V Obecním domě v Praze se konala imatrikulace více než 2000 žáků z 21 škol
Pro více než dva tisíce žáků prvních ročníků oborů středního vzdělání s výučním listem byl dnešek slavnostním dnem. Ve Smetanově síni Obecního domu v Praze se konala jejich imatrikulace, tedy akt, který vyjadřuje přijetí studenta do školní obce. Zápis do úředního seznamu včetně slibu studenta se konal v pořadí již potřetí. Stal se tak součástí projektu hlavního města Řemeslo žije!
- 1 minuta čtení
- 10 fotografií
„Jsem potěšen, že máte zájmem o řemeslo a učební obory. Zápisem do úředního seznamu jste se tak symbolicky zapsali do velké knihy pražských řemeslníků,“ řekl středoškolským prvňákům náměstek primátora hlavního města Antonín Weinert, do jehož rukou studenti skládali slib. Připomněl, že před několika roky různí škarohlídi prorokovali, že žáků v učebních oborech bude v Praze jen několik málo stovek. „A rozhlédněte se kolem sebe. Je vás tolik, že ani jeden z největších sálů v Praze vás nepojme najednou, a vaše imatrikulace musí být organizována dokonce nadvakrát,“ konstatoval Weinert.
Podle Weinerta si žáci výběrem řemesla a učebního oboru zvolili správnou budoucnost, protože tato povolání jsou společensky stále více oceňovaná a znamenají perspektivu stabilního a dobře placeného povolání a zpravidla i celoživotní profesi a mnohdy i celoživotního koníčka.
„Již ve 13. století byly zakládány první cechy a získávaly od královského města Prahy i králů a císařů významná ocenění a privilegia. Uvědomovali si, stejně tak jako my dnes, že bez výrobků šikovných rukou a bez zručnosti a řemeslné poctivosti se neobejdou,“ řekl náměstek Weinert. „Na vás bude, zda tradice založená předky bude pokračovat dál, a zda hlavní město bude nadále pověstné nejen svými památkami a bohatou kulturou, ale také dobrou pověstí o zlatých rukou pražských řemeslníků,“ dodal Weinert.
Náměstek také poděkoval všem partnerům, kteří v minulých letech podpořili projekt Řemeslo žije!, jako například Hospodářská komora ČR či signatáři Memoranda o podpoře učňovského školství.