Stávka se pražským řidičům tramvají nevyvedla

Hospodářské noviny - 4.2.2003
Podtitulek: Škody za protest vyčíslil dopravní podnik na sedm miliónů. Náhradu hodlá žádat po vzbouřených odborářích
Autor: Aleš Vojíř
Proti nespokojeným zaměstnancům zasahovala ochranka a na čtyřech místech i policisté.
AUTOR-WEB: www.ihned.cz/vojir
Stávku řidičů pražských tramvají, která měla podle předpovědí zcela ochromit dopravu v hlavním městě, nespokojení odboráři nezvládli. Většina vozů včera vyjela jako každý jiný den, v depu nakonec zůstala jen pětina vozů. Zástupci Federace řidičů tramvají přitom pár hodin před začátkem prohlašovali, že vozovny neopustí ani jedna souprava.
Podle šéfa nespokojených odborářů Antonína Duba chtělo jít do stávky až sedmdesát procent řidičů, mnozí však nakonec podlehli tlaku.
Představitel "konkurenčních" tramvajáckých odborů Bohumír Ježek jeho tvrzení odmítá: "To číslo bylo ze strany pana Duba od začátku značně přemrštěno. Sedmdesát procent chtělo naopak spíše jezdit." Ježkovy odbory se stávkou nesouhlasí.
Vedení dopravního podniku včera oznámilo, že protest považuje za nelegální. "Ještě dnes nebo nejpozději zítra ráno podáme na federaci žalobu," uvedl včera generální ředitel dopravního podniku Milan Houfek. Řidiči totiž podle něj o vyhlášení stávky firmu neinformovali včas a nepředložili seznam stávkujících, jak ukládá zákon.
Antonín Dub je přesvědčen, že jeho lidé měli na protest právo. Odboráři naopak hodlají podat trestní oznámení na policisty a pracovníky bezpečnostní agentury. Ti se snažili nespokojené řidiče vytlačovat z kolejí.
"Policie brutálně zasáhla proti lidem, kteří půl roku dělají náhradu za metro," řekl ČTK Zdeněk Kolumpek ze vzbouřené federace. Podle policejní mluvčí Evy Miklíkové muži zákona zasáhli na čtyřech místech. "Při zákrocích využili nejmírnějších donucovacích prostředků a sice hmaty, chvaty, údery a kopy sebeobrany," uvedla.
Ve vozovně Žižkov se při jednom takovém sporu poranila řidička, která upadla. Na stejném místě přišel k úrazu i muž z ochranky: "Dostal pěstí do obličeje," uvedla Miklíková.
Dopravní podnik tvrdí, že po stávkujících bude žádat náhradu škody - podle ředitele Houfka se vyšplhá pravděpodobně na sedm miliónů korun.
Dva milióny firmu stálo zajištění náhradní dopravy, neboť do ulic ráno vyjelo navíc asi dvě stě náhradních autobusů.
Dalších pět miliónu údajně společnost tratila na nevybraném jízdném - za cestování po Praze se totiž kvůli stávce včera nemuselo platit. Protest měl skončit o půlnoci.
Pražský primátor Pavel Bém, který se už v neděli snažil protest odvrátit, včera uvedl, že teď očekává nové jednání: "Řada požadavků federace byla splněna, ale objevují se nové a nové. Město není připraveno ustupovat do nekonečna."
4. února 2003
4. února 2003