Tak trochu jiný fotbal: ženy v hlavní roli ve hře, která mění svět!
Ve středu 29. května vyroste na Václavském náměstí v Praze speciální SDGs fotbalová aréna. Proti sobě s se v ní postaví 18 týmů žen, které budou kopat za globální cíle OSN. Více než sportovní talent nebo zkušenosti s fotbalem se v této hře bude počítat nadšení aktivně bojovat a hrát za společensky důležitá témata. Unikátní fotbalový turnaj žen s názvem Global Goals World Cup Prague startuje ve 14:00 hodin.
- 3 minuty čtení
Všech 18 týmů je složených z žen, které v krátkých pětiminutových zápasech bojují za lepší svět. Do turnaje se přihlásily hráčky z firem, neziskových organizací, vzdělávacích institucí nebo ministerstev. Více než sportovní výkon se v této hře počítá ochota a nadšení hrát za vybraný globální cíl (SDG). Každý tým si zvolil jeden ze 17 Cílů udržitelného rozvoje OSN (Sustainable Development Goals = SDGs), za který v turnaji hraje. „Více než polovina týmů bojuje za cíle zdraví a kvalitní život, kvalitní vzdělání a méně nerovnosti. To jsou zároveň témata, která jsou pro Čechy podle průzkumů o vnímání globálních cílů u nás nejdůležitější. Složení turnaje tak krásně zrcadlí priority české společnosti,“ uvedla Lucie Mádlová, zakladatelka a ředitelka Asociace společenské odpovědnosti, která turnaj v Česku pořádá.
Hlavní město Praha turnaj podpořilo záštitou primátora Zdeňka Hřiba i radního pro sport Víta Šimrala, který zdůraznil: „Jsme velmi rádi, že jsme byli osloveni s nabídkou partnerství akci Global Goals World Cup. Témata, jež se řeší v rámci agendy cílů udržitelného rozvoje, musí řešit i Praha. Hlavní téma fotbalového turnaje - boj proti stereotypům v otázkách genderu - je klíčovým i pro pražské školství. Budu se těšit na hezkou akci a férový fotbal a zvu všechny Pražanky a Pražany, aby se na ní přišli také podívat!"
Turnaj Global Goals World Cup vznikl v dánské iniciativě Eir Soccer a hraje se v různých částech světa. Tento rok se konal ještě před Prahou například v dánské Kodani, thajském Bangkoku nebo indické Bombaji. „Dáváme ženám na různých kontinentech prostor, aby mohly nejen ve fotbalové aréně zářit a ukázat všechno dobré, co v nich je. Právě ženy se dokáží přes soutěžní rivalitu spojit a vytvořit obrovskou sílu, díky které mají moc měnit svět k lepšímu,“ řekla Majken Gilmartin, spoluzakladatelka turnaje.
Ve hře se nehodnotí pouze skóre vstřelených gólů. Celkový výsledek tvoří dohromady navíc body
za originální a udržitelné kostýmy, za fanoušky a za aktivitu na podporu zvoleného globálního cíle. To vše hodnotí přímo při hře porota, jejíž předsedou bude kreativní umělec a SDG ambasador
Yemi A.D. Spolu s ním v porotě usedne moderátorka, herečka a SDG ambasadorka Lejla Abbasová, modelka a SDG ambasadorka Pavlína Němcová a světová šampionka v boxu Fabiána Bytygi. V turnaji si při nesoutěžním zápase zahrají také například ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček, velvyslanec Dánského království v Česku Ole Frijs-Madsen nebo pražský radní pro školství a sport Vít Šimral. Další informace jsou k dispozici na stránkách turnaje.
Partneři turnaje
Partnery Global Goals World Cup Prague jsou Dánské velvyslanectví v Česku, Hlavní město Praha, IKEA Česká a Slovenská republika, Plzeňský Prazdroj a Junák – český skaut. Turnaj je součástí Cen SDGs 2019 – prestižního ocenění pro projekty, které mění Česko i svět k lepšímu. Ty Asociace společenské odpovědnosti vyhlásí den po turnaji, ve čtvrtek 30. května na galavečeru v Černínském paláci Ministerstva zahraničních věcí ČR.
O Asociaci společenské odpovědnosti
Asociace společenské odpovědnosti (A-CSR) je největší platforma společenské odpovědnosti (CSR) a Cílů udržitelného rozvoje (SDGs) OSN v Česku. Hájí zájmy 280+ členů z řad korporátního, neziskového, vzdělávacího i veřejného sektoru s cílem zvýšit jejich potenciál a kompetence v oblasti CSR a SDGs. Prostřednictvím aktivního dialogu se státem A-CSR významně ovlivňuje a vytváří CSR politiku a agendu udržitelného rozvoje v Česku. Od roku 2016 je A-CSR národním ambasadorem Giving Tuesday, největšího světového svátku dárcovství.