. V případě podezřelého chování nebo úhynu ryb, mimořádně citlivých na čistotu vody, by ihned následovalo šetření a následné řešení. "Okamžitě by se zarazil přísun kontaminované vody do vodárny,"vysvětluje Dvořáková.
"Kvalitě pitné vody se vždy věnuje zvýšená pozornost, protože jde o základní potravinu. Je samozřejmé, že dnes je ostražitost obzvláště vysoká,"ubezpečila. Ani při katastrofickém scénáři není podle ní nutná obava. Kdyby se z jakékoli příčiny nemohla voda z vodárny čerpat, existuje prý systém velké zásoby vody ve vodojemech . "Máme naprosto přesný postup, jak se v takovém případě zachovat,"dodala Dvořáková.
Vedle Pražských vodáren a kanalizací sleduje stav pitné vody v hlavním městě duplicitně také pražská Hygienická stanice.
Avizované použití kyanidu není v Praze v posledních měsících žádnou novinkou. Ve vazebních celách sedí dva muži, kteří před časem hrozili, že touto látkou otráví jídlo v pražských nemocnicích a restauracích. Dvě lahvičky s kyanidem umístili na veřejná místa v Praze 2. Chtěli 300 milionů korun. Policie je dopadla ani ne za měsíc, jeden se k činu přiznal, druhý zatím zapírá. Bém zdůraznil, že ještě z období prvního kyanidového vyděrače je k dispozici dostatek protijedů.
DANA MACHURKOVÁ
30. července 2003
30. července 2003